Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Ukrayna’nın batısında Polonya ile sınır komşusu olan Lviv renkli şehir hayatıyla turistlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Son yıllarda Türk vatandaşları için herhangi bir vize uygulaması bulunmayan sınırlı Avrupa lokasyonu olarak ön plana çıkıyor. Aslında şehir Avrupalı turistler içinde oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Ülke para birimi olan Ukrayna Grivnası çok değersiz oluşu Avrupalı turistlerin Lviv’de dilediklerince eğlenmesine olanak sağlıyor.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

1. Lviv Rynok Square

2. Opera Binası

3. Lviv High Castle

4. Museum of Folk Architecture and Life

5. Arsenal Silah Müzesi

6. Dominikan Katedrali

7. Boim Şapeli

8. St. George Katedrali

9. İtalyan Avlusu

10. Lviv Kahve &  Çikolata Fabrikası

Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Lviv havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, shuttle, trolleybus, taksi, rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Lviv şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Lviv Rynok Square

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Hem Ukrayna hem de Polonya tarihi için önemli birçok olaya sahne olan meydan, 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Elli benzersiz mimari yapıya ev sahipliği yapan meydan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmekte. Meydan bulunan Adonis, Neptün, Diana ve Amphitria‘yı tasvir eden heykellerin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanmakta. Meydanındaki en ünlü binalardan Black House şimdilerde Lviv Tarihi Müzesi olarak kullanılıyor. Kentin en önemli cazibe noktalarını yine bu meydan etrafında toplanmıştır.

2. Opera Binası

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Tasarımını Mimar Zygmunt Gorgolewski’nin yaptığı bina, 1897-1900 yılları arasında inşa edilmiş. Rönesans ve Barok mimarisinin başarıyla harmanlandığı yapı, 1100 kişilik kapasiteye ulaşabiliyor. Yıl boyunca yoğun bir etkinlik takvimine sahip bina, opera, bale, konser ve tiyatro performansları ile Avrupa’nın en önemli Operaları arasında yer alır. Size tavsiyem boş opera binası yerine, etkinlikleri kontrol ederek canlı bir performansa şahitlik etmeniz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–21.00 arasında. Etkinlik takvimini kontrol etmek için tıklayın.

3. Lviv High Castle

Lviv High Castle

Kent merkezine 2 kilometrelik bir mesafede yer alan kale, 13. yüzyılda Prens Danylo Halytskyi tarafından inşa edilmiştir. Anıtsal değere sahip kale, 1704’te İsveç ordusunun gerçekleştirdiği saldırı sırasında ağır hasar görerek kullanılamaz hale gelmiş. Bu olay’dan sonra, kale stratejik önemini kaybetti. Tepeye ulaşmak biraz zorlayıcı olsa da, sunduğu 360 derecelik muhteşem şehir manzarası bu zahmete değer.

4. Museum of Folk Architecture and Life

Museum of Folk Architecture and Life

Büyük bir yeşil alan içerisinde faaliyetlerini sürdüren Museum of Folk Architecture and Rural Life, 1971 yılında kurulmuş. Küçük ticarethaneleri, yerel yönetim binaları, eski ahşap köy kiliseleri, Ukraynalı köylülerin ve kasaba halkının günlük yaşam tarzını temsil eden otantik bir müzedir. 150 hektarın üzerindeki tesis, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–18.00 arasında.

5. Arsenal Silah Müzesi

Lviv: Arsenal Silah Müzesi

Müze binası Ukrayna’daki Rönesans savunma mimarisinin en değerli anıtlarından biridir. 1571’de çıkan yangın tarafından neredeyse tamamen yok edilen bina 1575’te yeniden inşa edilmiş. 1991’den bu yana Lviv Tarihi Müzesi’ne bağlı Silah Müzesi olarak hizmet veriyor. Bronz toplar, baltalar, silahlı aletler ve çeşitli ülkelerden koleksiyona dahil edilen bir çok askeri eşyaları yakından görme fırsatı sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.30 arasında ve Giriş Ücreti 10,00 UAH.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

6. Dominikan Katedrali

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Dominikan Katedrali, Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Macaristan Prensesi Constance’ın isteği doğrultusunda 13. yüzyılda mimar Jan de Witte tarafından inşa edilmiştir. Tipik barok mimarisine özgü oval nef görünümüne sahip kubbe, hafif ve ölçülü bir süsleme ile iç mekanın ihtişamı ve zarafeti ile dikkat çekiyor. Katedralin dış cephesinde Dominik arması ve anıtsal aziz figürleriyle süslenmiştir. 19. yüzyılda inşa edilen dört katlı neo-barok mimari çan kulesi de kompleksin bir parçası.

7. Boim Şapeli

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden olan Boim Şapeli 1609-1615 yıllarında inşa edilmiş. Tüccarlar Jerzy Boim ve eşi Jadwiga Niżniowska tarafından başlatılan Boim şapeli oğulları Paweł Jerzy Boim tarafından bitirildi. Şapelin kenarından baktığınızda tüm yapının içten dışa çevrildiği izlenimini veren oyma işi ile dekore edilmiş. Lviv Sanat Galerisi’nin önemli bir parçası olan Boim Şapeli, 1970 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–18.00 arasında.

8. St. George Katedrali

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Lviv’in dini anıtlarından St. George’s Katedrali, yıkılmış eski bir kilisenin bulunduğu yere 1760 yılında inşa edilmiştir. Mimar Bernard Meretyn ve Heykeltıraş J. Pinsel gözetiminde yapılan Barok ve Rokoko mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Katedralin içerisine girdiğinizde bir at üzerinde Ejderha Avcısı Aziz George heykeli sizi selamlıyor. Kilisenin içi zenginlik ve ikonografinin çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Kilise’de 1663 yılında büyük bir efsane yaşandığına inanılmakta. Söylentilere göre Meryem Ana’nın gözlerinden gelen gözyaşları, yaklaşmakta olan Türk kuşatmasıyla ilgili halkı uyarmak için 40 gün boyunca akmış.

  • Ziyaret Saatleri 07.30–20.00 arasında.

9. İtalyan Avlusu

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Yunan tüccar Konstanty Korniakt tarafından yaptırılan Korniakt Sarayı, Mimar Pietero Barbon gözetiminde 1580 yılında inşa edilmiş. Sarayın en önemli bölümü olarak görülen İtalyan Avlusu ise geçmişte mahkeme olarak kullanılıyormuş. Sıcak yaz günleri canlı müzik eşliğinde İtalyan mutfağının lezzetli yemeklerini deneyebilirsiniz. Avlunun uygun akustik koşulları sayesinde konserler ve festivaller için ideal bir mekan olarak sıklıkla kullanılır.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–22.30 arasında.

10. Lviv Kahve & Çikolata Fabrikası

Lviv Kahve Fabrikası & Çikolata Fabrikası

Lviv Coffee Manufacture ve Chocolate Factory Lviv Rynok Square’de bulunan iki farklı bina. Baştan anlaşalım bu iki efsane işletme mutlaka Lviv Gezilecek Yerler Listesi içerisinde bulunmak zorunda.

Kahve kültürü Osmanlı’dan Avrupa’ya gelerek Lviv’e ulaşmış. Kentin ilk kahvesinin bu binanın alt katında içildiği söyleniyor. Taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahve benzersiz pişirme tekniği ile mükemmel bir tat sunuyor. Normalde çokta kahve sever biri değilim ama beni bile kazandıklarını söyleyebilirim.

Çikolata Fabrikasının ilk katında imalat bölümü yer alıyor. Bu katta çikolataların üretim sürecini izleyebileceğiniz küçük bir bölüm dahi bulunuyor. Üst katta, imalathanede hazırlanan ürünlerin açık ve ambalajlı halde satışları yapılıyor. Duvarlarda, çikolata ve dolguların ayrıntılı bir açıklamasının yanı sıra resimlerinin de bulunduğu tamamı el yapımı 39 farklı ürün sunuluyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00–00.00 arasında.

Lviv Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Lviv Gezilecek Yerler Haritası

Lviv Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Lviv Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.