Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Kaliforniya eyaletinin merkezi olan Los Angeles, okyanus plajları, film stüdyoları,  güneşli iklimi, alışveriş merkezleri ve hareketli gece hayatıyla turistlerin gözde destinasyonları arasında yer alır. Los Angeles sokaklarında gezerken her an bir film sahnesini ile karşılaşabilirsiniz. Los Angeles, yılda 48 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında yer alıyor. Zaman kaybetmeden Los Angeles Gezilecek Yerler listemize ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

1. Santa Monica

2. Griffith Park ve Observatory

3. Universal Stüdyoları

4. Venice Beach

5. Los Angeles Downtown

6. Disney Land Los Angeles

7. Hollywood

8. Beverly Hills

9. Hollywood Bulvarı

10. Malibu Beach

Los Angeles Havaalanı Ulaşım Rehberi

Los Angeles Havaalanı yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük beşinci havaalanıdır. Los Angeles Uluslararası havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için FlyAway, Belediye Otobüsleri, Taksi, Lyft gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Yerleşim merkezleri arasındaki mesafelerin uzak olmasından dolayı Los Angeles’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi oluşturulamamış. Bu nedenle bir çok turist tarafından araç kiralama öncelikli tercih oluyor. Los Angeles Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Los Angeles şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Santa Monica

Santa Monica

Santa Monica, geniş plajları, uzun iskelesi, alışveriş merkezleri, restoranları ve barları ile Los Angeles gezilecek yerler listesine ilk sıradan giriş yapıyor. Pasifik okyanus sahilinde yer alan ve en popüler sahillerden bir tanesi olan Santa Monica State Beach 5,6 kilometre uzunluğunda. Batı kıyısındaki en iyi günbatımını sunan plaj, yılda 7 milyondan fazla ziyaretçi ile gözde destinasyonlar arasında.

‘’Santa Monica Soul’’ dedikleri yaşam tarzını ve beraberinde getirdiği çeşitli okyanus aktivitelerine katılabilirsiniz. Sahil Plaj voleybolu, güneşlenmek, yüzmek ve sörf yapmak için son derece uygun. Yerli halk özellikle hafta sonu zaman geçirmek için bu bölgeye gelir. İskelenin üzerindeki kırmızı ve sarı dönme dolap ise bu şehrin simgesi olarak bilinir.

Santa Monica aynı zamanda, Chicago’dan başlayan ve 3 bin kilometreden fazla bir yol ile Amerika’yı adeta ikiye bölen efsanevi Route 66’in sonu.

2. Griffith Park ve Observatory

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

1896 yılında  Griffith J. Griffith tarafından bağışlanan 4,310 dönümlük topraklar üzerine kurulan doğal bir parktır. Griffith Park, Los Angeles’da bulunan en büyük kentsel park ve ikonik Hollywood tabelasının bulunduğu yerdir.

Yunan Tiyatrosu, Bronson Kanyonu ve Griffith Gözlemevi de parkın sınırları içerisinde yer almakta. Gözlem evi, 1935 yılında Art Deco tarzda inşa edilmiş. Gün batımı ile bahçeye çıkartılan teleskoplar gökyüzünü gözlemlemenize imkan sağlıyor.

  • Gözlem Evi ziyaret saatleri 12.00-22.00 arasında.

3. Universal Stüdyoları

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Los Angeles’ı ziyaret eden sinema severlerin mutlaka görmesi gereken ve halen faaliyette olan en eski film stüdyosu Universal Studios Hollywood. Hem aktif bir film stüdyosu hem de turistik mekanlara sahip bir tema parkı olarak faaliyet göstermektedir. Stüdyoda yapılan turlarda ziyaretçilere filmlerin çekildiği setlerin gezdirilmesinin yanı sıra, filmlerde yapılan çekim teknikleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Upper Lot ve Lower Lot olarak iki bölüme ayrılmıştır ve turistik yerlerin çoğunun Upper Lot bölümünde yer almaktadır. Harry Potter, Jurassic Park, Shrek, Su Dünyası ve aklınıza gelemeyecek kadar filmin ayrı aktiviteleri bulunuyor. Hogwart Şatosunun filmdeki ile birebir aynı, Şatoya girerken kendimi filmin içerisinde hissetmeye başladım. Kısacası 1 tam günü Universal Stüdyoları için ayırmanız tavsiye edilir.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-19.00 arasında ve Giriş Ücreti 109$. Online bilet almak için tıklayın.

4. Venice Beach

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Bohem havasıyla tanınan Venice, fakirler ve zenginlerin, sanatçıların ve gözlemcilerin kısacası her kesimden beğeni toplayan hareketli bir sahil şehridir. Venice Beach’te tüm zamanınızı denize girerek veya güneşlenerek harcamak zorunda değilsiniz. Venice Beach’s Ocean Front Walk’da boydan boya hediyelik eşya satan dükkanlar ve işportacılarla dolu. Sokak müzisyenleri, bisiklet, yürüyüş ya da sokak sanatçılarının performanslarını izleyebileceğiniz canlı alanları bulunuyor.

5. Los Angeles Downtown

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Los Angeles Downtown yakın tarihe kadar iş merkezleri ve hükümet binaları ile sakin bir yaşantısı varmış. Özellikle göçmen nufusun artması ile Los Angeles Downtown’a hareket gelmiş. Uzak Doğu mutfağını denemek isteyenler için Little Tokyo ve Chinatown gibi yerleşim merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Los Angeles’ın gökdelenlerle dolu şehir merkezinde dolaşırken The Broad, Bradbury Binası, Belediye Binası ve Union Station gibi simge yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

6. Disney Land Los Angeles

Disney Land Los Angeles

Los Angeles gezilecek yerler listesi’nde şehre gelen turistler tarafından en çok ilgi toplayan noktaya geldik. Walt Disney tarafından 1955 yılında kurulan Disneyland, şehir merkezinin güneyinde yer almaktadır. Disneyland California, Disneyland Park ve Disney California Adventure Park olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Dünya’nın en büyük eğlence parkına giriş biletleri ayrı ayrı satılmakta. Vaktimizi iyi değerlendirip tam açılış saatinde orada olmayı planlayarak sabah erken saatlerde yola koyulmanız önerilir.

Burası sadece tema park değil, aynı zamanda lezzetli yemekler yiyebileceğiniz ve alışveriş imkanı sunan büyük bir yapıdır. Disneyland’ın tek can sıkıcı noktası çok kalabalık ve uzun ve bitmek bilmeyen kuyruklardır.  Ayrıca tema parkta bulunan oyuncaklara binmenin bedeli oldukça fazla diyebilirim. Gün batımı ile birlikte havai fişek gösterilerinin başladığı parkta 1 tam günün geçirilmesi tavsiye edilir.

  • Ulaşım – Maalesef Los Angeles Disneyland’a toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmamakta.
  • Ziyaret Saatleri 08.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti 179$. Online bilet almak için tıklayın.

7. Hollywood

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Gerek Los Angeles’ın gerekse de Kaliforniya’nın en önemli simgesi olarak kabul edilen Hollywood Yazısı, Griffith Park sınırları içerisinde bulunuyor. İlk olarak 1923 yılında tahta ve sac levhadan Hollywoodland isimli inşaat projesinin reklamı için yapılmış. 1949 yılına gelindiğinde yazının son 4 harfi sökülmüş ve ünlü Hollywood yazısı kalmış. 1978’de çelik kullanılarak yenilenen son yapının uzunluğu; 106,7 metre iken yüksekliği; 13,7 metredir.

Eğer tabelanın bulunduğu noktaya gitmek isterseniz Branson Kanyonu’nun girişinden başlayan yürüyüş yolunu takip etmeniz gerekiyor.

8. Beverly Hills

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Aslında Los Angeles’ın her bölgesi şan, şöhret ve zenginlik simgesi olarak gösterilir, fakat Beverly Hills bölgesi tek başına, diğer bölgeleri gölgede bırakmıştır. Hollywood filmleri ile yakından tanıdığımız Beverly Hills, göz alıcı villaları, ünlü isimleri, Palmiye ağaçlarıyla bezenmiş caddeleri, son model lüks arabaları ile turistlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır.

Palmiyelerle kaplı bir cadde olan Rodeo Drive, Gucci, Cartier ve Louis Vuitton gibi markaların mağazalarına ev sahipliği yapan, lüks bir caddedir. Bütçeniz yeterince genişse Dünyaca ünlü markaların yanı sıra üst düzey tasarımcıların butiklerinde gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

9. Hollywood Bulvarı

Los Angeles Gezilecek Yerler ListesiLos Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Bir Hollywood Bulvarı inşa etme fikri, dönemin Hollywood Ticaret Odası başkanı Stuart tarafından ortaya atılmış. Bulvarın turistik açıdan en önemli bölümünü Şöhretler Kaldırımı oluşturuyor. 1960 yılında yerleştirilmiş ilk yıldız ile yaya yolunun üzerinde 2.400‘den fazla aktörün, yönetmenlerin, şarkıcıların, müzisyenlerin ve hatta Mickey Mouse gibi hayali karakterlerin bile isimlerini bulabilirsiniz. Yıldız isimlerin altında bulunan simgeler, onların hangi gruba ait olduklarını belirtir.

Bir ünlünün birden fazla yıldızı olabilir. Şov dünyasının ünlü ismi Gene Autry, tüm kategorilerde yıldızı olan tek ünlü. 2002 yılında Muhammed Ali’ye verilen yıldız, Bulvardaki üzerine basamayacağınız tek yıldız, çünkü Dolby Tiyatrosu’nun duvarında bulunuyor.  Çok sayıda film stüdyosunun bulunduğu bölgede, bir diğer önemli yapı ise Oscar törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu.

10. Malibu Beach

Malibu Plajı

Los Angeles gezilecek yerler listesini Malibu Plajı ile kapatıyoruz. Dünyaca ünlü bir çok kişinin okyanusa sıfır Malikanelerinin bulunduğu 48 kilometre uzunluğundaki dev bir sahil şeridi burası.

Malibu hakkında bilmeniz gereken ilk şey uzun kumsalların yanı sıra, engebeli bir araziye sahip olmasıdır. Zuma ve Westward plajları Malibu’nun en popüler iki plajıdır. Zamanınız varsa El Matador Beach’de uğramadan buradan ayrılmayın derim. Doğa harikası kayaları ve ter temiz suyu ile insani büyülüyor. Eğer sörf yapmak isterseniz Surfrider Plajı en uygun seçim olacaktır.

Los Angeles Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Los Angeles Gezilecek Yerler Haritası

Los Angeles Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Los Angeles Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz Los Angeles Metro Haritasını‘da yine bu içerikte bulabilirsiniz.