Los Angeles Gezi Rehberi

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York‘tan sonraki en kalabalık ikinci şehridir. Fakat şehir yüz ölçümü bakımından oldukça geniştir. Bu nedenle yüksek beton yığınlarından çok, 2 katlı evleri, yeşillendirilmiş alanları ve refah seviyesinin yüksek olduğu yaşanası bir yerdir. Dünya sinema endüstrisinin başkenti olan Hollywood’un renkli dünyası, ünlülerin yaşamı ve benzersiz plajlarıyla kozmopolit bir şehirdir.

Los Angeles gezilecek noktalar, Los Angeles görülecek yerler, Ulaşım rehberi ve Los Angeles gezilecek yerler haritası ile kapsamlı bir gezi rehberi hazırladık.

Los Angeles’da Gezilecek Yerler

Şehrin resmi olarak ilk keşif tarihi 4 Eylül 1781 yılına uzanır. İspanyol kaşif Felipe de Neve tarafından keşfedilen Los Angeles, Melekler Şehri olarak anılır. İspanyollar Kaliforniya sahillerine çıktıklarında yanlarında sadece asker getirmemişlerdir. Aynı zamanda din adamları ile yerel halkı Katolikleştirme ve kan dökülmeden hızlı bir gelişim kaydetmek istiyorlardı. Güney Kaliforniya’dan başlayarak Kuzey Kaliforniya sınırlarına kadar 9 kilise kurmuşlardır. Bu kilise isimleri bugün varlığını sürdüren ”San Francisco, San Diego, San Jose” gibi şehirler ile aynı isimde anılır.

Şehir 1821 yılında Meksika Savaşı sonrasında Meksika’nın kontrolüne geçer. 1848 yılında Amerika-Meksika Savaşı sonrası Amerika Birleşik Devletleri tarafından Kaliforniya eyaletini satın alınır. Aynı yüzyılın sonlarında petrol yataklarının ve altın madenlerinin keşfedilmesi ile hızlı bir gelişim geçirmiş.

Gelişim süreci 1900’lerin başında faaliyete başlayan sinemacılık sektörü ile büyük bir ivme yakalamış ve günümüzde ABD’nin en hareketli metropolu haline gelmiştir

Los Angeles gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Los Angeles’da Ulaşım

Los Angeles Gezilecek Yerler Listesi

Los Angeles’da sadece Los Angeles Uluslararası Havalimanı bulunmaktadır. Sizler için şehrin ana havaalanı’nda bulunan tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Metro, FlyAway, Belediye Otobüsleri, Taksi, Lyft ve Rend a Car gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

Fakat şehir içi ulaşım hakkında toplu taşıma araçlarını kullanmanız biraz güç görünüyor. Sadece şehir merkezinde, kısıtlı bir bölgeyi kapsayan otobüs ve metro ağları faaliyet gösteriyor. Bu nedenle istediğiniz yere rahatça ulaşabilmek için araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Gidilecek noktalar arası mesafenin uzunluğu nedeniyle, Taksi kullanımı şehir içi ulaşım için yaygın bir araç değildir. Zaten sokaklarda taksi bulmanız biraz güç olacaktır. Çünkü randevu sistemiyle çalışan taksileri en az 30 dakika önce aramanız gerekiyor.

Gideceğiniz yerin metro hattı üzerinden geçtiğini kontrol edin. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun.

Los Angeles’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Los Angeles Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Los Angeles’da Gezilecek Yerler Haritası

Los Angeles Google Harita

Harita’da gözükmese dahi Los Angeles’da gezilecek yerler birbirine çok uzak noktalarda kalıyor. Şehrin yüz ölçümü göz önüne alındığında tüm noktalara toplu taşıma ile ulaşmak mümkün gözükmüyor. Gezinize yön verirken bu önemli bilgili ile hareket etmenizi tavsiye ederim.

Los Angeles’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla google üzerinden gezilecek noktaları haritanıza eklemek için “’Los Angeles Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.