Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Turistler için her zaman cazibe bir nokta olan Londra’da 6 farklı uluslararası havaalanı bulunuyor. Bunlar: Heathrow (LHR), Gatwick (LGW), Luton (LTN), Stansted (STN), London City (LCY) ve Southend (SEN). Heathrow, şehrin en büyük ve en yoğun havaalanıdır. Heathrow, şehrin en büyük ve en yoğun havaalanıdır. Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları Heathrow Havaalanı’nı kullanıyor.

Ayrıca Avrupa’nın diğer şehirlerinden Londra’ya gidecekler için önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ryan Air, Wizzair, Easyjet olmak üzere birçok low cost firması Stansted Havalimanı’nı kullanıyor. Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımızda low cost firmaları hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

Londra havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahiptir. Bu nedenle gezi öncesi nasıl şehir merkezine ulaşacağınız konusunda karar vermenizde fayda var.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Londra’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Londra şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir Londra gezi rehberi hazırladık.

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Heathrow Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Heathrow Havaalanı tüm Birleşik Krallığın en büyük havaalanıdır. Havaalanında 4 terminal mevcuttur ve  yıllık 80 milyon yolcu kullanır. Merkezi havaalanı olması nedeniyle Heathrow Havaalanı şehir merkezine ulaşım açısından bir çok alternatifler mevcut.

Heathrow Express Treni

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi : Metro

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en hızlı araç hızlı trendir. Tren İstasyonlarına ulaşmak için indiğiniz terminaldeki ”Train” tabelalarını takip etmeniz de yeterli. Her gün 05.00-23.30 arasında, her 15 dakikada bir tren kalkıyor. Trenlerin kalkış noktası Terminal 2 ,3, 5 Tren istasyonu. Tek yön online bilet 25£, gidiş-dönüş ise 40 £’a alabilirsiniz. Online bilet almak isteyenler buradan ulaşabilir. Gişeden bilet alabilirsiniz ama 5£ daha fazla ödemeniz gerekiyor.

Oyster Card kullanarak Heathrow Express trenine bindiğinizde kartı hem girişte hem de çıkışta okutmalısınız. Eğer çıkışta okutmazsanız en uzun mesafe ücreti alınacaktır.

Heathrow Connection Treni

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda bir diğer seçenek ise, 30 dakika sürün Heathrow Connect. Her saatin 27 ve 57 geçelerinde kalkan tren 4 farklı durakta duruyor.  Ekonomik ve acelesi olmayanlar için gayet ideal bir seçenek diyebilirim. 05:20 – 00:00 saatleri arasında hizmet veren trenlerinin kalkış noktası ise Terminal 2,3,4 Tren İstasyonu. Tren bileti 10£, Oyster Card veya temassız kredi kartlarını turnikede okutarak geçebilirsiniz.

Metro

Heathrow Havaalanı metro ile bağlantılı tek havaalanıdır. Metronun mavi hattı Piccadilly Line ile yaklaşık 1 saatte merkeze varabilirsiniz.  Her 10 dakikada bir şehir merkezine seferler düzenleniyor. Metro İstasyonu’na ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Underground” tabelalarını takip etmelisiniz. Metro seferleri tüm terminallerden 05:00 – 23:45 arasında gerçekleştiriliyor.  Oyster Card veya temassız kredi kartıyla 3,10 £ ödeyerek geçebilirsiniz.

Otobüs

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için en uygun fiyat 1,50£ olan Belediye Otobüsleri.  Otobüsler Terminal 2 ve 3’deki Heathrow Bus Station’dan, 4-8 no’lu peronlardan kalkıyor. 24 saat boyunca servis veren otobusleri Oyster Card veya temassız kredi kartı ile kullanabilirsiniz.

Taksi

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda bir nostalji yaşamak isteyenler taksi kullanabilir. Dünyaca ünlü Londra taksileri tüm terminallerin çıkışında bulunuyor. Yolculuk trafik durumuna göre değişlik gösterse dahi 1 saat’ten önce merkeze ulaşmanız mümkün değil. Bu nedenle acelesi olanlar Heathrow Express Treni kullanmalarını tavsiye ederim. Taksilerin fiyatı şehir merkezi için ortalama 70£.

Uber

Taksi ile kıyasladığınızda yarı fiyatına aynı konforda seyahat etmek isteyenlerin vazgeçilmez adresi Uber! Uber kullanmak için havalananında bulunan wifi kullanabilirsiniz. Aracı çağırdınız yeri iyi belirleyin ve hızla o noktaya hareket edin. Yaklaşık 1 saat süren yolculuk için 30£ ödemeniz yeterli olacaktır.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Gatwick Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Gatwick Express Treni

Gatwick Express

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım açısından en hızlı seçenek diyebilirim. Victoria Tren İstasyonu’na yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. 05:00-00:00 saatleri arasında her 15 dakikada bir yapılan seferlerle şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Tek yön ücreti 19,90£, gidiş-dönüş ise 37,80£. Ayrıca temassız kredi kartınızı okutarak da geçiş sağlayabilirsiniz.

Southern Railway Treni

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri Southern Railway Treni. Yaklaşık 45 dakika süren yolcuğun ücreti 8,50£. Online bilet almak için tıklayın.

Shuttle Bus

Gatwick Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında da shuttle bus seçeneği mevcut. EasyBus ile 1 saat 30 dakikada süren yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Online bilet almak için tıklayın.

Taksi

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonuncusu ise en pahalı seçenek olan taksi. Trafiğe bağlı olarak 1:30 -2 saat arasında süren yolculuğun fiyatı 90£ civarında.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Luton Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Londra’nın 55 km kuzeybatısında yer alan havaalanı Atlas Jet ve Sunexpress uçuşlarının varış noktasıdır.

Thameslink Treni

Luton Havaalanı şehir merkezi ulaşımı seçeneklerinden en çok kullanılan seçenek diyebilirim.  St Pancras İstasyonu’na gündüzleri her 15 dakikada bir, geceleri her saat bir defa seferler bulunuyor. Toplam yolculuk 50 dakika sürüyor ve bilet fiyatları 17,40£. Online bilet almak için tıklayın.

Shuttle Bus

Luton Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Luton Havaalanı’ndan şehir merkezine gidecekler için bir diğer seçenek National Express. Firma 12£ ücret karşılığında Victoria Otobüs Terminali’ne seferler düzenliyor.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Stansted Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Londra’nın kuzeyinde, şehir merkezinden yaklaşık 65 kilometre uzakta bulunan Stansted Havaalanı yılda 28 milyon yolcuya hizmet veriyor. Ryan Air, Wizzair, Easyjet olmak üzere birçok low cost firması Stansted Havalimanı’nı kullanıyor. Türkiye’den Londra’ya gelecekler için Pegasus ve Atlas Jet firması bu havaalanını kullanıyor.

Stansted Express Treni

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Stansted Havaalanın’dan Londra şehir merkezine ulaşmak için en iyi seçenek diyebilirim. 50 dakika süren yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşmanız mümkün. İstasyondaki gişelerden tek yön 18,90£ karşılığında bilet alabilirsiniz. Ayrıca biletlerini önceden almanız durumunda indirimli alabilirsiniz. Online bilet almak için buraya tıklayın.

Shuttle Bus

Daha uygun fiyat ile Londra merkeze gitmek isteyenlerin tercih etmesi gerekenler Shuttle Bus. Stansted Havalimanı’nda Airport Bus Express ve National Express firmaları hizmet sağlıyor.

Airport Bus Express firması A21 hattı ile Liverpool Street’e, A20 hattı ile de Victoria Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlıyor. 06:00 – 02:00 saatleri arasında hizmet veren firmanın ücreti 7,90£.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

London City Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Şehir merkezine olan 10 kilometre mesafesiyle Londra şehrine en yakın havaalanıdır.

Dockland Light Railway Trenleri

Dockland Light Railway

London City Havaalanının yer altında yer alan DLR Tren İstasyonu’na tabelaları takıp ederek ulaşabilirsiniz. Oyster Card veya temassız kredi kartları ile 1,70£ ödeyerek geçiş yapabilirsiniz.

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Southend Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Greater Anglia Treni

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanından 20 dakikada bir kalkan trenlerle Liverpool Street İstasyonu’na 50 dakika’da ulaşmanız mümkün.  Liverpool Street İstasyonu’na gidecekeler için bilet fiyatları 16,70£. Online bilet almak için tıklayın.