Londra Gezilecek Yerler Listesi

Londra gezilecek yerler listesi dünyanın en popüler şehirler arasında yerini hep korumuştur. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile bir çok kişinin hayallerini süslemektedir. Büyük bir metropol olan Londra’nın yüz ölçümünün yarıya yakınını yeşil alanlar oluşmaktadır. Londra’da devlete ait müzeleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

1. London Eye

2. British Museum

3. Westminster Sarayı

4. Buckingham Sarayı

5. Tower Bridge

6. Londra Kalesi

7. St Paul Katedrali

8. Westminster Abbey

9. Doğa Tarihi Müzesi

10. Ulusal Galeri

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip şehirlerin olan Londra’da toplam 6 adet havaalanı var. Londra havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahip bir şehir.

Londra ulaşım çok gelişmiş bir metropol şehirdir. Şehir içi ulaşım için her zaman toplu taşıma araçlarını kullanarak hızla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Eğer Londra’da 2 günden fazla kalacaksanız 5£ karşılığında Oyster Card’ı almanızı öneririm. Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Londra şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. London Eye

Londra Gezilecek Yerler : London Eye

Londra gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, Avrupa’nın 135 metre yüksekliği ile en büyük dönme dolabı ile giriş yapıyoruz. Thames Nehri kıyısında bulunan dönme dolabı Marks Barfield Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmış. Londra’nın her bir bölgesini temsil edecek şekilde üzerine 32 kapsül yerleştirilmiş. Her kapsül 25 kişilik kapasiteye sahipken, 1 turun tamamlanması 20 dakika sürüyor.

Eğer yükseklik korkunuz yoksa dönme dolaba binmenizi ve olağanüstü Londra manzarasını izlemenizi tavsiye ederim.Akşam şehrin ışıklarının yanması ile manzara daha güzel oluyor ve gündüze göre daha az sıra bekliyorsunuz.

2. British Museum

British Museum

Sir Hans Slome’un yaklaşık 69,352 parçalık bir sanat koleksiyonu devlete miras olarak bırakmasının ardından 1753’de kurulmuş. Roma, Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük sanat müzesidir. Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca esere ev sahipliği yapan müze, insanlık tarihine, sanata ve kültüre adamıştır. Birleşik Krallığın çıkardığı kanunla devlet müzeleri ziyaretçilerden giriş ücreti almaz. Bazı devletler özellikle turist kapasitesine artırmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor. İngiliz hükumeti gelen konukları bu tür uygulamalar ile gayet memnun ettiğini söyleyebilirim.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücretsiz !!!

3. Westminster Sarayı

Westminster Sarayı

Londra’da görülmesi gereken yerler deyince Westminster Sarayı’nı bilmeyen yoktur herhalde. Houses of Parliament olarak bilinen sarayın bünyesinde, şehrin simgelerinden olan Londra saat kulesi de bulunur. Parlamento toplantılarının gerçekleştirdiği Westminster Sarayı 1016 yılında kraliyet ailesi adına inşa edilmiş. 1512 yılında çıkan yangında saray neredeyse tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. Yapılan tamirler sonucunda saray parlamento binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1834’de gelindiğinde tekrar büyük bir yangın çıkmıştır. Charles Barry’nin gözetiminde gerçekleştirilen yeniden inşa çalışmaları 30 yıl sürmüştür. Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorları vardır.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında.

4. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

320 yıllık köklü bir geçmişe sahip İngiliz Kraliyet Sarayı, Londra’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.  1703’te Buckingham Evi olarak adlandırılan Westminster Dükü’nün konağı olarak inşa edilmiştir. Kraliçe Victoria’nın 1837’de tahta çıkmasıyla birlikte kraliyet ailesinin Londra’daki ikametgah adresi olmuştur. 775 odadan oluşan ve 19 odasının ziyaretçilere açık olduğu sarayın, kraliyet hayatına ilgi duyan gezginleri kendisine çekiyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in Londra’daki ikamet adresidir. Kraliçe sarayda olduğu zamanlar sarı, kırmızı ve mavi renkli bayraklar göndere çekilir. Ayrıca her gün 11.30’da gerçekleşen saray nöbetçilerinin nöbet değişimini izleme fırsatı bulabilirsiniz.

5. Tower Bridge

Londra Gezilecek Yerler : Tower Bridge

Tower Bridge’in yapımına 1886 yılında başlanmış ve inşaatı sadece 8 yıl sürmüştür. 283 metre uzunluğundaki bu köprü limana girişi engellememesi için elektronik bir sistem kullanmaktadır. iki katlı köprüde yayalar ve araçlar için ayrı yollar bulunuyor. Şehrin önemli sembollerinden Tower Bridge’in yaya yolunun camdan yapılmış olması Thames Nehri’nin eşsiz manzarasını izleme olanağı sağlıyor.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

6. Londra Kalesi

Londra Gezilecek Yerler : Londra Kalesi

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Londra Kalesi, gözlemevi, hapishane ve işkence evi gibi birçok amaçla kullanılmış. Yapının en eski ve en önemli kısmı olan Beyaz Kule, I. William’ın emri doğrultusunda 1078 yılında inşa edilmiş. 19. yüzyıldan itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kraliyet mücevherlerinin sergilendiği müzede, hükümdarların Birleşik Krallık tahtına çıkarken kullandıkları 141 değerli eşyayı görebilirsiniz. Bu eşyalar arasında birbirinden değerli mücevherler, taçlar ve asalar bulunmaktadır.

7. St Paul Katedrali

Londra Gezilecek Yerler : St Paul Katedrali

Londra Piskoposluğunun merkezi olan yapı yıkımlarla dolu tarihe sahiptir. 1600 yıllık tarihe sahip dini yapı, yangınlar ve kapsamlı yenileme süreçleri nedeniyle 5 kez yeniden inşa edilmiş. Portland taşı ile yapılan katedralin tasarımı Rönesans döneminden kalma. Cenaze, vaftiz ve düğün gibi önemli törenler için İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından defalarca kullanılmış. Ayrıca katedral zemininin yaklaşık 30 metre üzerinde ise Fısıltı Galerisi bulunuyor.

8. Westminster Abbey

Londra Gezilecek Yerler : Westminster Abbey

Günah Çıkartıcı lakaplı İngiltere Kralı Edward’ın emriyle 1042 yılında inşa başlamıştır. I. Elizabeth döneminden itibaren birçok hükümdarın taç giyme ve evlilik törenleri için kullanılmıştır. Birleşik Krallık hükümdarının ve Newton, Darwin gibi bilim insanlarının mezarlarının bulunduğu tarihi yapıda, günümüzde kraliyete ait değerli eşyalardan oluşan koleksiyonlar sergileniyor. Yapının iç kısmına girdiğinizde 4 bir tarafı ışık alan pencereler üzerindeki figürlere hayran olmamak elde değil.

  • Ziyaret Saatleri: 09.00-15.30 arasında ve Giriş Ücreti: 20£. Online bilet almak için tıklayın.

9. Doğa Tarihi Müzesi

Londra Gezilecek Yerler : Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi 1884 yılına kadar British Museum’un bir parçası olarak faaliyet sürdürmüştür. Her biri ortak temaya sahip olacak şekilde, Müze dört bölgeye ayrılmıştır. İç avlusunda Diplodocus cinsi bir dinozorun iskeletinin sergilendiği müze bünyesinde 80 milyona yakın parçadan oluşuyor. Müze’nin bünyesinde ayrıca oldukça geniş kaynak arşivine sahip bir kütüphane faaliyet gösteriyor.

Kırmızı bölge Jeoloji ile ilgileniyorsanız. Mavi Bölge insan biyolojisi, memeliler ve dinozorlara ayrılıyor. Yeşil Bölge kuşlar ve fosiller üzerinde yoğunlaşmıştır. Turuncu bölge, Vahşi Yaşam Bahçesi ve Darwin Merkezi’nde doğayı keşfetmenize olanak sağlıyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.50 arasında ve Giriş Ücretsiz !!!

10. Ulusal Galeri

Londra Gezilecek Yerler : Ulusal Galeri

Trafalgar Meydanı’nın kuzey ucunda yer alan Ulusal Galeri, 2.600’den fazla parçadan oluşan devasa bir sanat koleksiyonuna sahiptir. William Wilkins tarafından tasarlanmış ve 1824’te kurulan sanat galerisi, 13. yüzyıldan 1900’lü yılların başına kadarki Avrupa resimlerini içeriyor. Yapının sadece meydana bakan ön yüzü değişmeden günümüze ulaşabilmiş.

Girişin ücretsiz olduğu müze yıllık ortalama 6,4 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerin arasında yer almaktadır.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücretsiz !!!

Londra Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Londra Gezilecek Yerler Haritası

Londra Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Londra Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.