Londra Gezi Rehberi

Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulmuştur. Londra, kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile yılda 18 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Şehrin çok büyük ve insana huzur veren parkları ile Londra yeşil bir metropol. Yaklaşık 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en önemli başkentlerinden biri diyebilirim.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapacağınız seyahat boyunca devlet müzelerine ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat öncesi ilgi alanınıza göre müzeler hakkında genel bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra Gezi Rehberi

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Londrası’nın temellerini atan topluluğun Romalılar olduğu kabul ediliyor. Roma İmparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden birisi olan Londra, 5. yüzyılın başlarında imparatorluğun yıkılması ile birlikte bölgeye Anglo-Sakson topluluklar hakim olmaya başlamış. 680 yılı civarında bölgenin en önemli limanlarından biri olarak anılan kentte Vikingler saldırmış.

11. yüzyılda İngiltere’nin en büyük yerleşimi haline gelen Londra, Normandiya Dükü William’ın tahta geçmesinin ardından nüfusunu arttırmış ve ticari alanda başarılar elde etmiştir. 15. ve 16. yüzyıllarda deniz ticaretinde atılım yapan kent, Avrupa ile karlı anlaşmalar yapmıştır. 20. yüzyılın başında, göçmenlerin akın etmesiyle, Londra’nın nüfusu hızlı bir şekilde yükselmiştir.

Londra şehir tarihini anlatmaya çalışırsak kitaplar yetmez, bu nedenle kısaca bir özet geçmeye çalıştım. Şimdi günümüz Londrası ve Londra hakkında merak ettiğiniz noktalara geçelim.

Londra gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Londra Gezilecek Yerler“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Londra’da Ulaşım

Londra Havaalanı

Londra’da toplam 6 adet havaalanı hatırlatarak başlıyorum. Bu nedenle hangi havalananı gideceğinizi ve iniş sonrası nasıl şehir merkezine ulaşacağınıza önceden karar vermeniz sizin için iyi olacaktır. Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları Heathrow Havaalanı’nı kullanıyor. Ryan Air, Wizzair, Easyjet olmak üzere birçok low cost firması Stansted Havalimanı’nı kullanıyor. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden low cost firmalarını kullanacakları da unutmadık!

Londra pahalı bir şehir ve para birimleri lira ile kıysanladığında sterlin çok değerli. Gezerken zaten yeterince para harcayacağımız için, ulaşımı olabildiğince ucuza getirmek önemli oluyor. Eğer Londra’da 2 günden fazla kalacaksanız Oyster Card’ı almanızı öneririm. Bu kart ile Londra’daki bazı tren hatları ile tüm metro ve otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Londra’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerler Haritası

Londra Gezi Rehberi

Seyahat öncesi google map üzerinden Londra offline haritasını indirin. Her zaman söylediğim gibi ”Güzel bir seyahat güzel bir plan ile başlar.” Londra Şehrinde görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Kalacağınız konuma ve ulaşım tercihlerine göre plan oluşturmanız daha kolay seyahat etmenize olanak sağlar.

Londra’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Londra Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.