Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Lizbon’da yer alan Lisbon Portela Havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Lizbon şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Lizbon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Metre, aerobus, otobüs, Uber, Kapten, Free now, klasik taksi ve rent a car gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Lizbon Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Lizbon Metro Haritası

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Lizbon Şehir içi ulaşım bilgileri ve Lizbon metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Viva viagem Card

Viva viagem sık sık toplu taşıma kullanıcaklar için ideal bir karttır. Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için Viva viagem adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Ayrıntılı toplu ulaşım bilgileri ve fiyatlandırma bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tek Biniş Metro Bileti: 1,34 Euro.

Sınırsız Carris ve Metro: 6,40 € ücret karşılığında 24 saat kullanım sağlıyor.

Sınırsız Carris, Metro ve Transtejo: 9,55 € ücret karşılığında 24 saat kullanım sağlıyor.

Sınırsız Carris ve Metro: 40 € ücret karşılığında 30 gün kullanım sağlıyor.

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off gezi otobüslerinde Lizbon rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler ve tramvaylar’da, gittiğiniz yerler hakkında Türkçe dil seçeneği olan rehber cihazları kullanabilirsiniz. Bu tramvay ve otobüsler şehir merkezinde bulunan ve gezilmesi gereken her yere gidiyor. Otobüslerin farklı rotaları ve turistik mekanların önünde durakları bulunmakta. Dilediğiniz durakta inip dilediğinizden binebiliyorsunuz.

Lizbon Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lizbon Portela Havaalanı

Lizbon Portela Havaalanı şehir merkezinin 7 kilometre kuzeyinde bulunuyor. 2 adet terminalden oluşan Güney Avrupa’nın en büyük havaalanlarından bir tanesidir.

Metro

Lizbon Metro Hattı

Lizbon Havaalanı ulaşım rehberi yazımda ilk tercih Metro. Portela Havaalanı’ndan Lizbon şehir merkezine direk ulaşabilieceğiniz metro hattı ile hizmet sağlamakta. Gare do Oriente istasyonun’dan başlayan yolcuğumuz şehir merkezin’de son buluyor. Aeroport-Saldanha isimli kırmızı metro hattı ile yalnızca 20 dakikada şehir merkezine ulaşmanız muhtemel. Turistlerin en çok tercih ettiği toplu taşıma için ödemeniz gereken tutar 1,45 Euro. Farklı bir bölgeye ulaşmak istiyorsanız da sorun değil, kırmızı hattın diğer üç Lizbon metro hattıyla kesişme noktası bulunuyor. Metro hattı 06.30-01.00 saatleri arasında her 6 dakikada bir sefer düzenlemekte.

Otobüs

Havaalanı dışında bulunan otobüs duraklarından hareket eden 705, 722, 744 ve 783 numaralı numaralı otobüsleri kullanarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 744 numaralı otobüsü kullanarak 20 dakikalık bir yolculuk sonunda Lizbon şehir merkezine varabilirsiniz. Otobüsleri kullanmak için tek kullanımlık biletlerin fiyati 1,80 Euro. Otobüs hatları hakkında detaylı rota ve saat bilgisi almak isterseniz buraya tıklayın.

Aerobus

Lizbon havaalanı transfer

Havaalanından Lizbon şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek shuttle hizmeti. Aerobus için aldığınız bir bileti, tüm gün boyunca bütün aerobuslar için kullanılabilir. Bu otobüsler 07.40-21.10 saatleri arasında hizmet vermekte. Şehir merkezine ortalama yolculuk süresi 20 dakika sürmekte. Bu hizmet için ödemeniz gereken miktar 3,50 Euro.

Uber – Kapten – Free Now

Her üç uygulamayı kullanarak Lizbon Havaalanından şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Kalabalık bir grupsanız uber ile ulaşım hem daha konforlu hemde daha ucuza gelecektir. Zaten Lizbon Havaalanı şehir merkezine sadece 7 kilometere mesafede yer almakta. Bu nedenle 6 Euro gibi düşük bir ücret karşılığında konaklama yapacağınız tesise ulaşabilirsiniz. Ortalama şehir merkezine ulaşım 15 dakika sürmektedir.

Taksi

Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lizbon Havaalanı ulaşım rehberi yazımda kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Her iki terminalin dışında bulunan taksileri günün her saati kullanabilirsiniz. Trafik durumuna göre ortalama 15 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi ücreti ise gideceğiniz noktaya göre 10-15 Euro arasında değişiyor.