Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Portekiz’in başkenti olan Lizbon, aynı zamanda Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisidir. Ülkenin en kalabalık kenti olan Lizbon, Atlantik Okyanusu’na sahip kıyısıyla muhteşem manzaralar sunar. 7 tepe üzerine kurulu kentin mozaik kaldırımları, pastel renkli binaları ve nostaljik tramvayları ile dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Kentin etkileyici taş mimarisini gerçekten takdire şayan örnekleri ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki bir çok cazibe noktası ile mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

1. Praça do Comércio

2. Belém Kulesi

3. Jerónimos Manastırı

4. São Jorge Kalesi

5. Alfama

6. Carmo Rahibe Manastırı

7. Santa Justa Asansörü

8. Lizbon Katedrali

9. Gulbenkian Müzesi

10. Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lisbon Portela Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Lizbon havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için metro, otobüs, taksi, Uber, Kapten, rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Lizbon şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Lizbon şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Praça do Comércio

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Lizbon’daki en güzel meydan olan Praça do Comércio, 1755’teki büyük depremden sonra inşa edilmiş. Meydanın ortasında 14 metre yüksekliğindeki Kral José heykeli yer alıyor. Meydan günün her saati Lizbon’u ziyaret eden turistler tarafından dolup taşıyor. Bir zamanlar meydanı çevreleyen devlet dairelerinin çoğu şimdilerde restoranlar tarafından devralındı. Meydan çevresinde çok sayıda kaliteli restoran ve otantik kafe bulunmakta. Yıl boyunca konser ve sergi gibi çeşitli kültürel etkinliklerin de yapıldığı meydan, özellikle gün batımında şehrin muhteşem manzarasını gözlemlemek için en ideal yerlerinden. Ayrıca Lizbon’un ana turizm ofisi burada bulunmakta. Turistler buradan Lizbon hakkında bilgi talep edebilir ve geleneksel hediyelik eşyaları da buradan satın alabilirler. Bu meydana gidip etrafı izlemek o kadar keyifli ki bir tarafta müthiş mimari, diğer yanda harika tejo nehri zamanın nasıl geçtiğini unutuyor insan.

2. Belém Kulesi

Belém Kulesi

Belém Kulesi, Tagus Nehri’nin kuzey kıyısına 1514-1520 yılları arasında inşa edilmiş. Lizbon merkezin 7 kilometre batısında kalan kule, ünlü kaşiflerin okyanus aşırı yolculuğunun başladığı yer olarak biliniyor. Kule, Tagus Nehri’nin hemen kıyısına şehri savunmak amacıyla kurulmuş. Sonraları deniz feneri ve gümrük kontrol amacıyla kullanılan kule, Gotik tarzı mimarisindeki zarif ayrıntılarıyla her turistin Lizbon Gezilecek Yerler Listesi içerisinde yer alıyor. Size tavsiyem eğer Belém Kulesini görmek istiyorsanız gün batımında eşsiz bir görüntüye sahip oluyor.

  • Belém kulesine direkt metro gitmiyor. Bu nedenle yeşil hatta Cais do Sodre durağından sonra otobüse binmeniz gerekiyor.
  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.30 arasında ve Giriş Ücreti 8.50 €. Online bilet almak için tıklayın.

3. Jerónimos Manastırı

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Belém Kulesi’ni gezdikten sonra, yakın konumdaki Jerónimos Manastırı’nı ziyaret etmeden bu bölgeden ayrılmayın. 1501 yılında inşasına başlanan manastır tam 100 sonra tamamlanabilmiştir. Gotik ve Rönesans tarzlarının karışmasından oluşan manuelin tarzın en başarılı örneklerinden sayılan manastırın inşası her yıl 70 kilo altın kullanıldığı söyleniyor. Dünyaca ünlü Kaşif Vasco de Gama‘nın mezarının bulunduğu manastırın bazı kısımları günümüzde Denizcilik ve Arkeoloji müzeleri tarafından kullanılıyor. Avrupa’nın zenginliğine yaptığı katkıya ithafen Portekiz’in 1985 yılında Avrupa Birliğine katılma anlaşması da yine bu manastırda imzalanmış.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 12.50 €. Online bilet almak için tıklayın.

4. São Jorge Kalesi

São Jorge Kalesi

São Jorge Kalesi Lizbon’un en eski ve simgesel yapılarından biridir. Deniz aşırı ticaretinin başlamasıyla birlikte Lizbon giderek önemli bir ticaret şehri olmasının yanında çok sayıda saldırıya uğramış. M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan geçmişi kalenin askeri yapılara ev sahipliği yapmaya başladığının göstergesi. Portekiz’in ilk kralı Afonso Henriques, 1147’de haçlıların yardımıyla şehri ele geçirdi ve yönetim merkezi olarak bu kaleyi seçmiş. Yürüyerek ulaşmak biraz yorucu olsa da kesinlikle buna değer bir panoramik şehir manzarası sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 24.50 €. Online bilet almak için tıklayın.

5. Alfama

Lizbon Alfama

Lizbon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Alfama bölgesi. Alfama sokaklarında yürümek, Lizbon’u gezmenin en güzel yolu. Bir de unutmayalım ki 28 numaralı tramvay var. Martim Moniz ve Campo Ourique bölgelerini birbirine bağlayan tarihi tramvay, yolcularını şehrin Graca, Alfama, Baixa ve Estrela bölgelerinden geçiriyor. Ülkeyi 1755’te yerle bir eden depremde sadece Alfama bölgesini fazla etkilenmediği için tarihi dokusunu günümüze kadar hiç bozulmadan taşımayı başarmış. Alfama’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken çinili evlerin ve dik dar sokakların labirent gibi yayıldığı bu bölgede zaman geçirirken kendinizi açık hava müzesinde hissedeceksiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

6. Carmo Rahibe Manastırı

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

14. yüzyılın sonunda inşa edilen Carmo Rahibe Manastırı 1389’da Nuno Álvares Pereira tarafından kurulmuştur. Büyük 1755 Depremi sırasında çoğu harap olan Gotik kilisenin iskelet kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.19. yüzyılın ortalarında arkeologlar derneğine verilen müzenin bazı kemerler onarıldı. Kilisesinin ayakta kalmış kapalı bölümünü Carmo Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede mumya, lahitler, kitapar, bronz çağından ve sonrasından daha eski arkeolojik parçaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Santa Justa Asansörü

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Santa Justa Asansörü 10 Temmuz 1902’de şehrin toplu taşıma sistemlerinden biri olarak açıldı. Lizbon sakinleri bu yeniliği denemek için çok heyecanlı olduğunu ilk gün satılan 3.000 bilet’den anlıyoruz. Asansör başlangıçta buhar gücüyle çalıyorken, 6 Kasım 1907’de elektrikle çalışan daha güçlü bir motora bırakmış. 45 metre yüksekliğe sahip Santa Justa , ünlü Eiffel kulesi ile aynı tarzda inşa edilmiştir.

8. Lizbon Katedrali

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Kral I. Alfonso’nun emriyle inşa edilen katedral Mağribi camisinin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Lizbon’daki en eski bina olduğu söylenen katedralin büyük bir kısmı Romanesk tarzındadır, ancak 13. yüzyılda eklenen bölümlerde önemli Gotik etkiler de gözlemlenmekte. 1755’teki deprem felaketi de dahil olmak üzere birçok doğal afetten hasar alamadan günümüze kadar gelmeyi başarmış.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-19.00 arasında ve Giriş Ücreti 4 €.

9. Gulbenkian Müzesi

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi oluşturmadan önce müze eklemek konusunda kararsızdım. Fakat Gulbenkian Müzesi, Orta Doğu’da petrol ticareti yaparak hatırı sayılır bir servete sahip olan ve ömrünün son yıllarında Portekiz’e yerleşen Calouste Gulbenkian’ın vasiyeti doğrultusunda 1969 yılında açılmış. Gulbenkian Vakfı’nın bir parçası olan Mısır, Yunan, Roma, İslam, Asya ve Avrupa sanatının muhteşem bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 2001 yılında büyük ölçüde yenilenmiş ve modernize edilen müze, dünyanın en iyi özel sanat koleksiyonlarından biri olarak gösteriliyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 10 €. Online bilet almak için tıklayın.

10. Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon’un en modern yapılarından biri olan Lizbon Okyanus Akvaryumu, 1998 yılında gerçekleştirilen EXPO Dünya Fuarı çalışmaları kapsamında yapılmış. Lizbon Okyanus Akvaryumu, büyük bir merkezi tankla dünya çapında bulunan dört büyük okyanusun ekosistemini temsil eden dört büyük bölüme ayrılmıştır. Akvaryum köpekbalıkları, penguenler, barakuda, moray yılan balığı, orkinos ve hatta gizemli güneşbalığının da dahil olduğu çeşitli türlere ev sagipliği yapmakta. Aynı zamanda su altı müzesi olarak da faaliyetlerini sürdüren tesis, 2 katlı bir binada 450 farklı türden 16.000 üzerinde su altı canlısına ev sahipliği yapıyor. Kompleks çok meşgul olabileceğinden ve günün en yoğun zamanı öğle yemeğinden sonra olduğu hatırlatalım.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 19 €. Online bilet almak için tıklayın.

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Lizbon Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.