Lizbon Gezi Rehberi

Avrupa’nın en batıdaki başkenti, M.Ö. 1200’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kuruluyor. Lizbon isminin Fenike dilinde güvenli liman anlamına gelen Allis-Ubbo’dan geldiği kabul edilmektedir. Lizbon’ da Roma ve İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuştur. Arnavut kaldırımları, rengarenk sokakları, mozaik taşlı binaları ve denize inen kısa dar sokakları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Portekiz müziğini, yemeklerini yemeklerini ve bölgesel şaraplarını tatmak için harika bir yerdir.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon, Batı Avrupa’nın en eski şehri, hatta Roma, Paris ve Londra gibi büyük başkentlerden bile önce kurulmuştur. Lizbon bilinen en eski tarihi M.Ö. 1200’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kuruluyor.
M.Ö 63 yılında Roma İmparatorluğu Ordusu, bu toprakları ele geçirmiş ve birçok şehri tahrip etmiştir. Fenikeliler ve Romalılar’dan sonra 711 yılında Cebelitarık Boğazından geçen Müslümanların Endülüs fetihleri başlamıştır.

1147 yılında Kral I. Alfonso haçlı ordularının yardımıyla Müslümanları yenerek Lizbon’u ele geçirmiştir. Lizbon 3. Alfonso döneminde 1255 yılında resmen başkent durumuna gelmiştir.

Lizbon’un sembolü durumundaki 1514 yılında inşa edilmiş Belem kulesi tarihte değişik dönemlerde gümrük binası, hapishane ve deniz feneri olarak hizmet vermiştir.

1755’te Büyük Lizbon depremi olarak bilinen büyük bir deprem meydana geldi. Birçok eski yapıyı tahrip etti ve Lizbon liman ve şehir alanını yutan tsunami felaketine sebep oldu. Bu felakette 60 bin insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Portekiz’in 1985 yılında Avrupa Birliğine katılma anlaşması Lizbon şehrinde bulunan Jerónimos Manastırın’da imzalanmış. 1998 yılında Tagus nehri üzerindeki Vasco Da Gama köprüsü 17,5 kilometrelik uzunluğu ile 1 milyar dolar harcanarak hizmete açılmıştır.

Lizbon gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Lizbon Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon’da Ulaşım

Lizbon Gezi Rehberi

Güney Avrupa’daki en büyük havalimanı olan Lizbon Portela Havalimanı, 1942’de hizmete girmiş. Şehir merkezine 7 kilometre kuzeyinde yer alan Lizbon Havaalanı, her hafta 637 yurt içi ve 2.729 uluslararası uçuş gerçekleştiren iki terminal’den oluşmakta. Portekiz ve büyük Avrupa şehirleri için uluslararası aktarma merkezi olarak da kullanılır. Havalimanı’nda restoranlar, satış mağazaları, ATM, döviz büroları, buluşma odaları ve bagaj emanet servisi bulunmakta.

Türkiye’den Lizbon Havaalanı‘na her gün düzenli olarak uçak seferleri düzenleniyor. İstanbul’dan Lizbon şehrine direkt uçuşları Türk Havayolları, TAP Portekiz Havayolları tarafından gerçekleşmekte. İstanbul’dan 5 saat süren yolculuk sonrası Lizbon’a ulaşmanız muhtemel.

Lizbon yokuşlarında her ne kadar yürüyerek gezmek çok keyifli olsa da Porto’da olduğu gibi metroya binme ihtiyacı duyacağınız yerler olacak. Meşhur 28 numaralı sarı tramvay ile şehri gezmek şehirde yapılması gerekenler arasında. Lizbon‘un en güzel sokaklarını gezen 45 dakikalık bir yolculuk imkanı sunar ancak bu tramvay günün her saati doludur. Eğer Portekiz geziniz boyunca güney sahillerine inecekseniz araba şart diyebilirim. Araba kullanacaklar için önceden hatırlatalım 25€ otoban ücreti ödemeniz gerekiyor.

Lizbon’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Lizbon Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon’da Gezilecek Yerler Haritası

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon’a geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Lizbon cazibe noktalarını hava koşulları el verdiği sürece bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Özellikle Alfama bölgesini gezerken adeta bir açıkhava müzesinde gibi hissedeceksiniz. Bunun dışında kalan bölgeleri gezerken ilk önceliğiniz metro hatları olsun. Merkezi bölümde kalan yerleri Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz. Bunlar dışında kalan bölümlere bireysel olarak belediye otobüslerini yada turlara katılarak gezebilirsiniz.
Lizbon’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Lizbon Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.