Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kiev, Dinyeper Nehri’nin hemen yanı başında kurulmuştur. Sovyetler Birliği döneminde bloğun üçüncü büyük kenti olan Kiev, Ukrayna’nın politik, ekonomik, eğitim ve kültürel merkezidir. Son yıllarda artan pasaport ve vize harçları Türk turistlerin farklı arayışlara girmesine neden oldu. Özellikle vize prosedürleri ile uğraşmadan yalnızca çipli kimlik kartınız ile gidebileceğiniz en iyi rota diyebilirim. Zaman kaybetmeden Kiev Gezilecek Yerler Listesi ve şehirde ne yapılabilir planlamasını yapmaya çalışalım.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

1. Mağaralar Manastırı

2. Aziz Sofya Katedrali

3. Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

4. Aziz Andreas Kilisesi

5. Altın Kapı

6. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

7. Ulusal Opera Binası

8. Pirogovo Açık Hava Müzesi

9. Mariinsky Sarayı

10. Taras Shevchenko Park

Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi

Zhuliany ve Boryspil Uluslararası Havaalanı olmak üzere Kiev’de 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havalimanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunmakta.  Havaalanlarından Kiev şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Kiev şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdik.

1. Mağaralar Manastırı

Mağaralar Manastırı

Mağaralar Manastırı ismini manastır altında bulunan mağralardan almaktadır. Ekim Devrimi’den kısa bir süre sonra manastır Sovyet yetkilileri tarafından tamamen kapatıldı. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sı tarafından bir bölümü bombalanan Lavra, Sovyetler Birliğinin son yıllarında yeniden ibadete açılmış. Günümüzde Pechersk Lavra,  26 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuş çok büyük bir kompleks. Gördüğüm en etkileyici dini yapılardan biri olan Pechersk Lavra’da 18 tane kilise bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mağaralar Manastırı Ortodokslar tarafından Hac merkezi olarak kabul ediliyor.
Mağaralar Manastırı içerisinde bulunan Mikro Minyatür Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Sadece mikroskop ile görülebilen eserler farklı bir deneyim sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 06.00–20.00 arasında ve Giriş Ücreti 70 UAH.

2. Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

Şehrin en önemli simgelerinden Aziz Sofya Katedrali’nin temeli 11. yüzyıl başında atılmış. İstanbul’da bulunan Ayasofya Bazilikası’na rakip olarak inşa edilmiş. 1017 yılında yapılan mozaik ve fresklerin çoğu günümüze kadar gelmeyi başarmış orijinal eserlerdir. Barok mimarisi ile dikkat çeken Aziz Sofya Katedrali UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilen Katedral, taç giyme görenleri ve elçi karşılama gibi önemli olaylara ev sahipliği yapmakta.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 20 UAH.

3. Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

II. Dünya Savaşı’nı 12 dev salon ile 8 milyondan fazla Ukraynalıyı öldüren Nazi istilasını gözler önüne seriyor. 1974 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan ve müze aslında oldukça büyük bir kompleks. Müzede askeri araç gereçler, askerlerin kişisel eşyaları, üniformaları, resmi belgeler, madalyalar ve işkence aletlerine kadar birçok nesneyi yakından görebilirsiniz. Savaşın tüm acımasız ve çirkinliklerini gözler önüne seren müze, dramatik anların yaşanmasına neden olabiliyor. Müzede insandan yapılmış sabun ve insan derisinden yapılan eldivenleri görebilirsiniz.

Müzenin tepe kısmında yer alan Anavatan Heykeli 1981 yılında yapılmış. Anıtın yapımında çok sayıda heykeltıraş, mimar, bilim adamı ve farklı türde işçi yer aldı. Sovyetlerin Nazilere karşı kazandığı zaferin anısına inşa edilen titanyum heykel, 102 metre yükseklik ve 560 ton ağırlığında. II. Dünya Savaşı kurbanlarının anısına devamlı yanan bir alev dahil olmak üzere komünist döneminin ilgi çekici kalıntılarını burada görebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 11.00–19.00 arasında ve Giriş Ücreti 40 UAH.

4. Aziz Andreas Kilisesi

Aziz Andreas Kilisesi

Geleneksel Ukrayna yapılarında görülen beş kubbeli, haç şeklindeki kilise barok mimarisinin şaheserleri arasında yer alır. Rus İmparatoriçesi’nin emriyle 18. yüzyılın ortasında İtalyan Mimar Francesco Bartolomeo Rastrelli gözetiminde inşa edilmiş. Altın işlemeli koyu yeşil kubbeleriyle St. Andreas Kilisesi başkentindeki en ünlü Ortodoks tapınaklarından biridir.

5. Altın Kapı

kiev Altın Kapı

Kiev’de Rus döneminden kalan en önemli mimari ve tarihi eserlerden biri olarak gösterilen Golden Gate, 1017-1024 yıllarında Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış. Yapının bir kısmı zaman içerisinde yıkılsa da Sovyet yetkililerin emri ile 1982 yılında aslına uygun olarak restore edilmiş. Ayasofya Katedrali ile hemen hemen aynı zamanda inşa edilen yapı, Konstantinapolis’teki şehir kapısının bir benzeri olarak tasarlanmış.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–18.00 ve Giriş Ücreti 50 UAH.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

6. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Ortodoks Hristiyanları için çok önemli olan Aziz Sofya Kilisesinin karşısında yer alan St. Michael Altın Kubbeli Katedralın inşası 1108 yılında başlamış. Katedral yapımı 5 yıl gibi kısa sürede tamamlanarak 1113 yılında ibadete açılmıştır. Mozaikleri ve freskleri ile dikkat çeken katedralin en tepesinde ise baş meleklerden Mikail’e adanmış bir anıt bulunmakta.

7. Ulusal Opera Binası

Kiev Ulusal Opera Binası

Odessa ve Lviv şehirlerinden sonra ülkede 3. sırada açılan opera binası, 1867 yılında inşasına başlanmış. Bir dizi zorluklar sonunda 34 yıl sonra 1901 yılında hizmete açılmıştır. Fransız Rönesans dönemine ait barok bir mimariye sahip olan bina, aynı zamanda Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Opera, Çarlık Rusyası başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin’in vurulduğu yer olarak hoş anılmayan bir üne de sahip. 1650 kişilik kapasiteye sahip Ukrayna Ulusal Opera binası, Kiev’i ziyaret eden her turistin Kiev gezilecek yerler listesi içinde yer alması gereken bir yer.

  • Ziyaret Saatleri 11.00–19.30 arasında. Etkinlik takvimini buradan takip edebilirsiniz.

8. Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi 150 hektara yayılmış, Avrupa’nın en büyük açık hava müzesidir. Pirogovo açık hava kültür müzesinde eski Ukrayna evlerini, 16. ve 20. yüzyıllardan kalma kırsal yaşamı yerinde görebileceğiniz nostaljik bir köy. Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden 300 kadar geleneksel yapı, bu açık hava müzesine nakledilerek oluşturulmuş. Yaz aylarında ahşap oyma, seramik, nakış, binicilik ve okçuluk gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–18.00 arasında.

9. Mariinsky Sarayı

Mariinsky Sarayı

Mariinsky Sarayı, İmparatoriçe Elizabeth Petrovna tarafından 1744 yılında Barok tarzında inşa edilmiştir. Mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanan Saray, 1752’de tamamlandı. 1819’da yangın nedeniyle ağır hasar gören Saray, 50 yıl gibi uzun bir süre içinde restore edildi. Günümüzde Mariinsky Sarayı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın resmi tören ve ve toplantıların yapıldığı konut olarak hizmet vermekte.

10. Taras Shevchenko Park

Ulusal Üniversite ve Botanik Parkın karşısında yer alan park Kreşatik Caddesi’nin başlangıç noktalarına yakın konumda yer alıyor. Banklar’da gazete okuma ve gün boyunca satranç oynamak bölge insanının günlük ritüelleri arasında. Parkın sokakları beyaz taş heykellerle süslenmiş. Bunlardan en önemlisi 1939’da Taras Şevçenko’ya ait görkemli bir anıt yerleştirildi. Şehrin koşturmasından uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalmak isterseniz Shevchenko Parkı mutlaka ziyaret edin.

Kiev Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Kiev Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Ayrıca gezmeye karar verdiğiniz noktaları kendi gezi planlamanıza göre tasarlayın, böylece zamanı doğru kullanmış olursunuz.