Kiev Gezi Rehberi

Ukrayna’nın hem başkenti hem de kültürel merkezi olan Kiev, Dinyeper Nehri kıyısına kurulmuş. Yaklaşık 3 milyonu aşkın insanın yaşadığı Avrupanın önemli şehri arasında yer alır. Ortodoks Hıristiyanlık ve yakın zamandaki devrimlerle şekillendirilmiş başkent, stratejik konumu sebebiyle Doğu Avrupa’daki en önemli kentlerden biridir. Tarihi yapısı, müzeleri, mimari eserleri, yeşil doğası ve ünlü parklarıyla kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden birisidir.

Ukrayna’nın başkenti, tüm yılı karasal iklimin etkisi altında sürdürüyor. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalama sıfırın altına düştüğü görülür. Yazın ortalama sıcaklık 20 derece olup nemli bir hava hakimdir. Güneşli gün sayısının fazla olduğu bu zaman diliminde nadiren yağmur yağıyor.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Mağaralar Manastırı

Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden Kiev, ilk defa 5. yüzyıl belgelerinde yer alıyor. O dönemde Hazar Türklerine vergi ödemekle yükümlü olan Kiev, daha sonrasında Slavlar için önemli bir kent olarak tarih sahnesinde yer almaya başlar. Slav kabilelerin yaşadığı bu düzlük, Dnipro nehrini verimliliğiyle zaman içinde gelişme gösterdi.

Kiev, büyük göç yolları arasında bulunduğundan çok sayıda uygarlık tarafından istila edilmiş. Moğol istilasına uğradığı dönemde büyük yıkıma uğrayan Kiev, bölgede yeniden Rus hakimiyeti sağlanınca eski günlerine dönmeye başladı. 1775 yılında Kiev, Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmiş.

II. Dünya Savaşında Almanya, Yıldırım Harbi kapsamında Ukrayna’yı ele geçirmiş ve halkın desteğini almıştır.
1986 yılına gelindiğinde Çernobil Nükleer Santralinde sızıntıdan kaynaklanan bir patlama meydana gelmiştir. Dünyanın en büyük nükleer felaketi olarak adlandırılan bu felaketten sonra dünyada birçok yerde kanser vakalarında artış gözlemlenmiştir.

Kiev, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesi sonucunda bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti haline gelmiş. 2014 Mart ayında Rus yanlısı silahlı kişiler Kırım’da bulunan hükümet binalarını ele geçirmiş ve 18 Mart’ta Rus diktatör Putin, Kırım’ı ilhak ettiklerine dair belgeyi imzalamıştır. Kiev’de ve Ukrayna’nın doğu bölgelerinde ağırlıklı olarak Rusça konuşulmaktadır. Bu bölgede yaşayan birçok Rus ve Rus yanlısı Ukrayna vatandaşı bulunmakta.

Kiev gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Kiev Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Kiev Gezi Rehberi

Kiev’de Ulaşım

Kiev Gezi Rehberi

İstanbul’dan Kiev şehrine direkt uçuşları Türk Havayolları ve Ukraine International Airlines tarafından gerçekleşmekte. Ankara ve İzmir kalkışlı aktarmasız uçuşlar ise Pegasus, Türk Havayolları ve Ukraine International Airlines tarafından gerçekleşmekte. Ankara ve İzmir’den Kiev şehrine uçuşların, İstanbul kalkışlı uçuşlardan neredeyse yarı fiyatı daha uygun olduğunu hatırlatalım. İstanbul’dan direkt olarak Kiev şehrine 2 saat 5 dakika, Ankara’dan 2 saat 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel.

Kiev’de Borispol ve Zhuliany olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Hazırlamış olduğumuz bu rehberde her iki havaalanı için tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştık. Borispol Havaalanı büyük havayollarının uçtuğu, kentin ana havalimanı olmakla birlikte Zhuliany kente daha yakın mesafede yer alan 2. Havaalanı.

Türk Hava Yolları uçuşlarını Borispol Havaalanı’na yapıyor. Havaalanında B, D ve F adında 3 terminal mevcut ve bu terminaller arasında otobüslerle ulaşım sağlanıyor. Boryspil Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine tren, otobüs, taksi ve araç kiralama gibi seçenekler bulunuyor.

Kyiv Zhuliany Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre güneybatısında yer alıyor. İki terminali bulunan havaalanına Avrupa’nın Low Cost Hava Yolu şirketleri ve Türkiye’den de Pegasus Havayolları’nın uçuşları bu havalimanına gerçekleştiriyor.

Kiev’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Kiev Gezi Rehberi

Kiev’de Gezilecek Yerler Haritası

Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Kiev Gezilecek Yerler Haritası ve Kiev Metro haritasını da hazırladık. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gezip görmeniz gereken en güzel ve popüler yerleri bu yazı boyunca detayları ile anlatacağım. Böylece listede bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktaların büyük bir bölümü merkezi konumda bulunuyor.

Kiev’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Kiev Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.

  • Booking Kupon Kodu
Popüler Şehirler