Kahire Havaalanı Ulaşım Rehberi

Kahire Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Kahire’de yer alan Kahire Uluslararası Havalimanı hakkında genel bilgileri ve  bu havaalanı’ndan Kahire şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metro, otobüs, taksi, Careem, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Kahire Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Kahire Metro Haritası

Kahire Metro Haritası

Kahire Şehir içi ulaşım bilgileri ve Kahire metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Kahire Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kahire Uluslararası Havalimanı

Kahire Uluslararası Havalimanı

Kentte bulunan havalimanı ilk olarak 1912 yılında misafirlerine kapılarını açmıştır. Kahire Uluslararası Havalimanı şehre 22 kilometre uzaklıktadır. Kahire Uluslararası Havalimanı’nda 3 terminal vardır ve terminaller arasında günün 24 saati her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs seferleri düzenlenmekte.

Metro

Kahire Metrosu

Kahire’de üç adet metro hattı ve kadınlar için ayrı vagonlar bulunuyor. Şehir içi ulaşımda hem ucuz hem de güvenilir olması nedeniyle turistler için en iyi alternatif metrodur. Kahire’de toplu taşıma oldukça gelişmiştir ve Ramazan ayı dışında 05.00 – 01.00 saatleri arasında tüm gün çalışır. Metronun sabah ilk servisi sadece kadınlara hizmet vermekte. Ramazan ayı boyunca metro gece 02.00’ye kadar hizmet sağlar.

Otobüs

Kahire Havalimanı istasyonun’dan hareket eden otobüsler şehir merkezine ulaşım için en ekonomik ulaşım aracı. Her 13 dakikada bir hareket eden otobüsler 24 saat hizmet vermekte. 111 ve 381 numaralı otobüsler ile Kahire şehir merkezine 1 saat süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel. Otobüslere 2. ve 3. terminalden ulaşmak mümkündür.

Careem

Kahire Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenek Careem uygulaması. Özellikle kalabalık bir grup veya ailecek seyahat ediyorsanız Careem ile ulaşım en iyi tercih olacaktır. Hem daha konforlu hemde daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız muhtemel. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 70 EGP.

Taksi

Kahire Taksi

Kentte taksi ile ulaşım oldukça uygundur ve pazarlık yapmak da yaygın olan bir davranıştır. Taksiyle seyahat etmek istenirse, yaklaşık 125 EGP ödeyerek şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Taksi ile şehir merkezine yaklaşık 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Taksilere 3. Terminal çıkışından ulaşabilirsiniz.