Kahire Gezi Rehberi

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır medeniyetinin en önemli şehri olan Kahire, Nil Nehri’nin doğu kıyısında bulunmaktadır. Çöl ikliminin etkili olduğu şehirde, sıcak ve kurak yazlar yaşanırken, kışlar ılık geçer. Mısır’ın başkenti olan şehir, parlamento, devlet daireleri ve diplomatik temsilciliklerin büyük kısmına ev sahipliği yapar. Şehir tarihi oldukça eski olduğundan dolayı, burası çok fazla sayıda medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Şehrin en eski yerleşim yeri olan Eski Kahire bölgesi 1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunuyor.

Kahire’de Gezilecek Yerler

Kahire’de Gezilecek Yerler

M.Ö 7000 yılarında ilk yerleşimler ülkede Nil Nehri kenarında oluşmuştur. Mısır tarihine ait ilk belgeler M.Ö. 4000 yılının sonlarına kadar dayanır. Mısır’ın önce siyasi birlik kurduğu, sonra birbirinden ayrı iki krallığa ayrıldığı bilinmektedir.

Roma donanması M.Ö. 30 yılında Mısır’a sefer düzenledi. Kleopatra ve Marcus Antoinus komutasındaki Mısır donanması Roma’lı birlikleri durdurmak istedi ancak savaşı kaybederek Mısır Roma’ya bağlandı.

1171’de Selahaddin Eyyubi Mısır’ı ele geçirmesiyle birlikte Kahire’de Eyyübi devri de başlamış oldu. Fakat kısa bir süre sonra da şehir Memlük idaresine geçti. 1250-1517 yılları arasında ülkede büyük bir refah dönemi başlamıştır. Bağdat’ın Moğol istilasına maruz kalması Abbasilerin hilafet merkezini Kahire’ye taşımasına ve uzunca bir süre İslam aleminin merkezi olmasına neden olmuştur.

1517’de Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferine çıkarak Mısır’ı fethetmiştir. Şehirle birlikte hilafet de Osmanlılara geçti ve Sultan Selim hanedanın ilk halifesi oldu.

1882 yılına gelindiğinde İngiltere, uzak doğuya açılan kapı olan Süveyş Kanalını ele geçirmek için Mısır’ı işgal etmiştir. 1914 yılında Mısır resmi şekilde İngiliz egemenliğine geçse dahi, 1922 Kral Fuad İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kahire gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Kahire Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Kahire Gezi Rehberi

Kahire’de Ulaşım

Kahire’de Ulaşım

Kahire’ye haftanın her günü Türk Hava Yolları, Pegasus, EgyptAir ve Nile Air tarafından doğrudan uçuşlar bulunuyor. İstanbul’dan başlayan yolcuğumuz yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmekte. Mısır hava yolu şirketleri fiyat politikalarında daha rekabetçi ve ucuza bilet bulma fırsatınız bulunmakta. Hatta 1 aktarmalı uçuşları tercih ederseniz yarı fiyatına dahi bilet bulmanız muhtemel. Bir aktarmalı uçuşlar için ortalama 5 saat yolculuk yapmanız gerekmekte.

Kahire Uluslararası Havalimanı, Afrika’nın en yoğun ikinci havalimanı olarak karşımıza çıkar. Sizler için şehrin ana havaalanı’nda bulunan tüm ulaşım seçeneklerini listeledik ve karşılaştırdık. Metro, otobüs, Taksi, Creeam ve Rend a Car gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

Fakat şehir içi ulaşım hakkında toplu taşıma araçlarına metro hatları’da ekleniyor. Havalimanı’nda şehir merkezine giden herhangi bir metro hattı olmasa dahi, şehir içi ulaşım’da metro hattını kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gideceğiniz yerin metro hattı üzerinden geçtiğini kontrol edin. Kahire gibi kaos ortamında trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun.

Kahire’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Kahire Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Kahire Gezi Rehberi

Kahire’de Gezilecek Yerler Haritası

Kahire Google Haritası

Mısır’ın başkenti Kahire’ye kadar geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktaların büyük bir bölümü merkezi konumda bulunuyor. Geri kalan Piramit bölgelerine ise kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinde hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Gezerken keşfedebileceğiniz bir çok lezzet durağını da ihmal etmeden güzel bir gezi geçirmenizi dilerim.

Kahire’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Kahire Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.