Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi

Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Johannesburg’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Johannesburg şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için hızlı tren, otobüs, taksi, Bolt, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Hop on Hop off

Şehir içi ulaşım için Hop on Hop off otobüs bileti satın aldık. Bu otobüsler şehir merkezinde bulunan ve gezilmesi gereken her yere gidiyor. Üstelik gittiğiniz yerler hakkında Türkçe dil seçeneği olan rehber cihazları kullanabilirsiniz. Otobüslerin farklı rotaları ve turistik mekanların önünde durakları var, istediğiniz durakta inip istediğinizden binebiliyorsunuz. Son derece güvenli olan bu otobüsler gezinizi çok kolaylaştıracak.

Johannesburg Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

O. R. Tambo Uluslararası Havalimanı

O R Tambo Uluslararası Havalimanı

Kentte bulunan havalimanı ilk olarak 1952 yılında misafirlerine kapılarını açmıştır. Şehir merkezinin 22 kilometre doğusunda bulunmaktadır. O. R. Tambo Uluslararası Havalimanı her yıl milyonlarca insanı ağırlıyor.

Tren

Johannesburg Trenleri

Johannesburg şehir içi ulaşımı genel olarak Gautrain isimli hızlı tren ile sağlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için en uygun seçenek Gautrain treni. Çünkü hem ekonomik ve hızlı, hemde güvenli bir yolculuk için turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma aracıdır. Johannesburg şehir merkezine ulaşmak için toplam yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bu yolculuk için toplamda 125 ZAR ödemeniz gerekmekte. Unutmayın ki hafta sonları ve resmi tatillerde bu tren hizmet vermemektedir.

Otobüs

Şehirde toplu taşıma ağırlıklı olarak otobüsler ve minibüslerle sağlanıyor. Fakat gün batımı Johannesburg  şehrine ulaştıysanız otobüs turistler için pek önerilen bir seçenek değil. Gelir adaletsizliğin hüküm sürdüğü ülke’de bazı güvenlik sorunları yaşanabilir. Bu nedenle benim tercihim Bolt uygulaması ile şehir merkezine ulaşmak. Ben yine de otobüs kullanırım diyenler, terminalin çıkışından hareket eden şehir merkezi otobüsleri hem iç hatlar hem de dış hatlar terminallerinden yolcularını alıyor.

Bolt

Johannesburg Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenek Bolt uygulaması. Kalabalık bir grupsanız Cabify ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem daha konforlu hemde daha ucuza gelecektir. Şehir merkezine yaklaşık 35 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 200 ZAR.

Taksi

Havalimanı içinde bulunan katlı otoparkın hemen önünden birçok taksi beklemekte. Bu taksiler ile ulaşım güvenli ve kolaydır. Johannesburg Park Station civarındaki bölgelere yaklaşık 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız mümkün. Taksi metre açılış ücreti 70 ZAR olup, kilometre başına 9.50 Zar ödemeniz gerekmekte.

Lanseria Uluslararası Havaalanı

Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi

Güney Afrika’nın kuzeyinde bulunan özel bir uluslararası havaalanıdır. Lanseria Uluslararası Havaalanı, Johannesburg şehir merkezine ortalama 55 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Otobüs

Şehirde suç oranlarının bir hayli yüksek olduğu göz önüne alındığında taksinin toplu ulaşımdan daha güvenli olduğu söylenebilir.

Bolt

Kalabalık bir grupsanız Bolt ile ulaşım sizin için en iyi seçenek diyebilirim. Hem daha konforlu hemde daha ucuza gelecektir. Ortalama şehir merkezine ulaşım 50 dakika sürmektedir. Bu yolculuk için toplam 450 ZAR ödemeniz gerekmekte.

Taksi

Johannesburg Taksi

Taksi ile şehir merkezine ulaşmak mümkün fakat taksimetre ücretlerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Şehir merkezi ve havaalanı arasındaki mesafe çok uzak olduğu için taksi ile yolculuk yapmak isteyenlerin pazarlık yapmayı denemesinde fayda var. Eğer şansınız yaver gider ve sabit ücretli bir taksi şoförü bulursanız toplam 45 dakika içresinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.