Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi

Johannesburg 19. yüzyıl sonlarında keşfedilen yeraltı kaynaklarının duyulmasıyla birçok sömürge devletin ilgisini çekmiş. Şehrin büyük altın rezervlerine sahip olması,  bu hareketin üzerine kurulu zengin bir geçmişe sahip.  Gold Rush döneminde inşa edilen madenleri ve eski kentleri, moda butikleri, canlı gece hayatı ile Afrika’da en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Zaman kaybetmeden Johannesburg Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi

1. Lion & Safari Park

2. Nelson Mandela Meydanı

3. Apartheid Museum

4. Sterkfontein

5. Johannesburg Botanik Bahçesi

6. Top Of Africa

7. Constitution Hill Human Rights Precinct

8. Güney Afrika Ulusal Savaş Müzesi

9. Zoo Lake

10. Gold Reef City

Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi

O. R. Tambo, Randgermiston, Lanseria, Uluslararası Havalimanı olmak üzere Johannesburg’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Her üç havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Tüm Havaalanı seçenekleri için Johannesburg şehir merkezine nasıl ulaşırım sorusuna yanıt olacak bir rehber hazırladık.
Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında sizin için tüm seçenekleri ve Johannesburg şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri listeledik.

1. Lion & Safari Park

Lion & Safari Park

Afrika’ya kadar gelmişken Safari turu yapmazsak çok büyük bir eksiklik olur. Hayvanat bahçesinde uzaktan gördüğümüz hayvanları burada yakından görebilir hatta dokunabiliriz. Fakat parkı ziyaretiniz esnasında oldukça dikkatli olmalı ve belirlenmiş kurallara uymanız gerekmektedir. Safari parkında aslanların yanı sıra birçok farklı Afrika’ya özgü yırtıcı hayvanı görebilirsiniz. Yırtıcıların dışında zürafa, antilop ve zebra gibi Afrika yaban hayatının en önemli üyeleri de burada görülebilir. Parkın kurulma amacı hayvan türlerini koruyarak, doğal yaşamın devamlılığını sağlamaktır.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 350 ZAR. Online bilet almak için tıklayın.

2. Nelson Mandela Meydanı

Nelson Mandela Meydanı

Meydan ismini Güney Afrika’nın seçimle başa gelen ilk başkanı olan Nelson Mandela’dan almakta. Yaklaşık 6 metrelik heykeli ve resimlerinin  bulunduğu meydanı, Güney Afrika halkı yıllarca verdiği özgürlük mücadelelerinin anısına yaptırmış. Çevresinde birçok restoran ve alışveriş mağazası bulunan meydanda açılan ilk restoran Trumps olduğunu duymuştuk. Bizde tecrübelerine güvenerek bu restorana oturduk. Genellikle kırmızı et ve deniz mahsulleri alanında hizmet veren restoran bizden tam puan aldı.

3. Apartheid Museum

Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi

Johannesburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Apartheid Museum. 2001 yılında ziyarete açılan müzede Güney Afrika’nın ırkçılıkla olan mücadelesine ve ömrünün büyük bir kısmını özgürlük mücadelesi içinde geçirmiş Nelson Mandela’nın hayatından kesitlere şahit olabilirsiniz. Müze ziyaretçileri “beyazlara” ve “beyaz olmayanlara” uyarısı olan iki farklı kapılardan giriş yaparak başlar. İnsanların dört ırksal kategoriye gruplandırıldığı ve buna göre muamele edildiği zamanları anlatır. Tarihi olaylara ilgisi olanlar için, müzede yer alan birçok belgesel, belge, resim ve bilgi panellerini yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.90-17.00 arasında. Online bilet almak için tıklayın.

4. Sterkfontein Mağaraları

Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi

Bir başka eşsiz doğa manzarası da 40 metre derinliğindeki Sterkfontein Mağaraları. İlk insanlara ait kalıntıların bulunduğu Sterkfontein Mağaraları, uluslararası kaynaklarda “insanlığın beşiği” olarak kabul edilir. Paleoantropolog Ronald Clarke’ın 1994 yılında Güney Afrika’da bulduğu fosilin, 3.67 milyon yıldan daha yaşlı, daha önce keşfedilmemiş bir erken dönem insan türüne ait olduğu anlaşıldı. A. Prometheus olarak sınıflandırılan bu yeni türün, günümüzden 2 ila 4 milyon yıl kadar önce yaşamış ilk insan türü olduğu düşünülmekte. Özellikle arkeoloji tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

  • Ziyaret Saatleri 09.90-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 190 ZAR. Online bilet almak için tıklayın.

5. Johannesburg Botanik Bahçesi

Johannesburg Botanik Bahçesi

Yaklaşık 125 hektarlık bir alanı kaplayan Johannesburg Botanik Bahçesi, turistler kadar yerli halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilir. Johannesburg şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan ve yedi farklı bahçenin harika bir birleşimidir. Parkta 2.500 örnek sulu meyve ve 20.000’den fazla yerli ağaç var. İçerisinde 10.000’den fazla birbirinden farklı gül çeşidi barındıran bu park ayrıca Emmarentia Barajı’na ev sahipliği yapmaktadır.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 35 ZAR.

Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi

6. Top Of Africa

Top Of Africa

Afrika’daki en yüksek bina ve bir zamanlar güney yarım küredeki en yüksek bina olan Carlton Center, 223 metre uzunluğunda. 1967’de başlayan inşaat, 1974 yılına gelindiğinde tamamlanabilmiştir. Binanın 50. Katında bulunan terasa çıkarsanız, altın şehrin 360 derece panoramik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18.00 arasında.

7. Constitution Hill Human Rights Precinct

Constitution Hill Human Rights Precinct

100 yıl boyunca hapishane ve askeri bir kale olarak kullanılan yapı, Güney Afrika Anayasa Mahkemesi’ni barındırır. Halka açık olan, ülkenin en yüksek mahkemesini ziyaretçiler tarafından kolayca erişilebilir. 1892 yılında beyaz erkek suçlular için yapılan bu kalenin içerisi 5 farklı bölümden oluşuyor. Daha sonraki yıllarda ırkçılık üzerine işlenen suçlular için de bölümler açılan hapishanede Nelson Mandela, Mahatma Gandhi gibi ünlü isimler de hapsedilmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 40 ZAR. Online bilet almak için tıklayın.

8. Güney Afrika Ulusal Savaş Müzesi

Güney Afrika Ulusal Savaş Müzesi

80 hektarlık bir alanda yer alan müzede, Güney Afrika’nın I. Dünya Savaşı ve II. Güney Batı Afrika çatışmasında verdiği mücadele boyunca kullandığı silahlar hakkında yakından inceleme fırsatı sunmakta. Müze, 1947’de II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Başbakan Jan Smuts tarafından açıldı. Müze, Maxim makineli tüfek, obüs, otomatik tabancalar, zırhlı savaş araçları, üniformalar ve madalyalar gibi savaş’da kullanılan ilk ağır topçu silahları da dahil olmak üzere eski silahların tarihteki gelişimini göstermekte.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-16.30 arasında ve Giriş Ücreti 40 ZAR.

9. Zoo Lake

Zoo Lake

Bahar ayları boyunca ağaçların altında romantik bir yürüyüş için muhteşem bir zamandır. Parkı koşucular, piknik severler ve evcil hayvanları ile yürüyüş yapanlar da sıklıkla ziyaret etmekte. Gölde ördekleri besleyebilir veya kiralanabilen parlak renkli kayıkların birinde kürek çekebilirsiniz. Her yıl Zoo Lake içinde düzenlenen popüler konserler ile şehirde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Eylül başında düzenlenen Jazz On The Lake Konseri büyük bir coşkuya sahne olur. Konserin en iyi tarafı, halka açık bir alanda ücretsiz olarak yapılıyor olmasıdır.

10. Gold Reef City

Gold Reef City

Gold Reef City gibi cazibe merkezleri tüm aile için güvenli bir eğlence sunar. Şehir merkezine yakın ve havaalanına sadece 20 dakika uzaklıkta yer alan kasaba, içerisinde 4 yıldızlı otel, muhteşem bir tema parkı ve çevresinde restoranlar ile ziyaretçilerin konforlu bir gün geçirmesi için tasarlanmış. Gold Reef City’de çok sayıda macera sizleri bekliyor!

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 195 ZAR. Online bilet almak için tıklayın.

Johannesburg Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Johannesburg Gezilecek Yerler Haritası

Johannesburg Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Johannesburg Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.