Johannesburg Gezi Rehberi

Afrika kıtasının en büyük şehirlerinden Johannesburg, yıllarca sömürge ve ırkçılığı yaşandığı, dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında gösteriliyor. Lakin yerli halk yazılanın aksine çok sıcak kanlı ve güler yüzlü insanlar. Özellikle hava karardıktan sonra bilmediğiniz tenha bölgelerde bulunmazsanız, hiçbir sorun yaşamadan gezinizi tamamlarsınız. Yaklaşık 4.5 milyonu aşkın insanın yaşadığı Afrika’nın önemli şehri arasında yer alır. Johannesburg şehri Güney Afrika ülkesinin ticaret merkezi olarak da bilinir.
Güney yarım kürede yer aldığı için Türkiye’ye göre farklı mevsimlerin yaşandığı Johannesburg subtropikal iklimin etkisi altındadır. Şehrin deniz seviyesinden yüksekliğinin fazla olması nedeniyle yazları çok sıcak değildir. Kışlar aylarında ise gündüzler güneşli olsa da geceler oldukça serin geçer.

Johannesburg’da Gezilecek Yerler

Johannesburg’da Gezilecek Yerler

13. yüzyıl itibariyle Afrika kökenli olan Bantular Afrika’nın merkezinden güneyine doğru göç etmeye başlamış ve Johannesburg şehrine gelip yerleşmişlerdir. 18. yüzyılın sonlarına kadar yerliler bakırcılık, hayvancılık ve tarım ile uğraşan mütavazi bir toplulukmuş.

Johannesburg 19. yüzyıl altın avcılarının akın akın gelmesiyle zengin bir geçmişe sahip. Johannesburg yakınlarında Witwateerstrand’da zengin altın madeni bulan Avrupalı George Harrison, akımı başlatan isimdir. Bu değerli madenin keşfi, dünyanın her yanından maden arayıcıları ve iş arayanları kendine çekmiş.

1900’lü yılların başında Johannesburg ülkenin siyah ve beyazların bir arada yaşadığı en büyük kenti durumuna gelmişti. Bu dönem beyaz azınlığın, siyahların kentlere gelişini denetim altına alma ve belli yerleşim alanlarında tutacak mevzuatı oluşturma girişimleri başladı. Daha sonraki yıllarda kentsel alanlara yığılan siyahi kalabalıklar beyazlar için tehlike olarak görülmeye başlandı. Özellikle ekonomik sıkıntılar içindeki beyazlar, işlerini kaybetme tehlikesi içindeydi.

Milliyetçi Parti iktidara geldiği yıllarda ırk ayrımcılığını, siyasal, ekonomik ve sosyal yaşamın her alanına siyahların hareketlerini ve ekonomik aktivitelerini kontrol altında tutacak yasaları parlamentodan geçirmeye başladı. Bu yasaların yanında, nüfus ırksal sınıflandırmaya göre kaydedilmekte, her ırk grubu belli bölgelerde yaşamaya zorlanmaktaydı. 1960-1994 yılları arasında yaklaşık 3.5 milyon siyah yaşadıkları ev ve çevrelerinden koparılarak, yoksulluk içinde yaşamaya zorlandılar.

1980’lerde hükümet ve ırkçı politikalara karşın direniş hareketleri giderek şiddetlendi. Bu yılları takip eden yıllar direniş ve özgürlük için verilen tüm mücadeleler sonunda meyvesini vermeye başladı. 11 Şubat 1990 günü Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatından sonra serbest bırakıldı.

Johannesburg gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Johannesburg Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Johannesburg Gezi Rehberi

Johannesburg’da Ulaşım

Johannesburg’da Ulaşım

Johannesburg’a haftanın her günü Türk Hava Yolları’nın doğrudan uçuşları bulunuyor. Direk uçuşlar 10 saat sürüyor, fakat aktarmalı uçuşlara göre biraz pahalı. Bu nedenle daha ucuz fiyata 1 aktarmalı uçuş bulmanızı tavsiye ederim. Bu tür uçuşlar 4 saat daha fazla sürmekte ama %35 indirimli biletler bulmanız muhtemel. Pegasus, EgypeAir ve Saudia gibi hava yolu şirketleri ile 14 saat süren yolculuk sonrası Johannesburg’a ulaşmanız mümkün.

Johannesburg’da 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Sizler için her 3 havaalanı için tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Tren, Belediye Otobüsleri, Taksi, Bolt her zaman birçok seçeneğiniz bulunmakta. Grup veya aileniz ile seyahat ediyorsanız ilk tercihiniz bolt olsun. Diğer seçeneklerden daha güvenli ve konforlu bir ulaşımın keyfini çıkarın.

Johannesburg’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Johannesburg Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Johannesburg Gezi Rehberi

Johannesburg’da Gezilecek Yerler Haritası

Johannesburg Google Haritası

Johannesburg’a geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Johannesburg cazibe noktalarını gezerken ilk önceliğiniz bolt uygulaması veya taksiler olsun. Şehrin bazı bölgelerinde güvenlik sorunları yaşanmakta. Bu nedenle turistlik bölgelerin dışına fazla çıkmanız tavsiye edilmez. Merkezi bölümde kalan yerleri Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz.

Johannesburg’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Johannesburg Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.