İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin üçüncü büyük yerleşimi ve ‘Ege’nin İncisi’ olarak anılan İzmir, Türkiye’nin batı yüzüdür. Kentin günümüzden yaklaşık 8.500 yıl öncesinde bilimsel olarak Neolitik dönem olarak adlandırılan tarih diliminde Bornova’da bulunan Yeşilova’da kurulduğu düşünülmektedir. Türkiye turizminin önemli şehirleri arasında olan İzmir, yılda 1 milyon turisti ağırlayarak Türkiye’nin en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor. Şehir sınırları içerisinde pek çok antik kent ve tarihi yapı bulunmaktadır.

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

1. İzmir Saat Kulesi

2. Kemeraltı Çarşısı

3. Kadifekale

4. İzmir Tarihi Asansör

5. Agora Açıkhava Müzesi

6. İzmir Kordon Boyu

7. Kızlarağası Hanı

8. İzmir Teleferik

9. İzmir Arkeoloji Müzesi

10. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Havaalanı Ulaşım Rehberi

Gaziemir ilçesi sınırları içerisinde bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, şehre yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunuyor. Adnan Menderes havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Metro, Belediye Otobüsleri, Taksi veya Rent a Car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

İzmir Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve İzmir şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir Konak Meydanı’nda bulunan ve şehrin simgesi olarak gösterilen İzmir Saat Kulesi, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine Raymond Charles Péré tarafından 1901 yılında inşa edildi.  Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Kule 1974 yılındaki depremde hasar almış ve kulenin saati depremin gerçekleştiği 02.04’te durmuştur. İki yıl süren restorasyon çalışmaları sonunda tekrar onarılmış ve saati günümüze kadar çalışır hale gelmiştir. Bu kule aynı zamanda şehirde buluşacakların aklına gelen ilk nokta konumundadır.

2. Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’in Konak meydanında yer alan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, eskiden olduğu gibi günümüzde de en önemli alışveriş merkezidir. İlk yapıldığı yıllarda çarşı, kiremit ile örtülü yan sokakları ve arastalarıyla bir kapalı çarşı görünümündeydi. Eskiden bulunan kubbeli dükkanlarının sayısı oldukça azalsa bile, günümüz şartlarına uygun oluşturulan sokakları günün her saati canlı, her türlü alışverişin yapılabileceği bir yer.

Eski İzmir evleriyle eski şehir dokusunun halen yaşadığı ender yerlerden. Kemeraltı’nın önemli tarihi yerlerinden Kızlarağası Hanı‘nı yine bu çarşıda bulunmakta.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-20.00 arasında.

3. Kadifekale

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir Gezilecek Yerler Listesi eski adı Pagos olan Kadifekale ile devam ediyor. Bugün Kadifekale olarak adlandırılan Pogos dağının adı antik kaynaklarca Tepe anlamına gelmektedir. Smyrna’dan sonra kentin yeniden kurulduğu tepenin zirvesinde, Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos tarafından kurulmuş. Smyrna, Kadifekale’de ikinci kez kurulduktan sonra güçlü bir liman kenti olarak öne çıkmış. Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri ile Ortaçağ’da Smyrna diğer çağdaşı kentlerdeki gibi  akropol, tiyatro, tapınaklar, su kemerleri ve sur duvarları ile canlı bir ticaret liman haline gelmiş.

Kadifekale’den günümüze yalnızca kalenin batısındaki beş kulesi ile güneyindeki duvarlarının bir bölümü kalmıştır. Roma döneminde inşa edilen, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yenilenen sarnıçların kalıntıları kalenin yanında bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu zirve, kıyı şeridine yaklaşık 2 km mesafede yer alır ve kentinin genel görünümünü gözler önüne seriyor.

4. İzmir Tarihi Asansör

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi Asansör, 1907 yılında Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. 155 basamaklı merdivenleri tırmanma zorunluluğunu ortadan kaldırmak ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla Mithatpaşa ile Şehit Nihatbey caddeleri arasındaki ulaşımı sağlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmetlerle halka kazandırdığı bina, kentin en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor.

Asansör’ün giriş kapısının üzerinde, İbranice ve Fransızca dillerinde bu yapının inşa yılı ve yaptıran kişinin isminin yer aldığı bir kitabe bulunmaktadır. İzmir’in en güzel körfez manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisine ulaşmak için kulede bulunan iki asansör’den birini kullanabilirsiniz.

5. Agora Açıkhava Müzesi

Agora Açıkhava Müzesi

Antik Çağ’da agoraların ticari, siyasi ve dini fonksiyonlarının yanı sıra sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal etkinliğin düzenlendiği kentin odak noktası olduğunu bilinmektedir. Antik Çağ döneminde her kentte en az bir agora yer almaktadır. Bazı büyük şehirlerde ise iki agora görülmekteydi. Bunlardan ilki devlet işlerinin görüldüğü, etrafında çeşitli kamu binalarının toplandığı devlet agorası, ikincisi ise ticari faaliyetlerin yoğunlaştığı ticaret agorasıdır.

Smyrna Antik Kenti’ne ait olan agoranın günümüze ulaşan kalıntıları 2. yüzyıla dayanmaktadır. 178 yılında yaşanan büyük İzmir depreminden sonra büyük ölçüde yeniden inşa edilen agoranın günümüzde görülen kalıntıları İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi Agorasına aittir.

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

6. İzmir Kordon Boyu

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzanan sahil şeridi, 2000’li yılların başındaki değişim harekatı ile yeşil alanlara ve yürüyüş yollarına kavuşmuştur. Sahilde sohbet eden arkadaş grupları, müzik yapan gençler, yürüyüşe çıkanlar ve sokak satıcıları ile günün her saati canlı ve dinamiktir.

Kordon boyunca lezzetli sofralar sunan pek çok restoran bulunmakta. Ege’nin zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle, deniz manzarasında iştahla güzel yemekler yiyip, görebileceğiniz en güzel gün batımlarından birinin keyfini çıkarın.

7. Kızlarağası Hanı

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Yukarıda bahsettiğim Kemeraltı Çarşısı’nın içerisinde bulunan Kızlarağası Hanı çarşıyı gezerken mutlaka uğranması gereken bir noktadır. İzmir’in en önemli yapılarından birisi olan han Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından 1744 yılında Hisar Camisi’nin batı tarafına birkaç metre uzaklıkta inşa ettirilmiş. Anıtsal bir öneme sahip olduğu kadar, mimari özelliği bakımından da tek örnek olması Osmanlı hanları arasında öne çıkarmıştır.

Kızlarağası Hanı’nın zemin katı depolama ve ticaret amacıyla kullanılmaktaydı. Hana inen kervanların yükleri burada boşaltılır, dükkânlarda satılmak veya depolanmak üzere ayrılırdı. Hanın üst katında geceleme amaçlı kullanılan odalar bulunmaktaydı.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-21.00 arasında.

8. İzmir Teleferik

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’in merkez ilçelerinden birisi olan Balçova’da faaliyet gösteren teleferik haftanın 6 günü hizmet veriyor. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan tesis için en iyi zaman hafta içi gün batımı olabilir. Alanın korunması için yukarıya kimsenin mangal çıkarmasına izin verilmiyor. Ayrıca alana yiyecek ve içecek çıkarmanıza’da izin verilmiyor. Fakat yukarıya çıktığınız zaman Et Evi isimli işletmeden, et salata, tabak, çatal, hazırlanmış mangala kadar her şeyi  satın alabilirsiniz. Kısacası ne güzel bir izmir diyesi geliyor insanın.

Teleferik bir yandan ulaşım aracıyken diğer yandan da piknik ve mesire alanına gidiş imkanı sağlıyor. Bol oksijenli havasıyla körfez manzarasıyla birlikte kahvaltı ve mangal keyfi yapabilirsiniz.

  • İzmir’in herhangi bir bölgesinden Fahrettin Altay Meydanı’na ulaştıktan sonra 82, 167 veya 320 numaralı otobüslere binerek, İzmir teleferiğe ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri 10.00-22.30 arasında ve Giriş Ücreti 6 TL.

9. İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’de ilk arkeoloji müzesi üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Ayavukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmıştır. Ancak zamanla çevredeki arkeolojik kazılardan getirilen eserlerle müzenin koleksiyonu kilise binasına sığamayacak kadar zenginleşmiştir. Bunun üzerine Konak’ta Bahribaba Parkı içinde 5000 dönümlük bir alanda yeni müze binası inşa edilerek 1984 yılında ziyarete açılmıştır.

Üç katlı müzenin her katındaki eserler kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Müzenin en üst katı cam, bronz, yüzük taşları, çanak çömlek ve kandil gibi küçük boydaki eserler gruplandırılarak vitrinlerde sergileniyor. Orta kat Müzenin giriş katı olan bu katta mermerden yapılmış heykel ve büstler sergilenmektedir. Müzenin alt katı ise lahitlerin ve kabartma heykel grupların sergilendiği alandır.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 14 TL.
  • İş Bankası Maximum Kart Ücretsiz.

10. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir Gezilecek Yerler Listesi son olarak doğal bir değer olan İzmir Doğal Yaşam Parkı ile bitiriyoruz. Çiğli Sasalı’da 2008’de hizmete giren park, 425 dönümlük çok geniş bir alanda, 125 tür, 1500 yaban hayvan, 3000 ağaç ve 250 bitki türü yaşamaktadır. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan park ayrıca, soyu tehlike altında olan ekolojik değerlere sahip çıkmayı amaç ediniyor. Parkta hayvanlar doğal ortamlarına uygun hazırlanmış geniş alanlarda kalmaktadır.

Hayvan sayıları ve çeşitliği artarken, özellikle çocukların eğitimleri konularında parkta yeni çalışmalar da yürütülüyor. Tropik yağmur ormanlarına özel ortalama koşullarının oluşturulduğu ve bu bölümde tropik bitkiler, papağanlar, timsahlar ve daha birçok türün yaşam koşulları sağlanmış.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-16.00 arasında ve Giriş Ücreti 8 TL / Öğrenci 3,5 TL.

İzmir Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

İzmir Gezilecek Yerler Haritası

İzmir Gezilecek Yerler Haritası

Tüm seyahatlerimde tavsiye ettiğim Google Maps uygulamasını temin edin. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’İzmir Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.