İstanbul Havaalanı Ulaşım Rehberi

İstanbul’da her geçen gün artan nüfus ile birlikte trafik sorunu çözülemez bir hal almaktadır. Bu yazımda İstanbul şehir içi ulaşım için kullanacağınız toplu taşıma araçlarında trafik mağduru olmadan gezinize bol zaman ayıracak bilgileri hazırladık. İstanbul’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından İstanbul şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.

İstanbul Şehir İçi Ulaşım Rehberi

İstanbul Metro Haritası

istanbul metro haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

İstanbul Şehir içi ulaşım bilgileri ve İstanbul metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Şehir içi ulaşım için yukarıda hazırladığımız metro haritası her zaman ilk tercihiniz olsun. Kara yolu ile kısa mesafeler de dahi bazen saatlerce trafik beklemeniz gerekmektedir.

Toplu taşıma sisteminde İstanbulkart adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden veya büfe ve bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Tek Biniş Bilet/Jeton: 5 TL

10 Biniş Bilet: 32 TL

Sınırsız Biniş Mavikart(Öğrenci): 40 TL

Sınırsız Biniş Mavikart(Tam): 205 TL

Daha fazla seçenek ve aktarma, metrobüs gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

istanbul metro

İstanbul Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

İstanbul Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım

Dünyanın en büyük havalimanları’ndan olan İstanbul Havalimanı’nda, yaz mevsimini de içine alan 8 aylık dönemde misafir edilen yolcu sayısı 69 milyona ulaştı. İstanbul Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 40 km mesafede bulunur.

Metro

İstanbul Havalimanı’nın raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe ile Halkalı olmak üzere iki farklı metro hattında çalışmalar sürüyor. 2020’de Gayrettepe-İstanbul Havalimanı öncelikli olarak hizmete alınacak. Metro hattı açıldığı zaman güncelleme yapılacaktır.

Otobüs

istanbul iett otobüs

İETT otobüsleri Mahmutbey, Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı’ndan toplam 46 İETT aracıyla 498 sefer düzenlemekte. İstanbul Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için en çok tercih edilen seçenek diyebilirim. İstanbul Havaalanı kalkışlı yolculuğumuz yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürmektedir. Bu yolculuk için belirtilen ücret 2 tam bilet.

Taksi

Ülkemizde alınan kararlar sonucu uber ve diğer taksi uygulamalarına şimdilik erişim sağlanamıyor. Bunun için büyük bir uğraş harcayan plaka sahipleri vatandaşın ucuz ulaşım hakkını gasp etmiştir diyebilirim. Özellikle havalimanları’ndan kesinlikle taksi kullanmayın. Hadi diyelim bir hata taksi kullandınız. Bu defa sizi ortalama 200 TL ödemeye ikna etmelerine izin vermeyin. Gideceğiniz yer için önceden kesinlikle pazarlık edin ve tek bir fiyata anlaşın.

İstanbul Havaalanı Ulaşım Rehberi

Sabiha Gökçen Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Sabiha Gökçen Havalimanı Taksime 50 kilometre, Kadıköy’e 40 kilometre, Pendik’e ise 12 kilometre mesafede bulunuyor. Hem sahil yolundan, hem E5’ten hem de TEM otoyolundan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için en çok tercih edilen seçenek diyebilirim. Sabiha Gökçen kalkışlı yolculuğumuz yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sonra Kadiköy iskelesinde son buluyor. Merkez olarak Bostancı’dan kalkan E-9 hattını, Kadıköy’den kalkan E-10 ve E-11 hatlarını tercih edebilirsiniz. Bu yolculuk için belirtilen ücret 2 tam bilet.

Havabus

Sabiha Gökçen Havalimanı Kadıköy ve Havalimanı Taksim arasında hizmet veren havabus otobüsleri ile 10 ve 15 TL ücret karşılığında seyahat edebilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler gece 03:30 ile 01:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  • Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı Havabus seferleri: 04.15 – 00.45 (Her 30 dakika da bir ve 10 TL)
  • Sabiha Gökçen Havalimanı – Kadıköy Havabus seferleri: 04.00 – 01.00 (Her 30 dakika da bir ve 10 TL)
  • Taksim – Sabiha Gökçen Havalimanı Havabus seferleri: 03.30 – 01.00 (Her 30 dakika da bir ve 18 TL)

Daha fazla seçenek ve firma bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi

Klasik taksileri yine fiyat politikası nedeniyle önermiyorum. Taksicilere ve mesleğini doğru icra eden insanlar tabi ki var ve bende taksi kullanıyorum. Ama son zamanlarda özellikle istanbulda ipi ucu kaçmış durumda. Bu nedenle tekrar taksi kullanmayın uyarısı yapıyorum. Taksi kullanacakların ortalama 140 TL ücret ödemesi bekleniyor.

  • Booking Kupon Kodu
Popüler Şehirler