İstanbul Gezi Rehberi

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İstanbul, her köşesinde gizlediği tarihi değerleriyle size doyumsuz bir gezi olanağı sunuyor. İhtişamlı saraylar, göz alıcı kiliseler, tarihsel müzeler ve boğazın sihirli havası ile Dünyanın en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Yaklaşık 15 milyonu aşkın insanın yaşadığı İstanbul, Türkiye’nin en önemli şehridir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi’nde bulunan dünyanın en eski şehirler içerisinde gösterilen İstanbul, Asya ve Avrupa arasında köprü konumunda olduğu için Doğu ve Batı kültürlerini aynı çatı altında birleştiriyor. Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan şehir yerleşim tarihi 300 bin yıla kadar uzanan bir şehirdir.

Arkeolojik kazılar, ilk yerleşimin M.Ö.  6000’lü yıllara kadar indiğini gösteriyor. Bugünkü İstanbul’un temelleri M.Ö. 7. yüzyılda Bizantion adıyla anılmaktaydı. Stratejik konumu gereği ekonomik gelişme sayesinde tüm antik Yunan bölgesine hakim bir güç olmuştur.

Ancak şehrin ilk parlak dönemi, Konstantin’in kentine dönüştüğü zaman başladı. M.Ö. 196’da Byzantion Roma İmparatorluğu’nun eline geçer. Byzantion 330 yılında İmparator Büyük Konstantin’in isteğiyle yeni Roma olarak Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapılır. Konstantinopolis, 395’de ikiye bölünen Roma İmparatorluğu’nun ardılı devlet Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olur.

29 Mayıs 1453’te şehrin Fatih Sultan Mehmed tarafından fetih edilmesi sonrasında büyük bir cihan imparatorluğunun başkenti olarak, üç kıtaya yayılan toprakların hüküm ve idari merkezi olmuştur. 1923’te Ankara Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilince İstanbul 1600 yıl boyunca sürdürdüğü başkentlik özelliğini kaybetmiştir.

İstanbul gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “İstanbul Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul Gezi Rehberi

Şehrin Avrupa yakasında İstanbul, Anadolu yakasında da Sabiha Gökçen havalimanı faaliyet gösteriyor. Ulaşım için havalimanlarından kalkan havabus servisleri, belediye otobüsleri, metro, ve taksi gibi farklı seçenekler mevcut. İstanbul dış hat uçuşları ile yolculuk yapıyorsanız pasaportunuzu mutlaka yanınızdan ayırmamalısınız. Yeni İstanbul havalimanı çok büyük olsa dahi Türkiye’nin merkezi üstü olduğu için uzun kuyruklar oluşmaktadır. Özellikle şehir merkezine uzaklığını da hesaba katarsak uçuş saatine en az 4 saat kala yola çıkmış olmanızı öneririm.
İstanbul ’da metro hatları arası bağlantılar son derece işlevseldir ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Ama özellikle iş çıkış saatleri ve hafta sonları kara yolu işe bir yere gitmeden önce 2 defa düşünmenizi öneririm. Gideceğiniz yere ulaşmanın en hızlı yolu metro olduğunu unutmayın. Bu nedenle biraz yürümeyi göze alarak birçok yere metro ile ulaşmayı tercih edin derim.

İstanbul’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “İstanbul Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da Gezilecek Yerler Haritası

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca İstanbul Gezilecek Yerler Haritası da oluşturduk. Böylece liste’de bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Trafiğin çok yoğun, neredeyse durma noktasına geldiği şehirde metro hattı hayatı öneme sahiptir. Ayrıca metro haritası ve aktarma noktalarını da içeren İstanbul Metro haritasını da bu rehbere ekledik.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “İstanbul Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.