Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi

Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Cusco’da yer alan Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Cusco şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.

Cusco Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Cusco cazibe noktaları genellikle Old Town bölgesinde bulunmakta. Bu nedenle şehir içi ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Bunun dışında Machu Picchu gibi uzak noktaları da bulunmakta. Özellikle Machu Picchu uzak diye gitmekten kesinlikle vazgeçmeyin. Cusco şehir merkezinde bulunan tur firmalarına kayıt olabilir yada bölge otobüslerini kullanarak Machu Picchu gibi uzak noktalara ulaşabilirsiniz.

Cusco Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havaalanı

Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havaalanı, Cusco şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alır. Bu nedenle sırt çantanız ile Cusco şehrine geldiyseniz geze geze şehir merkezine 25 dakika içinde ulaşmanız mümkün.

Otobüs

Havalimanı sınırları içerisinde toplu taşıma araçlarına ulaşmak mümkün değil… Tüm Güney Amerika’yı saran yolsuzluk ve gelir dağılımı adaletsizliğini burada gözlemlemek mümkün. Bir şehrin yöneticilere gelen konukları sadece ticari bir araç olarak görmesi üzücü bir durum.
Toplu taşıma araçlarına ulaşmak için havalimanının karşısında bulunan Pecsa İstasyonu’na kadar yürümeniz gerekiyor. Pecsa İstasyonu 4 dakika uzaklıkta bulunmakta. Buradan kalkan otobüsler ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Fakat otobüs sadece yerel para birimini kabul ediyor. Bu nedenle havalimani’nda 10$ bozdurmak gerekmekte.

Taksi

Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanı içinde tek yolcu alma iznine sahip olan Llama taksi firması taksi metre kullanmıyor. Şehir merkezine net bir fiyat tarifesi bulunmayan firma tamamen sürücü ile anlaşmanıza bağlı. Bu nedenle sürücü ile nazik bir şekilde pazarlık yaparsanız uygun fiyata ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu taksiler haricinde havalimanının dışında yerel taksiler, daha uygun fiyatlara şehir merkezine ulaşım imkanı sağlıyor.

Araç Kiralama

Bunlar dışında kendi aracınız ile yolculuk yapmayı tercih ediyorsanız araç kiralama firmaları havaalanında 24 saat çalışıyor. Haftalık ve günlük olarak kiralayabileceğiniz araçları, dilerseniz şehir merkezinde dahi teslim edebilirsiniz.