Cusco Gezilecek Yerler Listesi

İnkalar Medeniyeti’nin merkezi sayılan Cusco, 12 dağ ile çevrili olan gözde destinasyonlarından biridir. Cusco şehir merkezi kiliseler, dar sokaklar ve geniş meydanlarla doludur. Sadece mimari olarak değil, tarihsel olarak da Cusco olağanüstü bir şehir. Şehir, İnka zamanından kalma birçok binanın 16. yüzyılda gelen İspanyollar tarafından tahrip edilmesine rağmen UNESCO listesinde yer almakta. Zaman kaybetmeden Cusco Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

1. Plaza De Armas

2. Qurikancha Tapınağı

3. Sacsayhuamán

4. Cusco Katedrali

5. Kutsal Vadi

6. Twelve Angled Stone

7. Machu Picchu

8. Qenko

9. Tambomachay

10. San Pedro Market

Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi

Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor. Cusco Uluslararası havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, minibüs, taksi ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer fazla bir yükünüz yoksa şehir merkezine yürüyerek dahi ulaşabilirsiniz. Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Cusco şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Plaza De Armas

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

Güney Amerika’da neredeyse pek çok tarihi meydan Plaza de Armas olarak aniliyor. Bu meydan İnkalar zamanında olduğu gibi bugün de şehrin merkezi konumunda. Peru bağımsızlık mücadelesinde efsanevi bir figür haline gelen Tupac Amaru’nun meydanın merkezindeki bir heykeli bulunmakta. Politik önemi kadar kentin en tanınmış dini yapıları burada bulunmakta. Meydanın en önemli yapısı, Cuzco’nun en eski kilisesi Iglesia del Triunfo ve Cuzco Katedrali.

2. Qurikancha Tapınağı

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

Bir zamanlar İnka İmparatorluğu’nun en görkemli tapınağı olan Qurikancha, gerçek altın kaplama bir yapıya sahipmiş. 16. yuzyilda İspanyollar tapinağı yıkarak Santo Domingo Kilisini inşa etmiş ve tüm altın kaplama objeleri eritilerek yağmalamışlar. İnkalar tarafından Güneş tanrısı İnti’ye adanmış bu tapınağı Cusco Gezilecek Yerler Listesi için vazgeçilmez bir nokta.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-17.30 arasında.

3. Sacsayhuamán

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

İnkalardan önce bölgeye yerleşmiş olan Killke adlı yerli kabilenin 1100 yılında inşaa ettiği Sacsayhuamán şehir duvarlarıdır. Her ne kadar bu zamana kadar depremlerle büyük çoğunluğu yıkılmış olsa da İnka’ların kendilerini korumak için kullandıkları kale görevi görüyormuş. Nitekim savaşta birçok İspanyol askeri burada hayatını kaybetmiş. Şehri tepeden göre kale’yi gün batımında ziyaret ederseniz eşsiz bir manzara sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-17.30 arasında.

4. Cusco Katedrali

Cusco Katedrali

Barok dokunuşlar ile Gotik-Rönesans tarzında tasarlanan muhteşem kilisenin inşası 1559 yılında başladı. İnşası yaklaşık 100 yıl süren yapı nihayet 1654 yılında tamamlandı. Katedral içinde arkeolojik kalıntılar, eserler ve heykeller sergilenmekte. Kilisenin içindeki belki de en önemli resim, Marcos Zapata’nın İsa ve öğrencilerini tasvir ettiği “Son Akşam Yemeği” Ayrıca katedral 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlenmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında.

5. Kutsal Vadi

Cusco Kutsal Vadi

Vadi sayısız kalıntılar, taş teraslar ve muhteşem doğal ortamı ile İnka tarihine meraklı gezginlerin dikkatini çekiyor. Cuzco şehir merkezine yaklaşık 39 kilometre uzaklıkta bulunur. Yerli halkların yaşadığı bu vadi Pisac ile Ollantaytambo arasındaki kalan tüm alanı kapsar. Tarım arazilerinin yanında Pisac’daki bir çok bina yiyecek saklamak amacıyla kullanılmış. Kutsal Vadi her ne kadar şehir merkezine uzak olsa da gezginler için kolaylıkla ulaşılabilir. Dilerseniz toplu taşıma araçlarını kullanabilir veya Cusco’da günlük turlara kaydolabilirsiniz.

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

6. Twelve Angled Stone

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

Usta duvarcılık becerileri ile dünyaca ünlü olan inka medeniyeti, Hatunrumiyoc Sarayı’nı çevreleyen içe doğru eğimli bir duvar olan Lienzo Pétreo duvarı ile zirve yapmıştır. Cusco şehir merkezinde bulunan “On iki Açılı Taş” işte tam burada bulunmakta. Duvar, harç veya herhangi bir bağlayıcı malzeme yardımı olmadan inşa edilmiştir. Her blok, diğer bloklara mükemmel şekilde uyarak kesilmiş ve özenle yerleştirilmiş. Duvarın tamamını görecek bir görüş olmasa da, on iki farklı kesim için adlandırılan on iki açılı taş, geometrik başarının taçlandırılmış hali olarak gösterilir.

7. Machu Picchu

Machu Picchu

Eğer Cusco’ya kadar geldiyseniz Machu Picchu yapmadan dönmeyin yada Cusco’ya gittim demeyin. Şehir merkezine yaklaşık 200 kilometre mesafede bulunan Machu Picchu’ya ulaşmak için uzun bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Turistler genellikle bir tur eşliğinde gitmeyi tercih ediyorlar. İspanyol istilacılar burayı fark edemediği için günümüze kadar zarar görmeden gelmeyi başarmış. 1911 yılında Hiram Bingham isimli Amerikalı tarihçi burayı resmi olarak keşfedene kadar İnkalar’ın Kayıp Şehri olarak anılmış. Bugün dünyanın en ünlü ve önemli arkeolojik sit alanlarından biri olarak yüz binlerce gezginin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

8. Qenko

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

Mevcut bilgilerden Qenko İnkalar için son derece kutsal ve tören amaçlı kullanıldığı düşünülmekte. Qenko’yu herhangi bir tura katılmadan gezmeyi planlıyorsanız, bir taksi ile gitmek en kolay ve hızlı yoludur.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.45 arasında.

9. Tambomachay

Cusco Gezilecek Yerler Listesi

İnka zamanın’dan kalan kutsal su kanalları dört teras düzlüğünden dökülür. Yıl boyunca sürekli temiz su akışı sağlayan kayada sanatsal gravürlere sahip iki su kemeri vardır. Efsaneye göre, kaynak suyunun asla kurumamış olması olası bir “Gençlik çeşmesi” olduğu inancını tetikliyor.

10. San Pedro Market

San Pedro Market

San Pedro Market Peru’nun geleneksel mutfağını denemek için harika bir fırsat sunuyor. Özellikle cumartesi günleri taze meyve ve sebzeden ikinci el eşyalara kadar her şeyi  bulabileceğiniz bu marketi mutlaka ziyaret edin. Markette birçok hediyelik eşya satıcısı bulunmakta. Genellikle turistlerin ilgisini el yapımı süveter, hırka, şapka, atkı ve pachamama bebekleri çekmekte. Satıcılar turist olduğunuzu anladığında yüksek fiyat verecekler ama iyi bir pazarlıkla güzel fiyata kaliteli ürünler bulabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-19.00 arasında.

Cusco Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Cusco Gezilecek Yerler Haritası

Cusco Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Cusco Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.