Cusco Gezi Rehberi

Cusco, Güney Amerika kıtasının batı sahilleri boyunca uzanan İnka İmparatorluğu’nun başkenti olarak tarihi bir öneme sahip. And Dağları’nın 3400 metre yükseklikteki eteklerinde kurulmuş şehir, muhteşem doğası ve tarihi ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. 12 dağ arasında yer alan Cusco şehrini, her yıl 3.5 milyon turist ziyaret eder. Peru’nun Güneydoğu kesiminde yer alan şehir Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Cusco’da Gezilecek Yerler

Cusco Gezi Rehberi

And Dağları platosunda yer alan tarihi şehir, Inka İmparatorluğu’nun başkentiydi. Eski zamanlarda yaşamalarına rağmen arkalarında bıraktıkları yapılar aslında ne kadar gelişmiş bir medeniyet olduklarını gösteriyor. İnkalar Güney Amerika’da Kolomb öncesi dönemde kurulmuş en büyük imparatorluğa sahipti. Özellikle yapılarda kullandıkları büyük taş bloklarının nasıl bu derece düzgün ve sistematik yerleştirildiği hala tartışma konusu.

1530’lü yıllarda Panama’yı aşıp Pasifik Okyanusunu ilk defa gören İspanyol Pizarro bu yeni dünyaya geldiği zaman her iki tarafta çok şaşırmış. İspanyollar İnka medeniyetinin refah ve zenginliklerini gördüklerinde ağızlarının suyu akıyor. Çok az sayıda gelen öncü birlik çelik ve zırhlar yardımıyla dönemin kralı Atahualpa’yı tutsak alıyor. Ayrıca beraberinde getirdikleri bulaşıcı hastalıklara bağışıklığı olmayan yerlilerin birçoğu hayatını kaybeder.

Tüm bu istila ve hastalıklardan kaçan İnka halkının bir kısmı Machu Picchu’ya sığınmıştır. İspanyol istilacılar sık dağlar arasında kalan Machu Picchu şehrini fark etmedikleri için şehir zarar görmemiştir. Dünya Machu Picchu şehrini 1911 yılında Hiram Bingham isimli Amerikalı tarihçi sayesinde duydu.

Cusco gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Cusco Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Cusco Gezi Rehberi

Cusco’da Ulaşım

Cusco Gezi Rehberi

Maalesef İstanbul’dan Cusco şehrine henüz direkt uçuş bulunmuyor. Avrupa’da birçok havayolu şirketi Cusco şehrine uğramadan önce ülkenin başkenti Lima’ya iniyor. Bu rota genellikle Madrid – Lima oradan Cusco şehrine uçmak oluyor. Böyle olunca Lima’yı gezmeden olmaz diyerek önce Lima şehrini gezmek daha sonra Cusco’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Sonuçta 28 saatlik uçuş sonrası 1 şehir görmek garip olur.

Cusco gezilecek yerlerin çoğu yürüyüş mesafesinde olduğundan genelde turistler herhangi bir ulaşım aracı kullanmaya ihtiyaç duymazlar. Old Town bölgesini incelerseniz listemizin çoğu bu bölgede yer almakta. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Bu bölge dışında kalan noktaları genellikle günlük tur düzenleyen şirketler ile gezmeniz daha mantıklı.
Cusco’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Cusco Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Cusco Gezi Rehberi

Cusco’da Gezilecek Yerler Haritası

Cusco Gezi Rehberi

Cusco’ya geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda harita üzerinde görüldüğü üzere Cosco Gezilecek Noktaların büyük bir kısmı Old Town bölgesinde. Bu bölgede kalan noktaları yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Gezinize yön verirken bu önemli bilgili ile hareket etmenizi tavsiye ederim. Eski şehir bölgesini çıktığımızda 3 adet önemli cazibe noktası bulunmakta. Bunlara gelecek olursak Tambomachay  ve Kutsal Vadi’ye ulaşmak için otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehir merkezine en uzak nokta Machu Picchu olsa dahi, Cusco gezisinin zirve noktasıdır.
Cusco’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Cusco Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.