Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Chicago’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Chicago şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Şehirde O’Hare, Chicago Rockford, Chicago Midway olmak üzere 3 adet havaalanı vardır. Tüm havaalanlarından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

Chicago Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Chicago Metro Haritası

Chicago Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Chicago Şehir içi ulaşım bilgileri ve Chicago metro haritasını sizin için hazırladık. Harita üzerinde görüldüğü gibi şehrin birçok önemli noktasına kolayca ulaşmanız mümkün. Metro haritası dışında kalan alanlar içinse otobüs ile kolayca ulaşabilirsiniz. Chicago metro zaman çizelgesine ister harita üzerinden, isterseniz google map üzerinden anlık kontrol sağlayabilirsiniz. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Toplu taşıma sisteminde CTA adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.

Tek Biniş CTA2.50$ ücret karşılığında 2 transfer kullanım sağlıyor.

Sınırsız Biniş CTA: 10$ ücret karşılığında 24 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Sınırsız Biniş CTA: 20$ ücret karşılığında 72 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Sınırsız Biniş CTA33$ ücret karşılığında 7 günlük kullanım imkanı sağlıyor.

Chicago Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

O’Hare Uluslararası Havalimanı

chicago o'hare airport

O’Hare Uluslararası Havalimanı, Chicago şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Havaalanında 1,2,3 ve 5 olmak üzere 4 adet terminal bulunmaktadır. Chicago şehir merkezi ulaşım sağlayabileceğiniz bir çok seçenek arasından size uygun olanı seçmeniz için listeledik.

Blue Line

Chicago Blue Line Tren

Havaalanından şehir merkezine ulaşımda ilk tercih edilen ulaşım aracı Blue Line. Havaalanı ile şehir merkezi arasında sefer yapan hattın rengi mavidir. 24 saat hizmet veren trenler, gündüz 7 dakikada bir sefer düzenliyor. Gece saatlerinde ise 15 ile 45 dakika aralıklarla sefer yaparlar. Chicago şehir merkezine ulaşmak için yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Otobüs

Havaalanından kent merkezine, havaalanı otobüslerini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bu otobüs seferlerini düzenleyen iki şirket bulunmaktadır. Continental Airport Express’in seferleri 06.00-23.30 arasında hizmet vermekte. Bir diğer firma olan Omega Airport Shuttle’ın seferleri 05.00-23.45 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Lakin bu otobüslerin 30$ gibi aşırı gereksiz bir fiyat politikası mevcut.

Lyft

Geleneksel taksilere göre daha kullanışlı olan uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Özellikle kalabalık bir grupsanız Lyft ile ulaşım daha uygun fiyata gelecektir. 35 dakika süren yolculuk sonrası şehir merkezine gelebilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 20$.

Taksi

Havalimanından Chicago şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksiler. Her terminal kapısında bulunan taksiler, taksimetrelerini 1.90 $ ile başlatıyor. Trafik durumuna göre ortalama 55 dakika süren yolculuk için mil başına 1.40$ ve her 45 saniyelik bekleme süresinde 20 sent ödemeniz gerek. İlk müşteri dışında binen her fazla müşteri başına 50 sent ödenir.

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi

Chicago Rockford International Airport

Chicago Rockford Uluslararası Havalimanı, Chicago şehir merkezinin yaklaşık 140 km kuzeybatısında yer alır. Havaalanı’na Türkiye’den direk uçuş yok. Yinede yolunuz buraya düşerse, şehir merkezine direk ulaşım sağlayan bir araç bulunmuyor. Otobüs ile Chicago kent merkezine gelmeniz mümkün. Lakin 5 otobüs değiştirmeniz ve toplam 6 saate yakın bir yolculuk yapmanız gerek. Bu nedenle size tavsiyem araç kiralama olacak. Havaalanı’nda bulunan rent a car firmalarından 100$ karşılığında araç kiralamanız mümkün.

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi

Chicago Midway Uluslararası Havaalanı

Chicago Midway Uluslararası Havalimanı, Chicago şehir merkezinin 17 km güney batısında yer almaktadır. Birçok ulaşım aracını sizin için aşağıda karşılaştırdık.

Orange Line

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi

Chicago Midway Uluslararası Havaalanından kent merkezine ulaşım için genellikle tercih edilen ilk tercih Orange Line. Yukarıda verdiğim Chicago metro haritasında görüldüğü üzere turuncu renkle gösterilen hattı takip etmeniz gerekmekte. Kent merkezine yaklaşık 26 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

Lyft

Hem daha konforlu hemde daha ucuza bir ulaşım için uygulama taksileri en iyi seçenek. Ortalama şehir merkezine ulaşım 35 dakika sürmektedir.  Bu seçenek için ödemeniz gereken tutar 15$.

Taksi

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda pekte tavsiye etmeyeceğim son seçenek taksiler. Yukarıda bahsettiğim bir çok ekstra ücret politikaları nedeniyle taksileri tercih etmiyorum. Ama sizin için listeye dahil ettik. Şehir merkezine ulaşım için 35 dakika süren taksilerin fiyat politikası yukarıda verdiğim bilgiler ile aynıdır.