Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Michigan Gölü‘nün güneybatısında yer alan Şikago şehiri, caz barları, restoranları ve alışveriş mağazaları ile en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Amerika’nın üçüncü büyük şehri olan Chicago, yılda 58 milyon turist tarafından ziyaret edilmekte. Willis Kulesi, Navy Pier, Millennium Park, Chicago Sanat Enstitüsü ve Shedd Akvaryumu Chicago’da gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

1. Willis Kulesi

2. Navy Pear

3. Millennium Park

4. Chicago Sanat Enstitüsü

5. John Hancock Center

6. Shedd Akvaryumu

7. Bilim ve Endüstri Müzesi

8. Lincoln Park Zoo

9. Field Doğal Tarih Müzesi

10. Grant Park

Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi

O’Hare, Chicago Rockford, Chicago Midway Uluslararası Havaalanı olmak üzere Chicago’da 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Her üç havalimanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunuyor. Havaalanlarından Chicago şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri, Chicago şehir merkezinde ulaşım ve Chicago Metro haritası hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

1. Willis Kulesi

Willis Kulesi

Fazlur Khan tarafından tasarlanan yapı, 1973 yılında tamamlanmıştır. Siyah alüminyum kaplaması sayesinde dikkat çekici bir görünüme sahip olan gökdelen, 110 katlı ve 440 metre yüksekliğinde. 103. katında bulunan Sky Deck, 360 derecelik Şikago manzarasına sahiptir.

Blackstone Group’a ait olan yapı Kuzey Amerika kıtasının en yüksek ikinci, dünyanın ise en yüksek 14. binasıdır. Willis Kulesi’nin anten yüksekliğini de hesaba katarsak yerden yüksekliği 527 metre olmaktadır.

Bölgenin ulusal simgelerinden birine dönüşmesi sebebiyle yılda yaklaşık 1 milyon turistin tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında hafta sonları çok uzun bir kuyruk oluşmaktadır. Bu nedenle aşağıda bulunan bağlantı ile online rezervasyon yapmanız tavsiye edilir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 25$. Online bilet almak için tıklayın.

2. Navy Pear

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Michigan Gölü’nün sahilinde bulunan 1 kilometre uzunluğunda bir iskeledir. Geçmişte dünyanın en büyük iskelesi olan bölge, 45 metre yüksekliğindeki dünyadaki ilk dönme dolabına da ev sahipliği yapmaktadır. Michigan Gölü üzerinde buharlı gemilerle yapılan kargo taşımacılığını kolaylaştırmakmış için tasarlanmış. Eğer Chicago’ya güzel bir havada giderseniz Navy Pier’den kalkan bot turlarından birine katılabilirsiniz.

Akşamüstü iskelede yapacağınız bir yürüyüş sonrası, güzel bir restoranda göl manzarası eşliğinde yiyeceğiniz bir yemek beni benden aldı. IMAX sinemasında film yahut Chicago Shakespeare Tiyatrosu’nda sergilenen canlı performansları izlemek yapılacak bir başka etkinlik olsa da bana cazip gelmiyor.

3. Millennium Park

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Kültür İşleri Bakanlığı tarafından işletilen Millennium Park, yıl boyunca bir çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Yaz boyunca Millennium Park’ı ziyaret ederseniz sanat sergileri, konserler, film gösterimlerine rastlamanız mümkün. 2004 yılında açılan park, aynı zamanda dünyanın en büyük çatı bahçesi olarak da bilinir.

Hindistan doğumlu İngiliz heykel sanatçısı Anish Kapoor’un Millennium Park’ta yaptığı, Cloud Gate olarak bilinen ikonik heykel burada bulunmakta. Bölgenin en önemli figürleri arasında yer alan Cloud Gate, tamamen paslanmaz çelikten yapılmış devasa bir heykeldir. Yapımında 168 adet paslanmaz çelik plaka kullanılan Cloud Gate, kısmen ayna görevi görecek şekilde tasarlanmış. Sanatçı esere bakan insanların kendilerini görmelerini ve gökyüzünün yansımasıyla bu görüntünün birleşmesinin insanları mutlu ettiğini söylemekte.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-23.00 arasında.

4. Chicago Sanat Enstitüsü

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Chicago gezilecek yerler listesi içerisinde sanatseverlerin en çok ilgi duydukları noktaya geldik. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci en büyük sanat müzesi, 1879 yılında sanat müzesi olarak kurulmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki farklı dönemlerden 300,000’den fazla eser vardır. Enstitüsü Picasso, van Gogh, Chagall, Hopper ve Monet gibi birçok önemli ismin eserleri yer almakta.

Bizans, Yunan, Asya ve Afrika sanatlarından da parçalar bulabileceğiniz müzenin özellikle modern sanat kısmı ilgi çekmektedir. Fransa dışarısında bulunan en iyi empresyonist ve post-empresyonist eserlerin bu müzede olduğu söylenir.

Dünyanın en ünlü koleksiyonuna ev sahipliği yapan Chicago Sanat Enstitüsü 2018 yılında bünyesinde bulunan 50 binden fazla sanat eserini online erişime açmıştır.

  • Ziyaret Saatleri 10.30-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 29$. Online bilet almak için tıklayın.

5. John Hancock Center

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Fazlur Khan tarafından tasarlanmış 344 metre yüksekliğindeki yapı 1969 yılında tamamlanmıştır. Tamamlandığı tarihte New York dışındaki en yüksek gökdelen olma unvanına sahipti. John Hancock Center 94. katına çıkanlara, 360 Chicago panoramik bir manzara imkanı sunuyor. Ayrıca binada restoranlar, kafeler,  buz pisti ve 44. katta bir yüzme havuzu da vardır.

Chicago’nun kent manzarasını farklı açılardan seyretmek istiyorsanız sizin için tavsiye edebilirim. Chicago’yu ayaklarınızın altında hissetmek ve bulutsuz günlerde çevredeki dört eyaleti de görmek mümkündür. Binada 50 asansör mevcuttur. En hızlı asansör dakikada 550 metre hızla 94. kata 39 saniyede çıkılabilmektedir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-23.00 arasında ve Giriş Ücreti 22$. Online bilet almak için tıklayın.

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

6. Shedd Akvaryumu

Shedd Akvaryumu

Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi çeken, yaklaşık 32 bin havyanın yaşadığı Shedd Akvaryumu, dünyanın en büyük akvaryumları arasında yer alıyor. Sürekli yenilenen teknoloji ürünleriyle desteklenmiş, deniz akvaryumlarında birçok deniz canlısına doğal ortamları sağlanmıştır.

Sualtı dünyasının zenginliğini gözler önüne seren tesis, Köpek balığı, balina, yunus, ahtapot, penguen, denizatı gibi birçok canlıyı bir arada görebilirsiniz.

Ayrıca bank of America kartı olanlar her ayın ilk hafta sonu ücretsiz gezebilirler.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 40$. Online bilet almak için tıklayın.

7. Bilim ve Endüstri Müzesi

Bilim ve Endüstri Müzesi, Chicago

Jackson Park’taki eski Güzel Sanatlar binasında 1893 yılında kurulmuştur. Bilim ve Endüstri Müzesi’nin 75 sergi salonunda, yılda 2000 üzerinde sergi düzenleniyor. İçerisinde gerçek boyutlu bir kömür madeninden, dünyanın ilk yolcu trenine, ilk defa uzaya insan taşıyan Apollo 8’e kadar birçok orijinal parça bulunmaktadır.

Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekebilecek müzede interaktif bölümler de bulunmaktadır. Müze içerisinde yer alan Kömür Madeni bunlardan en çok ilgi göreni. Gerçek bir madenden farksız bir şekilde oluşturulmuş madende kendinizi bir maden ocağında hissetmeniz için tüm ayrıntılar düşünülmüş.

Müzede bulunan bir diğer kalıcı sergi, U-505 isimli Alman denizaltısı. II. Dünya Savaşı’nda parçalanmadan ele geçirilen tek denizaltı özelliği taşır. Ama denizaltının içine girip gezmek için ekstra bir ücret ödemek gerekmektedir.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 20$. Online bilet almak için tıklayın.

8. Lincoln Park Zoo

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Chicago Gezilecek Yerler Listesi yaparken bir hayvanat bahçesini eklemeli mi tam olarak karar veremedim. Lakin Lincoln Park Zoo ziyareti sonrası eklemeye karar verdim. Kuzey Amerika’daki en eski hayvanat bahçeleri arasında gösterilen tesis, giriş ücretinin bulunmamasından ötürü ziyaretçiler tarafından takdir edilmekte. Michigan gölünün hemen yanı başında, 35 dönümlük bir alana, 1868 yılında kurulmuştur. Lincoln Park Zoo 200 türden yaklaşık 1.100 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Seyahatiniz esnasında koşturmadan uzaklaşmak ve sevimli hayvanlar ile eğlenceli bir vakit geçirmek için mutlaka ziyaret edin derim.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-16.30 arasında ve Giriş Ücretsiz.

9. Field Doğal Tarih Müzesi

Field Doğal Tarih Müzesi, Chicago

1893 yılında kurulan Field Museum, doğa tarihi müzesi türünün en büyükleri arasında yer alıyor. 40 milyona yakın obje ve fosil kalıntılarından oluşuyor. Field Doğal Tarih Müzesi, daha önce bilinmeyen türleri belgelemek, nesneleri araştırmak, koruma altına almak ve kültürlerarası bilgi alışverişini geliştirmek alanında faaliyetlerini yürütmektedir. 275,000’den fazla basılı materyal müze ve müzenin kütüphanesinde saklanmaktadır.

1990 yılında kaşif ve fosil koleksiyoncusu Sue Hendrickson tarafından keşfedilen ”Sue” koleksiyonunun en değerli parçasını oluşturuyor. Sue, şimdiye kadar bulunan en büyük ve en iyi korunmuş Tyrannosaurus rex örneklerinden biridir. Bu tür parçaları yerinde görmek insana büyük bir haz veriyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 26$. Online bilet almak için tıklayın.

10. Grant Park

Chicago Gezilecek Yerler Listesi

Michigan Gölü kıyısında, 1,2 kilometrekareden daha geniş bir alana yayılmaktadır. Günümüze gelene kadar içerisinde pek çok değişiklik yapılmış, genişletilmiş ve ziyaret edilebilecek yeni mekanlar eklenmiştir. İçerisinde Field Museum of Natural History, Museum Campus ve Buckingham Fountain gibi kentin simgesi yapıları bulunuyor.

Buckingham Fountain, 5,7 milyon litrelik su kapasitesi ve 85 metre yüksekliği sayesinde dünyanın en büyük çeşmeleri arasına yer alıyor.

Halkın genelde dinlenmek için tercih ettiği alan, birçok etkinlik ve Taste of Chicago gibi her yıl düzenlenen festivallere de ev sahipliği yapıyor. Aslında Millenium Park ile Grant Park sadece 1 sokak ile bölünür. Yani Grant Park’a gelecekler parkın devamında Millenium Park’a geçiş yapabilir.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-23.00 arasında.

Chicago Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Chicago Gezilecek Yerler Haritası

Chicago Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması ve Chicago çevrimdışı haritasını indirmeniz tavsiye edilir.  Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri işaretledik. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Chicago Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Ayrıca Chicago şehrinin metro haritasını ve zaman dilimlerini aynı başlıkta bulabilirsiniz.