Chicago Gezi Rehberi

Sanat ve bilim müzeleri, kilometrelerce uzanan plajları, devasa doğa parkları ve modern mimarisiyle Jazz ve blues müziklerinin ortaya çıktığı yerdir. Orta Batı Amerika’da Michigan Gölü kenarında kurulmuş Chicago şehri Amerika’nın en büyük üçüncü şehridir. Şehir San Francisco’dan sonra ülkede en fazla eğlence mekanı bulunduran ikinci şehir konumundadır.

Chicago’da Gezilecek Yerler

Chicago Gezi Rehberi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde bulunan ve Michigan Gölü’nün güneybatısında yer Chicago, 1833 senesinde kurulmuş. Michigan Gölü’nün hemen yanında kurulmuş olan bu şehrin merkezinde çok sayıda gökdelen ve renkli sokaklarla birlikte geniş alana yayılmış parklar da yer almaktadır. Bu nedenle binalar ve doğa ahenk içindedir.

1795 yılında Avrupalı misyonerler tarafından satın alınan bölge zamanla ticari etkinliğini arttırmış ve büyük bir ilerle katetmiş. İç savaş ve sonrasındaki İkinci Dünya Savaşı ile zor zamanlar yaşamış. Özellikle ırk savaşları sonucu zor zamanlar geçirse de refahla birlikte sorunlar büyük ölçüde azalmış. Uzun yıllar boyunca dev fabrikaların çalıştığı bir işçi şehri olan Chicago zamanla dönüşüm geçirmiş ve modern bir finans şehri olmuştur. Bu dönüşümden önce özellikle Ukrayna, Polonya ve Porto Riko’lu aileler tarafından göç alan şehir kozmopolit bir yapıya kavuşmuştur.

Chicago kentinde gece hayatı çok hızlıdır. Tercih edebileceğiniz çok sayıda bar ve gece kulübü yer almaktadır. Bu mekanlarda muhteşem Jazz ve Blues başta olmak üzere canlı performansa misafir olabilirsiniz.

Chicago gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Chicago Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Chicago Gezi Rehberi

Chicago’da Ulaşım

Chicago Gezi Rehberi

Chicago şehrinde ikisi şehir merkezine yakın, diğeri Rockford ilçesinde toplamda üç havalimanı vardır. Her üç Havaalanı’ndan da şehir merkezine, Metro, Tren, Otobüs, Lyft, Taksi ve Araç kiralama gibi ulaşım araçları sizleri bekliyor.

Hafta içi her gün saat 08.00-23.00 arasında CTA/RTA tarafından işletilen otobüs, metro ve trenleri ulaşım hizmeti vermekte. Şehir içi ulaşım hattında kullanacağınız manyetik toplu taşıma kartı hakkında bilgi ve fiyat tarifesi gibi bir çok bilgiyi listeledik.

Chicago Amerika’da toplu taşımanın en yaygın ve düzenli olduğu şehirlerin başında gelir. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Şehirde otopark yeri bulma güçlüğü ve pahalılığından dolayı gelen turistlerin birçoğu araç kiralamayı tercih etmemektedir.

Chicago’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Chicago Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Chicago Gezi Rehberi

Chicago’da Gezilecek Yerler Haritası

Chicago Gezi Rehberi

Chicago Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Chicago Gezilecek Yerler Haritası da oluşturduk. Böylece liste’de bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Cihazınıza Google Map uygulaması ve Chicago offline haritasını indirmeniz kolay bir seyahat geçirmenize yardım olacaktır.

Chicago’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Chicago Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.