Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Güney Afrika’da kurulan ilk şehir olmasından dolayı Ana Şehir olarak da ifade edilen Cape Town, doğal güzellikleri, botanik bahçeleri, okyanusu ve UNESCO Dünya Mirasları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Afrika’da bulunan diğer şehirlerin aksine oldukça gelişmiş ve modern bir yapıya sahip olan Cape Town, Avrupa gezilerini anımsatıyor. Tarihi ve çok kültürlü yapısı ile Afrika’da en çok turist çeken şehirlerin başında gelmekte. Cape Town her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehir ancak Güney Yarımküre’de olduğunu ve Türkiye ile ters mevsimler yaşandığını unutmamak gerek. Zaman kaybetmeden Cape Town Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

1. Masa Dağı

2. Ümit Burnu

3. Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

4. Victoria ve Alfred Rıhtımı

5. Boulders Plajı

6. İki Okyanus Akvaryumu

7. Castle of Good Hope

8. Robben Adası

9. World of Birds Wildlife Sanctuary & Monkey Park

10. Iziko Müzeleri

Cape Town Havaalanı Ulaşım Rehberi

Cape Town Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Cape Town havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, bolt, taksi ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Cape Town Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Cape Town şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Masa Dağı

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Masadağı adını zirvesinin düz olması nedeniyle Table Mountain olarak adlandırılan ve üzerinde genellikle masa örtüsü denen bir bulut grubuyla örtülü olmasından almakta. Masa Dağının iki yanında yükselen Şeytan Zirvesi ve Aslan Başı Tepesi, Cape Town manzarasını seyretmek için en ideal noktalar.

Zirveye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu 360 derece dönebilen teleferikler. Yaklaşık 10 dakika süren yolculuğun ücreti ise gidiş-dönüş 20 dolar. Aksiyon sevenler dağ boyunca uzanan parkurlarda zirveye tırmana bilirler. Dağa tırmanmak isterseniz 1087 metre olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dağın zirvesine ulaştığınızda şehrin ve okyanusun muhteşem manzarası sizleri bekliyor.

Online bilet almak için tıklayın.

2. Ümit Burnu

Ümit Burnu

Cape Town’a yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Ümit Burnu, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Afrika’nın güney ucuna kadar geldiyseniz Ümit Burnu’na uğramadan olmaz. Uzun süre Hindistan’a alternatif yollarla ulaşmak isteyen Avrupalılar keşifler, Afrika kıtası boyunca güneye doğru ilerleyerek Ümit burnunu bulmuşlar. Bu olaydan sonra buruna Ümit Burnu adı verilmiş.  Afrika kıtası’nın en uç noktası olarak kabul edilen Ümit Burnu aynı zamanda milli park ve çok büyük bir alanı kaplıyor.

Online bilet almak için tıklayın.

3. Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri Dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında gösteriliyor. Masa Dağı’nın doğu yamacında yer alan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçeleri, 528 hektarlık bir alanda bulunuyor. Kirstenbosch, türü tükenmekte olan 7000’den fazla endemik türe ev sahipliği yapmaktadır. Patikalar, çimler, akarsular ve göletler arasında doğanın tadını çıkarabileceğiniz, keyifli bir gün geçirmek için Cape Town Gezilecek Yerler Listesi’ne dahil edebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-19.00 arasında ve Giriş Ücreti R75. Online bilet almak için tıklayın.

4. Victoria ve Alfred Rıhtımı

Victoria ve Alfred Rıhtımı

19. yüzyılın sonlarında Kraliçe Victoria’nın ikinci oğlu Alfred tarafından inşa edilen liman, hem Masa Dağı hem de Atlantik Okyanus’unun eşsiz manzaralarını gözler önüne seriyor. Rıhtımda yer alan eski binaların restore edilmesiyle turistler açısından da çekici bir merkez haline gelmiş. Limanda güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz kaliteli ve şık restoranlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra alışveriş yapmak için mağazalar, galeriler ve gezmek için müzeler bulunmaktadır. Muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip limanda, güneş battıktan sonra gemilerde düzenlenen eğlence etkinliklerine katılabilirsiniz.

5. Boulders Plajı

Boulders Plajı

Boulders Plajı, 3.000 Afrika penguenine ev sahipliği yapıyor. Sayıları her geçen yıl azalan Penguenlerin, 1910 yılında 1,5 milyon Afrika pengueni olduğu tahmin ediliyor. 2009 yılında dünya üzerinde 26.000 çift Penguen kaldığı tespit edilmiş. 2010’da ne yazık ki Afrika Pengueni, aşırı balıkçılık, habitat imhası, kirlilik ve sorumsuz turizm faaliyetleri nedeniyle nesli tükenmekte olan bir tür olarak sınıflandırıldı.
Neyse ki, Masa Dağı Ulusal Parkı Deniz Koruma Alanı’nın bir parçası ilan edilmiş. Böylece plajların güvenli ve temiz olması penguenlerin korunmasını sağlıyor. Cape Town’un en çok ziyaret edilen plajlarından ve dünyada Afrika Penguenlerine yaklaşabileceğiniz tek yerdir. Son yıllarda popüler kültürün etkisiyle gezginlerin en çok ilgi gösterdiği bu sahili Cape Town Gezilecek Yerler Listesi içerisine mutlaka dahil edin.

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

6. İki Okyanus Akvaryumu

İki Okyanus Akvaryumu

Atlantik ve Hint okyanuslarının kesişme noktası olan liman bölgesi’nde yer alan Two Oceans Aquarium, penguenler, köpek balıkları, ahtapotlar ve rengarenk bir çok deniz canlısına ev sahipliği yapmakta.  1995 yılında açılan eğlence temalı İki Okyanus Akvaryumu, aynı zamanda türü tehlikede olan deniz canlılarını koruma faaliyetleri yürütmekte.

Toplamda 7 farklı bölümden oluşan akvaryumda 3000’den fazla canlı bulunuyor. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölümlerin başında, köpek balıklarının yaşadığı Predator Exhibit, Afrika siyah ayaklı penguenlerinin yaşadığı River Meander Exhibit ve gümüş balığı sürülerine ev sahipliği yapan Kelp Forest Exhibit bölümü gelmekte.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-18.00 arasında ve Giriş Ücreti R185.00. Online bilet almak için tıklayın.

7. Castle of Good Hope

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Kuşbakışı bakıldığında Pentagon binasının basit halini anımsatan Ümit Burnu Kalesi, 17. yüzyılda inşa edilmiş. Cape Town’daki Hollanda sömürgesinin yönetim ve askeri merkezi olarak kullanılan kale, Dutch East India Company tarafından gemilere malzeme temini için inşa edilmiş. Bu kale Cape Town’daki ilk kale olmayabilir, fakat Güney Afrika’da ayakta kalan en eski bina olduğu kesin.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-16.00 arasında ve Giriş Ücreti R50.00. Online bilet almak için tıklayın.

8. Robben Adası

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

400 yıl boyunca hapishane görevi gören Robben Adası, Nelson Mandela’nın ırkçılığın yoğun olduğu dönemlerde 18 yılını burada küçük bir hücrede geçirdiği ve tutukluların çalışmaya zorlandıkları  taş ocaklarını gözler önüne seriyor. Özgürlük uğruna içerisinde ranza dahi bulunmayan hücrelerde geçirilen yılları gözlemlemek, büyük bir insanlık ayıbını kalbinizin en derinliklerinde hissetmenizi sağlıyor.
Bireysel olarak adayı ziyaret edemiyorsunuz. Bu nedenle Waterfront’tan kalkan feribot turlarına kayıt olmanız gerekmekte. Günümüzde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ada, Cape Town Gezilecek Yerler Listesi içinde hüzün dolu geçmişe tanıklık etmenize olanak sağlıyor.

Online bilet almak için tıklayın.

9. World of Birds Wildlife Sanctuary & Monkey Park

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

World of Birds Wildlife Sanctuary & Monkey Park Afrika’daki en büyük kuş parkı ve Dünyadaki birkaç benzeri bulunan önemli bir parktır. Cape Town şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Hout Bay Balıkçı Köyünde yer almakta. Toplamda 400 farklı türden 3000’nın üzerinde kuşa ev sahipliği yapmakta. Yılda 100.000 ziyaretçi Kuşlar Dünyası’na yapılan gezileri deneyimleme fırsatı yakalamakta.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti R130.00.

10. Iziko Müzeleri

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Bo-Kaap:  Cape Town gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer müze ise Bo-Kaap. Pitoresk tarihi bölgesinde bulunan gökkuşağı renkleriyle boyanmış olan eski evler 18. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Halim Gençoğlu tarafından ortaya çıkarılan Osmanlı mirası Bo-Kaap müzesinde sergileniyor. Bo-Kaap Müzesi aynı zamanda Güney Afrika’nın ilk İslam müzesi olma özelliğini taşıyor.

Iziko Güney Afrika Müzesi: Müzeyi ziyaret etmek Güney Afrika’nın çeşitli kültürel mirasını öğrenmek için eğlenceli ve ucuz bir yoludur. 1825 yılında kurulan müze aynı zamanda araştırma ve eğitim kurumudur. Müzede sergilenenler arasında arkeolojik koleksiyonlar, insan atalarının fosilleri, deniz biyolojisi koleksiyonu ve dinozor fosillerini gibi önemli parçalar bulunmakta.

Iziko Güney Afrika Ulusal Galerisi:

1871 yılında kurulan Güney Afrika Ulusal Galerisi, çok çeşitli tarihi ve çağdaş sanat eserleri ile Güney Afrika’nın geçmişi hakkında eşsiz bilgiler sunuyor. Özellikle tablolar, heykeller ve fotoğrafçılık üzerinde çalışmalar da dahil olmak üzere geniş bir Afrika ve uluslararası sanat eseri koleksiyonu yer alır.

Cape Town Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Cape Town Gezilecek Yerler Haritası

Cape Town Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Cape Town Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.