Cape Town Gezi Rehberi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri olan Cape Town, yasama meclisinin bulunduğu başkenttir. Güney Afrika’nın 4 milyonluk nüfusu ile en kalabalık ikinci şehri ve ülkenin kültür merkezi olarak konumlanmış. Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan konumu, yemyeşil doğası, üzüm bağları, tarihi değiştiren coğrafi konumu ile Afrika’nın en önemli şehirleri arasında yer alır.

Dünya’nın en büyük dokuzuncu şarap üreticisi olan Güney Afrika, toprak ve iklim elverişliliği sayesinde beyaz ve kırmızı şarabın birçok türü üretiliyor. Cape Town’da yazları sıcak ve kuru, kışları ise orta derecede soğuk ve yağışlı olan Akdeniz iklimi hakim. Bu sebeple de yılın her mevsiminde ziyarete uygun bir yer. Fakat Cape Town’un rüzgarı o kadar kuvvetli ki bir çok yerde ağaçların rüzgar yönüne eğildiğini gözlemlemeniz mümkün. Bizim mevsim çizelgemizin tersi yaşanan şehirde yaz ayları Kasım ve Mart arasında yaşanıyor.

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Cape Town, yüzyıllardır jeopolitik önemi ve yeraltı kaynakları nedeniyle Avrupalı ülkelerin sömürgesi olarak yaşamış. 1480 yılında Portekizli denizci Bartholomeu Dias, Güney Afrika’nın en uç noktası olan Ümit Burnu’nu keşfeden ilk Avrupalı olmuştur. Ancak 1497 yılında Portekizli kaşif Vasco de Gama, Güney Afrika sahillerine ilk ayak basan Avrupalı olarak tarihe geçmiştir. 1652 yılında Hollanda ülkede sömürge işlerini kontrol altında tutmak için Cape Colony şirketini kurmuştur.

1910 yılına gelindiğinde Güney Afrika Birliği kurulmuştur. Bu yılların takibinde Güney Afrika sömürge düzeni kuran İngiltere ile bir bağının kalmadığını duyurmuştur. Daha sonraki yıllarda iktidardaki Ulusal Parti, ülkede beyaz ırkın, siyah ırka üstünlüğünü ilan ederek milyonlarca siyahi ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye başlamıştır. Yıllardır oturdukları mahalleleri değiştirip, onları konteynerlerde yaşamaya mahkum etmiş.

Yapılan bu zulme karşı, toplumun her kesiminden protestolar başlamış. 1967 yılında eşitlikçi ANC lideri Nelson Mandela, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. 600’den fazla siyahi, ayaklandıkları gerekçesiyle öldürülmüş. Ülkede tansiyonun dinlememesi üzerine olağanüstü hal ilan edilmiştir. Sonunda, Mandela’nın 27 sene sonra hapisten çıkarılması ve ilk siyahi başkan seçilmesi ile apartheid rejimi sona ermiştir.

Cape Town gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Cape Town Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Cape Town Gezi Rehberi

Cape Town’da Ulaşım

Cape Town Uluslararası Havaalanı

Cape Town’a haftanın her günü Türk Hava Yolları’nın doğrudan uçuşları bulunuyor. Direk uçuşlar 12 saat sürüyor, fakat Türk Hava Yolları iki katı fiyat politikası ile yine karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yarı fiyatına 1 aktarmalı uçuş bulmanızı tavsiye ediyorum. Ethiopian Airlines, Qatar Airways ve Emirates gibi hava yolu şirketleri ile 16 saat süren yolculuk sonrası Cape Town’a ulaşmanız mümkün.

Cape Town’da toplu ulaşım hala gelişim aşamasında. Her yere olmasa da şehrin uzak bölümlerine gidebileceğiniz trenleri var. Cape Flats adı verilen teneke mahallelere yalnız gitmeniz önerilmiyor ve hava karardıktan sonra turistik olmayan yerlerde tek başınıza dolaşmanız tavsiye edilmez.

Cape Town’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Cape Town Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Cape Town Gezi Rehberi

Cape Town’da Gezilecek Yerler Haritası

Cape Town Google Haritası

Cape Town’a geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Cape Town cazibe noktalarını gezerken ilk önceliğiniz metro hatları olsun. Merkezi bölümde kalan yerleri Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz. Bunlar dışında kalan bölümlere bireysel olarak otobüs yada turlara katılarak gezebilirsiniz.

Cape Town’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Cape Town Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.