Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Brüksel’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Brüksel şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tren, otobüs, taksi, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Brüksel Metro Haritası

Brüksel Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Brüksel Şehir içi ulaşım bilgileri ve Brüksel metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Yukarıdaki haritada gördüğünüz üzere metronun daha rahat kullanımı için hatlar farklı renklerde belirtilmiştir. Doğa dostu son teknoloji ürünler ile dikkat çeken metro, 4 hattan oluşuyor.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Fiyatları

Brüksel şehrinde MoBIB Kart adı verilen toplu taşıma araçlarında seyahat için ödediğiniz ve kullandığınız akıllı kart biletleridir. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.

Kullandıkca bakiyeden düşen ulaşım kartını ihtiyacınız doğrultusunda satın alabilirsiniz. Bu kartları 5 Euro ödeyerek alıyorsunuz ve istediğiniz miktarı yükleyebilirsiniz.
Şehir içi ulaşım araçlarını kullanmak için standart biletler, 1 saatlik kullanım hakkı veriyor ve 2,10 Euro fiyatla satışa sunuluyor.
Eğer kentte sıklıkla toplu ulaşım araçlarını kullanacaksanız 24 saat sınırsız kullanım hakkı veren biletleri 7,50 Euro karşılığında alabilirsiniz.

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off gezi otobüslerinde Brüksel rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler, yolculuk boyunca sesli rehberlik hizmeti kapsamında 8 farklı dilde anlatım yapmakta. Brüksel şehir içi ulaşım ihtiyacınıza da çözüm olacak bu otobüsler şehir merkezinde bulunan ve gezilmesi gereken her yere gidiyor.

Kentin tarihi ve kültürel alanlarına turlar düzenleyen otobüsler 2 farklı güzergah takip ediyor. Mavi rota kentin kuzeyini, kırmızı renkle tanımlanmış diğer rotaysa güneyini kapsıyor. Her iki rotada toplam 22 durak bulunuyor.

Otobüslerin farklı rotaları ve turistik mekanların önünde durakları bulunmakta. Dilediğiniz durakta inip dilediğinizden binebiliyorsunuz.

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Brüksel Havalimanı

Brüksel Havalimanı

Avrupa Birliği kurumlarının birçoğunun merkezi olması nedeniyle Brüksel Havalimanı, dünya çapında 200’den fazla noktaya uçuş düzenleyen önemli bir statüye sahiptir. Brüksel Havaalanı şehir merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Tren

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Brüksel Havaalanı ulaşım rehberi yazımda ilk tercih Tren hattı. Brüksel şehir merkezine ulaşım konusunda turistler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerin başında trenler gelmektedir. Zaventem Gebouw‘ndan hareket eden trenler 24 saat boyunca her 15 dakikada bir sefer düzenliyor.

Brüksel şehir merkezine 25 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel. Birinci sınıfta yolculuk etmek isteyenler için bilet fiyatları 10 Euro. ikinci sınıfta yolculuğun bedeli ise 8,90 Euro olarak belirlenmiş. Biletleri istasyonun bulunduğu kattaki otomatlardan veya buradan online olarak satın alabilirsiniz.

STIB Otobüsleri

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda en uygun seçenek her zaman olduğu gibi otobüsler. STIB tarafından işletilen otobüslere duraklarda bulunan otomatlardan 4,50 Euro. Bu biletlerle 60 dakika içerisinde tren, metro, otobüs ve tramvay hatlarına aktarma yapabilirsiniz.

Hafta içi 12 numaralı otobüsler saat 20.00’a kadar hizmet veriyor. Bu otobüsler ile 35 dakika süren yolculuğunuzun ardından şehir merkezinde istediğiniz durağa ulaşabilirsiniz.

De Lijn Otobüsleri

Brüksel şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir diğer seçenek De Lijn otobüsleri. 72 ve 471 numaralı otobüsler Brüksel Kuzey Tren Garı‘na hareket ediyor. Bu otobüsler her 30 dakikada bir sefer düzenlemekte.

Brüksel şehir merkezi olarak kabul edilen Brussel Centraal çevresine ulaşmak için 620 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Bu otobüsler için ödemeniz gereken ücret 3 Euro olarak belirlenmiş.

Uber

Geleneksel taksilere göre daha kullanışlı olan Uber taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Özellikle kalabalık bir grupsanız Uber taksileri ile yolculuk tam ihtiyacınız olanak tek seçenek. Havaalanı’ndan şehir merkezin ulaşım yaklaşık 50 dakika sürmekte. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 25-30 Euro aralığında.

Taksi

Brüksel Havaalanı ulaşım rehberi yazımda kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Taksileri ikiye ayırmak gerekirse lisanslı olanları, mavi ve yeşil renklerinden dolayı kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Gelen yolcu salonunun çıkışından hareket eden taksiler 24 saat kesintisiz hizmet vermekte. Taksi ile şehir merkezine yolculuk ortalama 50 dakika sürmekte. Bu seçenek için ortalama 40 Euro ödemeniz bekleniyor.

Brüksel Charleroi Havaalanı

Brüksel Charleroi Havaalanı

Pegasus, Ryanair ve Wizzair gibi low cost airlines firmaların varış noktası olarak belirledikleri Charleroi Havalimanı ise Brüksel’in 70 kilometre güneyinde yer almakta.

Shuttle Bus

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Charleroi Havalimanı Türkiyeden yapılan uçuşlarda Pegasus, Avrupa’nın çeşitli rotalarından low cost firmaları tarafından tercih edilmekte. Charleroi Havalimanı uçuşlarında şehir merkezine ulaşmak için sadece 2 seçenek bulunmakta. Charleroi’den Brüksel merkeze ulaşmak biraz daha zahmetli ve pahalı bir seçenek diyebilirim.

Havalimanı çıkışında Flibco otobüs durakları bulunmakta. Brüksel şehir merkezine 1 saat süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel. Tek yön kişi başı 15 Euro olarak fiyatlandırılmış.

  • Online olarak önceden biletinizi buradan alabilirsiniz.

Taksi

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Brüksel Havaalanı ulaşım rehberi yazımda kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Taksiler genellikle paylaşımlı olarak kullanılmakta. Taksi şoförleri gideceğiniz noktaya göre taksilere bölüştürüyor ve araç dolmadan yolculuk başlamıyor.

Bu seçenek otobüs ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor. Brüksel şehir merkezine 1 saat süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel.