Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Belçika’da bulunan üç federal bölgeden biri olan Brüksel, aynı zamanda ülkenin başkentidir. Avrupa Birliği’nin üç ana kurumlarından olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosunun büyük bir çoğunluğu Brüksel şehrinde bulunur. Tüm bunların yanı sıra, NATO Merkez Karargahı da yine Brüksel’de yer almaktadır. Müzeleri, sanat galerilerinin yanı sıra parkları ve mimari yapısı ile tüm yıl boyunca turistlerin akınına uğruyor. Zaman kaybetmeden Brüksel gezilecek yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

 1. Grand Place
 2. Atomium
 3. Mini Europe
 4. St. Michael ve St. Gudula Katedrali
 5. Brüksel Kraliyet Sarayı
 6. Manneken Pis
 7. Cinquantenaire Parkı
 8. Galeries Royales Saint-Hubert
 9. Royal Museum of the Armed Forces and Military History
 10. Mont des Arts

Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi

Brussels International ve Brussels S. Charleroi olmak üzere Brüksel’de 2 tane havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanı’ndan Brüksel şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için metro, otobüs, taksi, rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Brüksel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Brüksel Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Brüksel şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

1. Grand Place

Grand Place

Avrupa’nın en hareketli meydanları arasında yer alan Grand Place, gece gündüz vakit geçirebileceğiniz kafeler restoranlar, mağazalar gibi sosyal olanaklara sahiptir. Grand Place bilinen en eski tarihinde tüccarların ve vatandaşların mal ticareti yaptığı bir pazardı.

1695’te Fransız ordusu tarafından 3 gün boyunca ağır bombardıman altında kalmış ve neredeyse tamamen yok edilmiş. Bu yüzden dört farklı stil yan yana duruyor hatta bazen çakışıyor.
Grand Place’e 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanları’ndan biri olarak eklendi. Meydanda her iki yılda bir yapılan devasa çiçek halı festivalini görmek isterseniz Ağustos ayında ziyaret edebilirsiniz.

2. Atomium

Brüksel Atomium

Brüksel ve Belçika’nın tartışılmaz simgesi olarak kabul edilen Atomium, 1953’te Brüksel’de düzenlenen Expo Dünya Fuarı için inşa edilmiş. Dokuz küre 165 milyar kez büyütülmüş bir demir kristali temsil ediyor. Her küre yaklaşık 18 metre çapında 9 küreden oluşan yapı, Andre Waterkey tarafından tasarlanmış.
En üst küreden şehri 360 derece panoramik olarak izleyebilir, akşamları bu manzara eşliğinde restoranında yemek yeme ayrıcalığını deneyimle bilirsiniz. En üst alanda bulunan teleskopları kullanarak Antwerps şehrine kadar her şeyi görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri 10:00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 16€. Online bilet almak için tıklayın.

3. Mini Europe

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Atomium’un yanında yer alan Mini Europe, 1989 yılında ziyarete açılmış. Avrupa Birliği ülkelerinden yaklaşık 80 şehirden en önemli simge yapıları temsil eden 1:25 ölçeğinde 350’den fazla minyatürü bulunmakta. Bu yapılar arasından 13 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi ve 4 metre yüksekliğindeki Big Ben’i tekrar görmek güzeldi. Kuşkusuz Brüksel’de görülmesi gereken bir yer olan Mini Europe, kısa bir avrupa turuna çıkmış hissi veriyor.

 • Ziyaret Saatleri 09:30-18:00 arasında ve Giriş Ücreti 16,50 €.
 • Online bilet almak için tıklayın.

4. St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Brüksel gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa St. Michael ve St. Gudula Katedrali. Baş melek Mikail’e adanmış olan Katedralin kökeni 1047’ye dayanır. Sonrasında 11. yüzyılda Brabant Dükü II. Lambart tarafından buraya bir kilise inşa ettirilmiş. Aynı yüzyılda buraya Aziz Gudula’nın kutsal emanetleri getirilmiş.
13. yüzyılda katedral yenilenmiş ve Gotik tarzını almıştır. Victor Hugo’nun Gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirdiği katedral, prens düğünleri, taç giyme törenleri ve devlet cenazeleri için kullanılmakta.

 • Ziyaret Saatleri 07:30-18:00 arasında.

5. Brüksel Kraliyet Sarayı

Brüksel Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, Belçika Kralı’nın Devlet Başkanı olarak yönetim merkezi ve kraliyet konutu olarak ikametgah adresidir. Sarayın inşası, Hollandalı I. William tarafından 19. yüzyılın başında başladı.
Kral II. Leopold döneminde saray yeniden restorasyon edildi ve cephe tamamen değiştirildi.  Mermer zeminler, kristal avizeler, dönem mobilyaları ile sadece yaz ayları boyunca Kraliyet Sarayı ziyaretçilerini ağırlıyor.

 • Ziyaret Saatleri 10:30-17:00 arasında.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

6. Manneken Pis

Manneken Pis

İşeyen Çocuk Heykeli şehrin en önemli simgelerinden olmasına rağmen 61 cm, heykeli ilk gördüğünüz an hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zamanla insanlar heykelin oraya nasıl geldiğini unuttular ve bu yüzden inanılmaz efsaneler kurgulamaya başladılar. Heykel görkemli bir anıt olarak adlandırılamaz, ancak yerli halkın bu küçük çocukla o kadar çok hikayesi var ki turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Önemli günlerde heykelin özel gardırobunda bulunan kıyafetlerden birisi giydiriliyor.

7. Cinquantenaire Parkı

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Park 1880 yılında Belçika’nın bağımsızlığının 50. yıl dönümü için inşa edilmiştir. 30 hektarlık alanı kaplayan Cinquantenaire Parkın içerisinde gölet, şelale, spor alanları ve müzeler bulunmakta. Parkın güney doğusunda iki kola uzanan oldukça büyük bir tak ile karşılaşacaksınız. Taktan devam ettiğinizde parkın devamında sizi üç müze karşılayacak: Autoworld, Jubelparkmuseum ve Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Kraliyet Müzesi.
Cinquantenaire zaman zaman konserler, kutlamalar, Brüksel maratonları ve yemek festivalleri gibi etkinliklere ev sahipliği yapar. Bu nedenle seyahat tarihi sırasında ne tür organizasyonlar olduğunu kontrol etmekte fayda var.

8. Galeries Royales Saint-Hubert

Brüksel Gezilecek Yerler

Galeries Royales Saint-Hubert 1847 yılında hizmete giren Brüksel’deki kapalı bir alışveriş merkezidir. Galeries 3 bölüme ayrılmıştır: Galerie de la Reine, Galerie du Roi ve Galerie des Princes. Galeri  kuyumcular, mağazalar, kafeler ve restoranların bulunduğu 100 metreden fazla uzunluğa sahip iki kanadı bulunmakta.

9. Royal Museum of the Armed Forces and Military History

Brüksel Gezilecek Yerler

EXPO 1910 sırasında yapılan küçük bir koleksiyonun büyük ilgi görmesi üzerine 1923 yılında açılmış. Müze, hem nicelik hem de nitelik bakımından eşsiz koleksiyonlara sahiptir. Dünyaca ünlü silah, üniforma, zırhlı araç ve uçak koleksiyonu dahil 900’e yakın parçadan oluşuyor.

Müze aynı zamanda bilimsel bir kurum olarak işlev görür ve üç bölümden oluşur: askeri tarih, teknoloji ve bilimsel dokümantasyon ve araştırma.

 • Ziyaret Saatleri 09:00-17:00 arasında ve Giriş Ücreti 5 €.

10. Mont des Arts

Brüksel Gezilecek Yerler

EXPO 1910 için geçici olarak kurulan bahçe, halkın beğenisi üzerine kalıcı hale getirilmiş. Bugün Mont de Arts üç hektarlık bir alana yayılmış ve Belçika’nın en popüler müzelerine ve kültür merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Brüksel’in muhteşem manzarasını seyrederken merdivenlerde oturmak ve etrafta olan biteni izlemek için mutlaka buraya uğrayın.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi Haritası

Brüksel Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Brüksel Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Ayrıca olası bir kaybolma durumunda google çevrimdışı harita uygulaması ile kolaylıkla yön bulabilirsiniz.