Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi

Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Bogota’da yer alan El Dorado Uluslararası Havalimanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Bogota şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Yılda 25 milyon’dan fazla yolcuya hizmet veren havaalanı aynı zamanda dünyanın da en işlek havaalanları listesinde yer almakta.

Bogota Şehir İçi Ulaşım Rehberi

El Dorado Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım araç ile 20 dakika sürmektedir. Ulaşım için otobüs, taksi, Cabify, Beat ve rent a car gibi seçenekleriniz bulunmakta.

Bogota Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

El Dorado Uluslararası Havalimanı

El Dorado Uluslararası Havalimanı

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bulunan (BOG), ülkenin en işlek ve en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. El Dorado Uluslararası Havalimanı, Bogota şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ülkeden ayrılırken yabancıların ödediği yurtdışı çıkış vergisini soruyorlar. Bu nedenle en az 3 saat önceden havaalanına gitmek üzere yola koyulmakta fayda var.

Otobüs

Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi

Bogota’nın metrobüs ağları oldukça geniş bir alanı kapsamakta. Santiago şehir merkezine ulaşım konusunda en ekonomik tercih olarak otobüsler ön plana çıkıyor. Otobüs bileti için yaklaşık 1 dolar ödemeniz gerekiyor. Havalimanından 20 dakikada bir kalkan ücretsiz yolcu servisleri ile şehir merkezine giden otobüslerin bulunduğu terminale ulaşabilirsiniz. Buradan başlayan yolcuğumuz yaklaşık 30 dakika sürmekte.

Cabify

Kalabalık bir grup veya ailecek seyahate çıktıysanız uygulama taksileri en iyi seçenek diyebilirim. Hem daha konforlu hemde daha ucuza şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika süren bir yolculuk sonrası Bogota şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Gideceğiniz konuma ve yoğunluk durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterse dahi ortalama 5 $ karşılığında kullanabilirsiniz.

Beat

Bogota Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer uygulama seçeneği Beat. Cabify ile aralarında bir fark bulunmayan uygulama için fiyat politikaları aynı diyebilirim. Her iki uygulamayı’da indirmekte fayda var. Çok fazla yoğunluk olan saatlerde fiyatlarda artmakta. Bu nedenle taksi çağırmadan önce iki uygulama arası hangisi uygun teklif verirse tercih edebilirsiniz.

Taksi

Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi

Taksi ile şehir merkezine ulaşım en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. El Dorado Uluslararası Havalimanı’ndan Bogota şehir merkezine ulaşmak için taksi tercih ederseniz bineceğiniz taksinin lisanslı olmasına dikkat etmelisiniz. La Candelaria bölgelere yaklaşık 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız mümkün. Gideceğiniz güzergaha göre 8$ ile 12$ arasında bir ücret ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.