Bogota Gezilecek Yerler Listesi

Kolombiya’nın başkenti Bogota, 8 milyona yakın nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri. Tüm yıl bahar mevsimi yaşayan Bogotá’da 365 gün hava sıcaklığı 10 ila 20 derece arasında seyreder. Yerli kültürü ve geleneklerinin hala devam ettiği pek çok yerleşim yerinin bulunduğu Kolombiya, Pablo Escobar hikayeleri, göz alıcı plajları, Amazon ormanlarıyla çevrili muhteşem doğası ve eğlenceli yaşamıyla turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Zaman kaybetmeden Bogota Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

1. Bolivar Meydanı

2. Kolombiya Ulusal Müzesi

3. Altın Müzesi

4. Plaza de Mercado Paloquemao

5. Park 93

6. Zona Rosa

7. Botero Müzesi

8. Monserrate

9. Tuz Katedrali

10. Bogota Botanik Bahçesi

Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi

El Dorado Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 14 kilometere uzaklıkta bulunuyor. Bogota Uluslararası havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, beat, Cabify, taksi ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Bogota şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Bolivar Meydanı

Bolivar Meydanı

Kentin en önemli meydanların’dan Bolivar meydanı yani Plaza de Bolivar. 1500’lü yıllarda inşa edilen meydana, 1821 yılına kadar Plaza Mayor denilmiş. Meydan ismini Kolombiya’nın İspanyollara karşı yürüttüğü bağımsızlık zaferini kazanan ilk başkanı, Simon Bolivar’dan alır. Meydanın ortasında Simon Bolivar’ın heykeli, heykelin bir elinde kılıç, diğer elinde yapacağı devrimlerin listesinin yazılı olduğu bir bildiri var. Bogotá Ana Katedrali, Navinyo Sarayı, Ulusal Hükümet Binası ve Adalet Sarayı gibi önemli yapılar yine bu meydan’da bulunmaktadır. Meydanda bulunan kuşlara yem atabilir veya sokak sanatçıların çeşitli gösterilerini izleyebilirsiniz.

2. Kolombiya Ulusal Müzesi

Kolombiya Ulusal Müzesi

1874 yılında İngiliz mimar Thomas Reed tarafından hapishane olarak tasarlanan Museo Nacional, arkeoloji, tarih, etnoloji ve sanat dallarında Kolombiya’nın geçmişine ışık tutmakta. Yaklaşık 20.000 adet, antik eseri ve sanat eserini barındıran müze, 2 Mayıs 1948’den beri Cezaevi’nde yer alıyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.30-18:00 arasında ve Giriş Ücreti 1$.

3. Altın Müzesi

Altın Müzesi

Kuşkusuz Bogotá’da görülmesi gereken bir yer olan Altın Müzesi, dünyanın en büyük altın koleksiyonuna sahip olması ile ünlüdür. Müze 55.000’den fazla kolye, kutsal eşyalar ve süs eşyası gibi parçalardan oluşmakta.  Yerel müziklerin eşlik ettiği cam bölmeler içindeki birbirinden farklı tarzda yapılmış olan altın figürlerini yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. İçeride karanlıkta beklerken yavaş yavaş aydınlanan altınlar bir anda yansımanın etkisiyle muhteşem bir atmosfer oluşturuyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18:00 arasında ve Giriş Ücreti 1$.

4. Plaza de Mercado Paloquemao

Plaza de Mercado Paloquemao

Bogota gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Plaza de Mercado Paloquemao. Eğer Bogotá’da yaşasaydım, düzenli olarak alışverişimi buradan yapardım. Meyveler o kadar taze ve birçok türe kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ki başka yere gitmenize gerek kalmıyor. Birçok deniz ürünün yanı sıra, arka sıralarda bulunan kesim yerlerinde taze tavuk ve sığır eti bulmanız mümkün. Ayrıca pazar çevresinde bölge halkı yetiştirdikleri ürünleri uygun fiyata satıyor. Güney Amerika’nın taze lezzetlerini tatmak için buraya kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim.

  • Ziyaret Saatleri 04.30-16:30 arasında.

5. Park 93

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

Parque 93, Zona Rosa bölgesinin hemen kuzeyinde yer almaktadır. Parque de la 93, şehrin en büyük ve en güzel parklarından en ünlü olanıdır.Çevresinde gece kulüpleri, restoranlar ve kafelerin olduğu park tüm turistlerin uğrak noktalarından biridir. İster sabah koşusu için, ister öğle yemeği için, isterseniz’de gece eğlenmek için Park 93 ile yolunuz kesişecektir.

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

6. Zona Rosa

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

Zona Rosa bölgesi sabaha kadar eğlencenin, canlı müziğin kısacası gece hayatının merkezidir. Bölgede bir çok şık restoran ve lüks gece kulüpleriyle ünlenmiş mekan bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede yer alan devasa büyüklükteki alışveriş merkezleri dünya markalarına ev sahipliği yapmakta. Bu bölge özellikle cuma ve cumartesi günleri gece hayatının hızlı aktığı yer olarak ön plana çıkıyor.

7. Botero Müzesi

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

Dünyaca tanınmış Kolombiya’lı ressam Fernando Botero’nun eserlerinin sergilendiği Botero Müzesi, Bogota Gezilecek Yerler Listesi içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Şişman figürleri ile sıklıkla adından bahsettiren Fernando Botero, kendi müzesinde Picasso ve Dali gibi ünlü sanatçıların da eserlerine yer verir. Şehrin tarihi bölgesi La Candelaria bölgesinde yer alan bu müzenin eserleri, 2010 yılında İstanbul Pera Müzesi’nde de sergilenmeye başlamıştır.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-19:00 arasında, Salı günleri kapalı. Giriş Ücretsiz.

8. Monserrate

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

İspanyol sömürgeciler, 1620 yıllarında bir hac olarak dağa tırmanmaya başladı. Daha sonraki yıllarda bir grup insan tepenin üzerinde küçük bir inziva yeri inşa etmeye karar verdi. Kısa sürede bölge dışında şöhreti duyulan tepe hacılar için cazibe merkezi oldu. Şehrin en iyi manzarasına sahip olan Monserrate Tepesi’ndeki restoran ve kafelerde kahvenizi yudumlarken şehrin muazzam manzarasının keyfini çıkarın. Tepeye çıkmak için üç seçeneğiniz bulunmakta. Teleferik kullanarak, yürüyerek, ya da füniküler kullanarak tepeye ulaşabilirsiniz.

9. Tuz Katedrali

Tuz Katedrali

Bogota Gezilecek Yerler Listesi sonlara yaklaşırken şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bir yere uğramadan olmaz. Burası Tuz Katedrali! Tuz Katedrali bence kesinlikle Bogota’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Eşine hiç bir yerde göremeyeceğiniz bu Katedral, Zipaquira bölgesinde bulunur. Katedralde, demir kemerlerle desteklenen ve ağır bir gaz kokusunun yüze vurduğu giriş kısmının hemen ilerisinde, ana kısmı oluşturan iki devasa galerinin yanı sıra ibadete açık bir salon bulunmakta. Zipaquira kasabasındaki bir dağın içerisinde 200 metrelik tuz madeninin içine inşa edilmiş bu katedral Hz.İsa’nın doğumu, hayatı ve ölümünü anlatan üç ayrı bölümden oluşmaktadır.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18:00 arasında ve Giriş Ücreti 10$. Online bilet almak için tıklayın.

10. Bogota Botanik Bahçesi

Bogota Gezilecek Yerler Listesi

Bogotá Botanik Bahçesi’nde ülke genelinde bulunan ekosistem çeşitliliğini temsil eden yaklaşık 19.000 bitki bulunmakta. Bahçe 1955 yılında Kolombiyalı bilim adamı Enrique Pérez Arbeláez tarafından kuruldu. Kolombiya’nın çeşitli ekosistemlerine ait bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Türü tükenmekte olan bitkilerin yanı sıra, sürdürülebilirlik, biyoteknoloji ve çevre eğitimi hakkında faaliyetlerini sürdürmekte. Avını sahip olduğu nektarı ile güçlü tuzaklarına çekerek yavaşça öldürmesiyle dikkat çeken bitkiler oldukça ilgi topluyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-17:00 arasında.

Bogota Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Bogota Gezilecek Yerler Haritası

Bogota Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Bogota Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.