Bogota Gezi Rehberi

Rotamızı yüz ölçümü olarak Brezilya, Arjantin ve Peru’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük dördüncü ülkesi olan Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya çeviriyoruz. Yaklaşık 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Güney Amerika’nın önemli şehri arasında yer alır. Bogota şehri Kolombiya ülkesinin eğlence ve kültür merkezi olarak da bilinir. Bogota’nın en turistlik bölgesi ise hiç şüphesiz La Candelaria. Bogota’daki kolonyal mimarinin izlerini, art deco tarzdaki evleriyle ve gotik kiliseleriyle en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor.

Bogota’da Gezilecek Yerler

Bogota’da Gezilecek Yerler

1525 İspanya Donanması, Kolombiya’yı fethederek, ilk İspanyol şehri Santa Marta kurulmuştur. Aynı yıllarda İspanyollar Bogota şehrini de kurmuş ve burayı Kolombiya yönetiminin başkenti yapmışlardır.

Tarihler 1819 yılını gösterdiğinde Siman Bolivar komutasındaki ordu İspanyolları Boyaca Savaşında yenmiş ve Büyük Kolombiya Cumhuriyetini kurmuştur. 1821 yılında bağımsızlığı ilan eden ülkeye, kıtayı keşfeden Kolomb’un adı verilmiştir. Kolombiya’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra şehrin en ünlü meydanı Plaza Bolivar olarak değiştirilmiş.

Pablo Escobar, zirve zamanında dünyadaki kokain ticaretinin %80’ini elini tutuyordu. Zamanla Escobar, haftada 420 milyon dolarlık geliri ile tarihin en zengin uyuşturucu baronu haline gelmişti. Escobar öylesine büyüdü ki günde Amerika’ya 15 ton kokain sokmaya başladı. Zamanla Amerika’nın bir numaralı düşmanı ilan edildi ve CIA, FBI ve Beyaz Saray tarafından büyük bir savaş başlatıldı. 1993 yılına gelindiğinde dünyanın en ünlü uyuşturucu karteli Pablo Escobar, polisten kaçarken vurularak öldürülmüştür.

kolombiya pablo escobar

1990 yıllarında rüşvetin, yolsuzluğun, güvensizliğin ve düzensizliğin hakim olduğu şehirde yaşam neredeyse durma noktasına gelmiş. Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde yönetimin değişmesiyle modern ve dinamik bir şehircilik anlayışı başlamış. Ülkedeki diğer şehirlere oranla en fazla ticari faaliyete ev sahipliği yapan Bogota, Kolombiya’nın finansal ve ticari kalbidir.
Bogota gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Bogota Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Bogota Gezi Rehberi

Bogota’da Ulaşım

Bogota Gezi Rehberi

İstanbul’dan Bogota şehrine direkt uçuşları sadece Türk Havayolları tarafından gerçekleşmekte. Maalesef rekabetin olmadığı bu uçuşlar aktarmalı uçuşlara kıyasla iki katı daha pahalı. İstanbul’dan direkt olarak Bogota şehrine 13 saat 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız mümkün. Benim tavsiyen ise tek aktarma yapan Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden havalanan seferleri kullanmanız yönünde. Barselona, Madrid ve Münih şehirlerinden havalanan uçaklar ortalama 18 saat sürmekte. Dört saat fazla uçak içinde kalacaksınız ama neredeyse yarı fiyatına ulaşım sağlayacaksınız.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Bogota şehrinde iç ulaşım oldukça kolaydır. Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle TransMilenio adı verilen metrobüs ağları oldukça geniş bir altyapıya sahip.

Şehir içerisinde çok fazla ulaşım imkanı olmasına rağmen genelde şehri ziyarete gelenler taksi kullanmayı tercih etmektedir. Bunun en temel nedeni ulusal para birimi Kolombiya Pesosu’nun değersiz olması diyebilirim. Cabify ve Beat uygulamaları, klasik taksilere göre daha ucuza ulaşım imkanı sağlıyor.

Bogota’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Bogota Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Bogota Gezi Rehberi

Bogota’da Gezilecek Yerler Haritası

Bogota Gezi Rehberi

Bogota’ya kadar geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktaların büyük bir kısmı La Candelaria ve Zona Rosa bölgesinde yer almakta. Bu bölgede hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Herhangi bir güvenlik endişeniz olmadan rahatlıkla gündüz vakitleri dolaşabilirsiniz. Cihazınıza Google Map uygulaması ve Bogota offline haritasını indirmeniz kolay bir seyahat geçirmenize yardım olacaktır.

Bogota’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Bogota Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.