Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Berlin’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Berlin şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Berlin Schönefeld ve Tegel Havalimanı olmak üzere Berlin’de 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

Berlin Metro Haritası

Berlin Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Berlin Şehir içi ulaşım bilgileri ve Berlin metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Berlin şehir içi ulaşım için CityTourCard kullanabilirsiniz. Size tavsiyem merkeze uzak yerleri aynı güne getirerek 48 saatlik kart almanız. Kartın ücreti 48 saat için 18,90 €. Harita bölgesine göre bilet fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Berlin Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin Tegel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Tegel Havaalanı, Berlin şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Şehrin kuzeybatısında yer alan havaalanı içerisinde toplam 5 terminal ile hizmet vermektedir. Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezi ulaşım için bir çok seçeneğiniz bulunuyor.

U-Bahn

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Alexanderplatz meydanına ulaşmak için U8 numaralı metro hatlarını kullanabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Havalanın’dan Metro hattına gelmek için aktarma yapmanız gerekiyor. XTL veya X9 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüslerin son duraklarına aktarma merkezine giderek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro ağı A, B ve C olmak üzere 3 bölgeye ayrılmış durumda ve biletinizi hangi bölgelede ulaşım sağlamak istediğinize göre satın almanız gerekiyor. A ve B bölgeleri için 2.70€’ya tek seferlik AB bileti, ya da gün içinde birçok kez kullanmayı düşünüyorsanız 7€’ya günlük metro bileti alabilirsiniz.

Otobüs

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

128 ve 109 numaralı otobüsler ile aktarma merkezine ulaşabilirsiniz. 109 numaralı otobüs Berlin City West tarafına, 128 numaralı otobüs ise Osloer Strasse metro durağına erişim sağlıyor.

TXL ve X9 otobüsleri şehir merkezi ulaşımı için bir diğer seçenek. TXL otobüsünü kullanarak Alexanderplatz meydanına ulaşabilirsiniz.  X9 otobüsü ise Hayvanat Bahçesi’ne kadar hizmet veriyor. Bu durak’tan metro veya tren kullanarak şehrin tüm noktalarına ulaşım mümkün.

Bu otobüsler direkt şehir merkezine gitmiyor ancak son durağa geldiğinizde U Bahn ve S Bahn ile aktarma yaparak Berlin şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Bilet ücretleri 2,80 Euro ve ortalama yolculuk süresi 20 dakika.

Free Now & Taxi.eu

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi listemizde en konforlu ulaşım araçlarına geldi sıra. Eğer Berlin şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız online taksi uygulamaları sizin için en iyi seçenek. 35 dakika süren yolculuk sonrası Alexanderplatz meydanı’na gelebilirsiniz. Her iki uygulama için yaklaşık olarak 25€ ücret edemeniz gerekiyor.

Taksi

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Tegel Havaalanı’ndan şehir merkezine direk ulaşım için bir diğer tercih taksiler. Terminal A, C, E kapı çıkışlarında taksi durakları bulunuyor. 35 dakika süren yolculuk sonrası Alexanderplatz meydanı’na ulaşabilirsiniz. Uygulamalara göre biraz daha pahalı olan taksiler yaklaşık 35€ karşılığında hizmet veriyor.

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Berlin Schönefeld Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Ryan Air ve Easyjet olmak üzere birçok low cost firması Schönefeld Havaalanı’nı kullanmaktadır. Ben Ryanair ile Berlin Schönefeld havaalanı iniş yapmıştım. Şehir merkezine 23 km uzaklıkta olan havaalanı 24 saat açık.

S-Bahn Trenleri

Berlin S9 Treni

Schönefeld Havaalanı’ndan Berlin şehir merkezine S9 ve S45 treni ile ulaşabilirsiniz. Havaalanından yaklaşık 10 dakika yürüyerek S Bahn istasyonuna ulaşabilirsiniz. Her 10 dakikada bir sefer düzenleyen S Bahn ile şehir merkezine ulaşım 30 dakika sürüyor. Biletler gideceğiniz harita bölgesine göre değişiyor. Tüm gün biletler 7€ , 2 saatlık bilet 2.80€.

Otobüs

Berlin Schönefeld Havaalanı şehir merkezi ulaşım için 5 otobüs farklı hat var: 163, 171, X7, N7, N60. Otobüslerle şehrin direkt olarak merkezine gitmek mümkün değil. Son durakta aktarma yaparak U Bahn veya S Bahn trenleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

N7 ve N60 gece otobüsleri. Her 30 dakikada bir sefer düzenleyen otobüsler hafta içi (00.30-04.00), hafta sonu ise (00.30-07.00) saatleri arasında hizmet vermektedir.

Otobüsler AB bölgesi için 2,80€, BC bölgesi için 3,10€ ve ABC bölgesi için 3,40€ olarak ücretlendirilmiş.

FREE NOW & Taxi.eu

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Berlin Schönefeld Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için son seçenek taksi uygulamaları. Yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor. Normal taksilere göre daha ucuz olan uygulamalar için ortalama 40€ ödemeniz gerekiyor. Eğer mobil internet erişiminiz yoksa havaalanı interneti ile taksi çağırabilirsiniz. Ama belirlediğiniz noktaya hızla hareket etmenizi tavsiye ederim.

Berlin Biletsiz Kaçak Yolcu Cezası

Biletinizi satın aldıktan sonra metro girişinde bulunan bilet okuyucularına okutmayı unutmayın. Makine biletin üzerine tarih ve saati damgalıyor, biletin geçerlilik süresi başlamış oluyor. Onaylanmamış biletle veya biletsiz seyahat etmenin cezası 60€. Biletleri sadece sivil giyimli kontrol görevlileri sorarsa göstermelisiniz. Bununla birlikte çok sıkı kontrol olmadığını ama riske hiç girmeyin derim.