Berlin Gezi Rehberi

Hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın önde gelen kültürel ve politik başkentlerinden birisi olan şehir ilk olarak M.Ö. 2. yüzyılda Keltler tarafından kurulmuş. Almanya’nın 16 eyaletinden biri olan Berlin, ülkenin kuzeydoğusundaki Havel ve Spree nehirleri arasında bulunur. Stratejik bir şehir olmasının yanında turistler tarafından yoğun ilgi gören ve renkli gece hayatı ile Avrupa’nın gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Berlin dünyanın en yeşil ve temiz şehirleri arasında gösterilmektedir. Şehir sakinleri yaygın olarak bisiklet kullanırlar. Öyle ki seyahatim sırasında birçok kez toplu bisiklet kullanan gruplara rastladım.

Berlin’da Gezilecek Yerler

Berlin Gezi Rehberi

Berlin’in önemi 1710’da Prusya başkenti olması ile başlamış. 1871 yılına kadar Almanya İmparatorluğu’na, 1933 yılından sonra da Nazi Almanyası’na başkentlik yapmıştır.

II.Dünya Savaşı sonunda Doğu Berlin ve Batı Berlin olmak üzere 2’ye ayrılmış. 1961’de ‘Utanç Duvarı’ olarak anılan Berlin Duvarı’nın yapımına başlanmış. Halkın doğudan batıya geçişini engellenmek ve Doğu Almanya idaresini kontrol altında tutmak amaçlanmış. 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Berlin gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Berlin Gezilecek Yerler“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Berlin’da Ulaşım

Berlin Gezi Rehberi

Berlin şehrinde 2 adet havaalanı bulunuyor. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Metro, Tren, Otobüs, mytaxi.eu ve Taksi gibi seçenekleri sizin için anlattım. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Yer altında U Bahn, yer üstünden ise S Bahn olarak adlandırılıyor.

Berlin’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş altyapı sistemleri arasında gösterilmektedir. Berlin’de metro hatları arası bağlantılar son derece işlevseldir ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. A, B ve C şeklinde 3 ayrı bölgeye ayrılan toplu taşıma haritası, şehrin tüm noktalarına ulaşım yapmanıza olanak sağlıyor. Sizin için metro haritasını ve bilet ücretlerini ekledik.

Berlin’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Yerler Haritası

Berlin Gezi Rehberi

Berlin şehrinde görülmesi gereken noktaları sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, kalacağınız gün ve konuma göre bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Mobil internet imkanınız yoksa seyahat öncesi Google Map üzerinden Berlin offline haritasını indirin.

Berlin’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Berlin Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın. Ayrıca şehir içi ulaşım ve metro haritasını’da bu içerikte bulabilirsiniz.