Batum Havaalanı Ulaşım Rehberi

Batum Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Batum’da yer alan Batum Havalimanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Batum şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, Bolt ve rent a car gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Batum Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Batum şehir merkezi, oldukça küçük bir alanı kaplıyor. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Bunun dışında hızlı bir ulaşım aracı isterseniz Bolt uygulaması ile uygun fiyata istediğiniz yere kısa sürede ulaşmanız mümkün. Eğer daha uygun bir ulaşım planlaması yapmak istiyorsanız otobüsler sizin için en ideal seçenek diyebilirim.

Batum Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Batum Havalimanı

Batum Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 5 kilometre uzaklığında bulunan bir havaalanıdır. Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım yaklaşık 15 dakika sürmekte. Batum şehir merkezi ulaşım sağlayabileceğiniz bir çok seçenek arasından size uygun olanı seçmeniz için listeledik.

Otobüs

Batum Uluslararası Havaalanı’ndan Batum şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Otobüsler gelen yolcu terminali önünde bulunan platform’dan hareket etmektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. 10 numaralı otobüsler ile şehir merkezine ulaşmanın bedeli 0.45 GEL.

Bolt

Klasik taksilere göre hem daha ucuz hemde daha profesyonel bir hizmet veren uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 5 GEL. 

Taksi

Batum Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanından kent merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise klasik taksilerdir. Sundukları hızlı ve konforlu ulaşım sayesinde tercih edilen taksilerin ücretleri de oldukça makuldür. Havalimanı’ndan şehir merkezine yaklaşık 10 dakika içinde ulaşmanız muhtemel. Bu yolculuk için ödemeniz gereken bedel 8 GEL.

Araç Kiralama

Havalimanına iniş yaptığınızda havalimanı içerisinde bulunan rent a car firmalarından dilediğiniz aracı alarak ulaşımınızı hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Türk ehliyetiyle Gürcistan’da araç kiralamak için ekstra bir belge talep edilmiyor. Gürcistan içerisinde 1 litre benzin fiyatı ortalama 2,40 GEL civarındadır.

Türkiyeden Batuma Gitmek

Batum’a Türkiye’den yapılan direkt uçuşlar en konforlu seçenektir. İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a Nasıl Gidilir?

Normalde diğer tüm komşu ülkelere geçiş için bir sürü evrak toparlamanız gerekiyor. Gürcistan’a gitmek için ise ehliyet, ruhsat ve tüm yolcuların kimliklerini yanında bulundurması yeterlidir. Batum’a giderken Türkiye tarafındaki araç kuyruğu ve gümrük’teki bekleyiş süresi yoğun dönemlerde 1 saati bulmakta. Gürcüstan sınırdan geçtikten sonra, 110 TL karşılığında Gürcü trafik sigortası yaptırmanız gerekmekte. Eğer yaptırmazsanız 500 TL gibi bir cezası bulunmakta.

Batum’a Tren Varmı?

Şu an Batum’a ülkemizden tren maalesef gitmiyor.