Batum Gezilecek Yerler Listesi

Gürcistan’ın güneyinde Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, Sarp sınır kapısına sadece 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, Roma, Bizans, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun korunduğu ve bu kültürler ile harmanlanmış kozmopolit bir şehir. Bence Batum ideal bir haftasonu kaçamağı. Hem pasaportsuz, vizesiz gidilebiliyor hemde ucuz bir şehir diyebilirim.

Batum Gezilecek Yerler Listesi

1. Ali ve Nino Heykeli

2. Batum Bulvarı

3. Piazza Meydanı

4. Batum Botanik Bahçesi

5. Alfabe Kulesi

6. Argo Teleferiği

7. Astronomik Saat

8. Batum Arkeoloji Müzesi

9. Holy Mother Virgins Nativity Cathedral

10. 6 May Park

Batum Havaalanı Ulaşım Rehberi

Batum Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Batum havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi, rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Batum Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Batum şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli

Azerbaycanlı yazar Kurban Said’in 1937 yılında kaleme aldığı ünlü romanında yer alan Ali ve Gürcü prenses Nino’nun ölümsüz aşklarını simgeliyor. Trajik hikayede Sovyet istilası sonucu birbirlerinden ayrılmak durumunda kalan sevgililer, yıllar sonra Tamara Kvesitadze’nin yaptığı eser ile hayat bulmuş. 7 metre yüksekliğindeki Ali ve Nino’yu simgeleyen figürler her 10 dakikada bir birleşiyor. Heykel her gün akşam saat 19:00’da müzik eşliğinde hareket etmeye başlıyor ve iki figür tekrar ayrılmadan önce birbirlerini kucaklıyor.

2. Batum Bulvarı

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı, 1884 yılında Fransız mimar Mikhail Dalfons gözetiminde tamamlanmış. 2009 yılında Batum Bulvarı önemli ölçüde genişledi ve İspanyol mimar tarafından modern standartlarda tasarlandı. Günümüzde, Batum Bulvarı yaklaşık 7 kilometre uzunluğa ulaşmıştır. Yaz sezonu boyunca deniz kıyısı kafeler, restoranlar, plaj barları ve kulüplerle dolup taşıyor.

3. Piazza Meydanı

Batum: Piazza Meydanı

Meydan orta kısmında yere döşenmiş mozaikler ile yaklaşık 5700 metre kare alanı kaplıyor. Etrafında otel, restoran, pub ve kafelerin olduğu günün her saati hareketli bir cazibe noktasıdır. Meydan, ünlü Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlandı. Meydanı tanımlamak gerekirse farklı stil ve tarzların eşsiz bir topluluğu diyebiliriz.

4. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Batum’un 9 kilometre kuzeyinde 108 hektarlık bir alana sahiptir. Japon sakura, Kanarya hurma ağacı, kaktüsler, bambular, palmiye ağaçları gibi 1800 farklı bitki türünü ev sahipliği yapan tesis, eskiden Rusya’nın en büyük botanik bahçesiymiş. Park, 1912 yılında Andrey Krasnov önderliğinde kurulmuş. Nadir tropikal ve subtropikal bitki türlerinin büyüdüğü bahçe, doğaseverlerin mutlaka görmesi gereken bir nokta diyebilirim.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–19.00 arasında.

5. Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi

Kökeni MÖ 4. yüzyıla kadar giden ve dünyada halen kullanılan 14 alfabesinden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen 2012 yılında açılmıştır. Bulvarın kuzeydoğusunda yer alan 130 metre uzunluğundaki heykelin ana hatlarını, her biri dört metre yüksekliğinde alüminyum plakalar oluşturuyor. Üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, DNA sarmallarına benzeyen bir mimariye sahiptir.

Batum Gezilecek Yerler Listesi

6. Argo Teleferiği

Batum Gezilecek Yerler Listesi

Şehir merkezindeki Argo adlı teleferikle, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte bulunan Sputnik Tepesi‘nin zirvesine çıkabilirsiniz. Zirveye ulaştığınızda Batum’un panaromik manzarası gözler önüne seriliyor. Avusturya şirketi Doppelmayr tarafından inşa edilen teleferik 2586 metre uzunluğunda. Teleferik sisteminde her biri 8 kişilik 9 adet kapalı kapsül bulunmakta.

  • Ziyaret Saatleri 11.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 15 GEL.

7. Astronomik Saat

Özel cihazlarla donatılmış Astronomik Saat sadece gerçek zamanlı değil, aynı zamanda güneş, ay, burç takımyıldızı ve gezegenlerin konumu gibi astronomik bilgileri de gösterir. Saat ayın dünyadaki gerçek hareketini ve güneş hareketine göre gündoğumu ve gün batımını da gösterir. Prag ve Venedik şehirlerini ziyaret ettiyseniz, astronomik saatlerin bir benzeri olduğunu anımsayabilirsiniz.

8. Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi

Gürcistan’ın en önemli müzeleri arasında gösterilir ve kentin geçmişine ait 28.500 nesneye ev sahipliği yapmaktadır. Müze, tüm koleksiyonu barındıran iki katlı büyük bir salon’dan oluşmakta. Müzenin birinci katında Taş ve Demir Çağlarına ait objeler sergilenmekte. Müze, bu dönemin zengin bir koleksiyonuna sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolü ele geçirdiği Orta Çağ’ın sonlarına ait parçaları da barındırıyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 3 GEL.

9. Holy Mother Virgins Nativity Cathedral

Batum Gezilecek Yerler Listesi

Katedral 1897 yılında Zubalashvili kardeşler tarafından yaptırılmıştır. Neo Gotik tasarımı ile Avrupa’daki türdeşleri ile arasında büyük bir benzerlik bulunuyor. Sovyet döneminde kilise kapatıldı ve yüksek voltajlı bir laboratuvara dönüştürüldü. Orijinal mimarisini günümüze kadar korumayı başaran yapı, Gürcü Ortodoks Kilisesi’ne teslim edildi.

10. 6 May Park

Batum Gezilecek Yerler Listesi

6 May Park ziyaret ederek hayvanat bahçesi ve yunus akvaryumu aktivitelerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Tesis’de yunuslarla yüzebilir veya Gürcistan’ın endemik türlerinden bazılarını görebilirsiniz. Parkın akvaryumu 1966’da açıldı. Gürcistan nehirleri ve göllerinden alınan yaklaşık 100 balık türüne ev sahipliği yapmakta.

Batum Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Batum Gezilecek Yerler Haritası

Batum Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Batum Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.