Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Bangkok’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Bangkok şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.

Suvarnabhumi ve Don Mueang olmak üzere Bangkok’de iki tane havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Hazırlamış olduğumuz rehber ile Bangkok havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Bangkok Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Bangkok Metro Haritası

Bangkok Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Bangkok Şehir içi ulaşım bilgileri ve Bangkok metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Şehir içi ulaşım otobüs ve metro ağı ile şehrin dört bir yanına sorunsuz bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlıyor. Raylı bağlantı Şehir Hattı (City Line) ve Ekspres Hat (Express Line) olmak üzere 2 hattan oluşuyor.

Her yere otobüsle gitmek mümkün ancak hem otobüslerin çok farklı sınıflara ayrılması hem de Tai dili tabelalar bizi zorlar. Mavi otobüsler normal sistemde çalışmakta olup sarı otobüsler ekspres özelliğine sahiptir.

Tek kullanımlık kart: Tek kullanımlık kart ücretleri gideceğiniz yere göre 15-50 baht arasında değişiyor.

Rabbit Card: İstediğiniz kadar para yükleyebiliyorsunuz ve seyahatlerinizde ücret otomatik olarak karttan düşüyor.

Rabbit Card Paket 1: 30 gün boyunca geçerli ve 15 yolculuk 315 Baht.

Rabbit Card Paket 2: 30 gün boyunca geçerli ve 25 yolculuk 475 Baht.

Günlük Limitsiz Kartlar: 1 gün boyunca geçerli ve 120 Baht.

Günlük Limitsiz Kartlar: 3 gün boyunca geçerli ve 230 Baht.

Günlük Limitsiz Kartlar: 30 gün boyunca geçerli ve 1000 Baht.

Tuk Tuk

Bangkok Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Asya’da kullanımı oldukça yaygın olan Tuk Tuk, arkasına oturma platformu yerleştirilmiş bir motosiklet türü. Tuk tuka binmek istediğiniz zaman şoföre gideceğiniz yeri söylüyorsunuz ve size bir fiyat söylüyor. Hiçbir zaman verilen ilk fiyata kanmayın, verilen fiyatın 3/1’i oranında teklif sunun.

Tuk tuk sürücüleri şehrin birçok noktasında bulunan işyeri sahipleri ile anlaşmalı olarak çalışıyor. Genel olarak yolculuğunuz üzerinde bulunan mücevher, deri veya ipek mağazaları, tuk tuk sürücüsüne turistleri mağazalarına getirmesi şartıyla bir ödeme yapıyorlar. Genellikle indirim kabul eden sürücüler size bunu teklif ediyorlar. Eğer direk olarak bir noktaya ulaşmak istemiyorsanız araca binmeden önce non-stop gideceğiniz konusunda anlaşın.

Bangkok Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı

Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı

Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı şehir merkezinin 30 kilometre doğusunda yer alıyor. 2006 yılında hizmet vermeye başlayan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalan, Bangkok’un ana havaalanıdır ve Güney Asya’nın en yoğun havaalanlarından bir tanesidir. Türk Hava Yolları hem de diğer birçok aktarmalı firma buraya iniş yapıyor.

Suvarnabhumi Havaalanı’nın pasaport kontrolünde inanılmaz bir kuyru oluşuyor. Bu nedenle şehirden ayrılacağınız gün havaalanı’na erken gelmeye çalışın.

Metro

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi : Metro

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için Airport Rail Link metro hattını kullanabilirsiniz. Bu hat üzerinden giden trenler şehrin hemen her noktasından geçiyor. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra asansör ile B katına iniyorsunuz ve gişeden jeton alıyorsunuz.

Jetonların fiyatları inmek istediğiniz durağa göre değişiyor, o yüzden konaklayacağınız yere en yakın metro istasyonunu önceden belirleyin. Görevliye hangi durakta inmek istediğinizi söylerseniz sizin için uygun bileti verecektir. Eğer şehrin Khao San Road gibi merkezi bir yerine gitmek istiyorsanız 50 Baht ödemeniz gerekmekte.

Havaalanı ekspresi kullanacaklar biletinizi trene bindiğiniz yerdeki makinelerden alıyorsunuz. Bu nedenle havaalanı’nda küçük bir miktar döviz bozdurun. Küçük miktar diyorum çünkü havaalanında döviz oranları şehir merkezindeki orandan düşük. Airport Link ile şehir merkezine ulaşım 25-30 dk sürüyor.

Airport Bus

Bu otobüsleri çıkış kapısının hemen önünde, taksilerin olduğu alanda görebilirsiniz. Sabah 05:00’ten gece 00:30’a kadar hizmet veren firmayı kullanmadan önce iki defa düşünün derim. Çünkü Bangkok trafiğini düşünecek olursak mantıklı bir seçenek değil. Yinede tek başına yolculuk edenler için uygun fiyat politikasıyla öne çıkıyor. Yolculuk süresi yaklaşık 60 dakika süren havaalanı otobüsleri için 120 Baht ödemeniz gerekiyor.

Grab

Eğer Bangkok şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız Grab uygulaması sizin için en iyi seçenek. Trafik durumuna göre ortalama 50 dakika süren yolculuk sonrası Chinatown tarafına gelebilirsiniz. Geleneksel taksilere göre daha uygun olan uygulama taksileri için ortalama 300-350 Baht ödemeniz gerekiyor.

Taksi

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi

Taksiye binmek için önce taksilerin olduğu yerde bulunan otomatlardan sıra numarası almanız gerekiyor. Taksi şoförüne gideceğiniz nokta için bir fiyat talep edin ama ilk söylediği fiyatı kabul etmeyin çünkü çok abartıyorlar. Suvarnabhumi Havaalanı‘ndan merkeze ulaşımda taksi kullanmanın bedeli yaklaşık 450 Baht diyebilirim. Grup veya ailecek seyahate çıkanlar için en iyi seçenek taksi olacaktır. Yolculuk süresi trafik durumuna göre yaklaşık 50 dakika sürebilir.

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi

Don Mueang Uluslararası Havaalanı

Don Mueang Uluslararası Havaalanı

Bangkok’ta bulunan bir diğer havaalanı ise Don Muang Havaalanı’dır. Şehir merkezinin 30 kilometre kuzeyinde yer alan havalimanı 2006 yılına kadar Bangkok’un ana havaalanı olarak hizmet vermekteydi.

Metro

Don Mueang Metro

Don Mueang’den Bangkok merkezine gitmek isteyenlerin kullandıkları araçların başında geliyor. Metro hattı sabah 06.00 ve gece 00.00 saatleri arasında hizmet vermekte. Don Mueang’den Bangkok şehir merkezine ulaşım için Crimson Hattı ile yolculuğun süresi ortalama 50 dakika. Toplamda 5 istasyonda duracak olan hattın yukarıda belirttiğim Metro haritasında kırmızı renkli olandır.

Grab

Eğer aile veya grup olarak Bangkok şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız Grab taksileri sizin için en iyi ulaşım tercihi. Trafik durumuna göre değişiklik gösteren yolculuğumuz ortalama 25 dakika sürüyor. Şehir merkezine yakın olan havalimanı’ndan 250-300 Baht gibi uygun bir fiyata ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Bangkok taksileri için belirlenmiş renklerin özel bir anlamı bulunmakta. Sarı-yeşil taksiler sürücülerin kendileri, kırmızı-mavi taksiler ise değişik sürücüler tarafından çalıştırıldığını ifade ediyor.

Özellikle akşam ve sabah saatlerinde hem trafik hem de toplu taşımalar çok yoğun olabiliyor. Bu yüzden taksi ile zaman kaybetmektense metro hattını tercih etmek en iyi seçenek. Bavulum çok ve zaman problemim yok ben taksi kullanmak istiyorum derseniz yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor. Taksimetre 40 baht’tan açılıyor ve ilk 2 km bu fiyata dahil. Burada sıkıntı taksicilerin gideceğiniz noktaya direk olarak değil, şehir genelinde bir tur atarak bırakmaları. Bu nedenle gideceğiniz noktaya ne kadar uzak olduğunuzu hesaplayarak sabit bir fiyat isteyin. Ayrıca otobandan gidildiği takdirde de ücreti müşterinin geçiş ücretini ödemesi gerekiyor.