Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti olan Bangkok, 22.7 milyon ziyaretçi ile Dünyanın en çok turist çeken kenti olarak karşımıza çıkıyor. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Bangkok’da, sıcaklıklar yıl boyu 30 derece civarındadır. Bir yandan şehrin merkezindeki plazalar, bir yandan da merkezden uzaklaştığınızda karşılacağınız tapınakları ve kültürü ile Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biridir. Zaman kaybetmeden Bangkok Gezilecek Yerler Listesi ve şehirde ne yapılabilir planlamasını yapmaya çalışalım.

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

1. Wat Pho

2. Wat Arun

3. Büyük Saray

4. Altın Buda Tapınağı

5. Wat Phra Kaew

6. Chatuchak Pazarı

7. Jim Thompson Evi

8. Khao San Yolu

9. Bangkok’un Yüzen Pazarları

10. Çin Mahallesi

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi

Suvarnabhumi ve Don Mueang olmak üzere Bangkok’de 2 tane havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Dünyanın en çok turist çeken kenti olarak turistlerin ulaşım memnuniyeti özellikle planlanmış. Tüm Havaalanı seçenekleri için Bangkok şehir merkezine nasıl ulaşırım sorusuna yanıt olacak bir rehber hazırladık.

Bangkok Dünya’da şehir merkezinde ulaşım açısından en kolay şehirlerden bir tanesi diyebilirim. Aynı zamanda son derece kaotik bir trafiğe sahip olan Bangkok’taki en uygun ulaşım araçları kuşkusuz raylı sistemler.

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Bangkok şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Wat Pho

Wat Pho

Wat Pho tapınağının başkent Bangkok’un en eski Budist tapınağı olduğu kabul edilir. Tapınak 16. yüzyılda inşa edildikten sonra 1781 yılında Bangkok’un başkent olmasıyla büyük bir restorasyon geçirir. 1800 yılına gelindiğinde tapınağın içerisine 46 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahip altın kaplama buda heykeli yerleştirilmiş. Tapınağın ortasına yerleştirilmiş olan bu heykel ile Buda’nın Nirvana’ya ulaşması betimlenmiştir.

Heykelin en çok ilgi çeken yanı olarak uzunluğu 5, yüksekliği 3 metre olan ayak tabanlarının her birinin altında 108 uğurlu sembol vardır. 108 sayısı Budizm için oldukça önemlidir. Mala adı verilen tespih 108 boncuktan oluşmaktadır. Budizm’de insanın Nirvana’ya ulaşmak için yenmesi gereken 108 mücadeleyi temsil eder.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-18.30 arasında ve Giriş Ücreti 100 Thai Bahtı. Online bilet almak için tıklayın.

2. Wat Arun

Wat Arun

Siyam İmparatorluğunun başkenti olan Ayuttyaha 1767 yılında Burma’lıların akınlarıyla yakıp yıkılınca kral Taksin yeni bir başkent kurmaya karar verir. Tapınağın bugün bulunduğu yere şafak vakti ulaştığında bu noktaya bir tapınak yapılmasını ve buranın başkent olmasını emreder.

Çevresi Tayland’ın 4 büyük rüzgarını temsil eden kulelerle çevrili 82 metre yüksekliğindeki klasik Khmer mimarisi ile inşa edilmiştir. Bir tanesi merkezde 4 tanesi etrafta stupa olması, Budizm inanışına göre 5 sayısı dünyayı ve insanı temsil eder. Temel olarak 5 tür insan olduğu, 5 parmağımız, 5 duyumuz ve 4 element görünmeyen bir bağ ile bağlıdır. Merdivenle en tepeye kadar tırmanmak mümkün ve tepede muhteşem bir şehir manzarası sizi bekliyor olacak.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 50 Thai Bahtı.

3. Büyük Saray

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Muhteşem ve göz kamaştırıcı sarayın tarihi 1782 yılına kadar gitmektedir. Siam Kralı I. Rama döneminde başkentin Bangkok’a taşımaya karar verilmesiyle Grand Palace’ın inşaatına başlanmış. Başlangıçta sadece birkaç Saray binasından oluşurken, şimdilerde 100‘e yakın yapının bulunduğu saray kompleksi, savunma duvarları ile çevrili ve iç içe geçmiş 3 avludan oluşuyor. 1925 yılına kadar kraliyet ailesi tarafından devletin yönetim merkezi ve ikametgah olarak kullanılmış.

Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan kompleks dış, merkez ve iç saray olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kraliyet ailesi halen taç giyme törenleri, kraliyet cenazelerini ve düğünlerini burada gerçekleştirmektedir.

Sarayı ziyaret etmek isterseniz, giyim kurallarına uymanız gerekiyor. İçeriye askılı elbise ya da şort ile girmek yasak ama girişte giysi kiralayabilirsiniz. Benim tavsiyem giysiniz uygun değilse çantanıza hafif uygun bir kıyafetle gelmeniz. Zira giysi kiralama sırası beklemek büyük bir zaman kaybına neden oluyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-16.30 arasında ve Giriş Ücreti 500 Thai Bahtı.

4. Altın Buda Tapınağı

Altın Buda Tapınağı

Çin mahallesinde bulunan bu tapınağın içinde 3 metre yüksekliğinde ve tam 5 ton ağırlığında som altından oturan bir Buddha heykeli bulunuyor. Heykel Burmalı savaşçılar tarafından çalınmasın diye uzun yıllar önce beyaz alçı ile kaplanmış.

1955 yılında yenileme çalışmaları sırasında bulunan Buddha heykeli bugünkü Wat Traimit tapınağına nakledilirken düşer ve kırılır. Kırılma sonucu toprak heykelin içinden bugünkü som altından olan heykel ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda, Tayland’da 13. yüzyıl civarında hüküm süren Sukhotai dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Tapınağın 4. katında sergilenen dünyanın en büyük Altın Buddha heykelinin sırf altın kütlesinin 200 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 100 Thai Bahtı.

5. Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew

Kral ve Kraliçenin yaşadığı Büyük Saray’ın içinde bulunan Wat Phra Kaev, halk arasında Zümrüt Buddha tapınağı olarak bilinir. Tay sanatının inceliklerine sahip olan bu tapınağı değerli kılan en önemli unsur ise Budizmin en önemli sembolü olan Zümrüt Buda heykeline ev sahipliği yapmasıdır.

Tapınağın içinde sadece Tayland Kralının elini sürebileceği 66 santimetre boyunda zümrütten oyulmuş kutsal bir Buddha heykeli bulunmaktadır. M.Ö 150’li yıllarda yaşadığı bilinen ünlü Budist rahip Nagesana tarafından kutsandığına ve bulunduğu topraklara refah ve zafer getirdiğine inanılmaktadır. Tapınağın ilgi çeken bir diğer özelliği ise giriş kapısında bulunan yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki koruyucu heykellerdir.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-16.00 arasında ve Giriş Ücreti 500 Thai Bahtı.

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

6. Chatuchak Pazarı

Chatuchak Pazarı

Sayılamayacak kadar çok pazar alanı bulunan şehirde, Chatuchak dünyanın en büyük pazarlarından birisi olarak Bangkok Gezilecek Yerler Listesi için uygun bir nokta. Pazarin tarihi 1948’de, dönemin başbakanı Plaek Phibunsongkhram’ın, Tayland’daki her şehre bir bitpazarı açılmasını emretmesi ile başlıyor. Hafta sonları 200.000 ‘den fazla insanın ziyaret ettiği ve 8.000’den fazla pazar tezgahı bulunması turistler tarafından büyük bir merak uyandırıyor.

Dışarıdan baktığınızda pazar, kalabalık ve karışık bir labirent gibi görünebilir. Ancak, danışma ofislerinden alacağınız harita ile aradığınızı bulmak kolaylaşıyor. Pazarın büyüklüğü ve ürünlerin çeşitliliği özellikle de Uzakdoğu mutfağından enteresan şeyler tadabileceğiniz en uygun yerler arasında.

  • Ziyaret Saatleri Hafta Sonu: 07.00-18.00 arasında.

7. Jim Thompson Evi

Jim Thompson Evi

Jim Thompson, 2. Dünya Savaşı sırasında, Amerika’nın Güneydoğu Asya’ya gönderdiği bir CIA ajanı, aynı zamanda New York’lu bir mimar olarak bilinir. Savaş bittikten sonra, Bangkok’a yerleşmiş ve o sırada neredeyse yok olmakta olan Tay ipeğini kurtararak endüstrileşmesini sağlamıştır.  Jim Thompson, 1967 yılında yaptığı Malezya gezisinde kaybolmuş ve bir daha hiç haber alınamamıştır. Bu esrarengiz kayboluşunun ardından evi müze haline getirilmiş.

Saen Saeb Kanalı’nın hemen yanı başında bulunan Jim Thompson House, geleneksel tarzdaki 6 evin geniş bir bahçe içerisinde birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş. Bugün, evin harika bahçesi ve havuzunun kenarına kurulmuş Tayland mutfağını tadabileceğiniz,  bir restoran ve şarap evi faaliyet gösteriyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 100 Thai Bahtı.

8. Khao San Yolu

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Khao San Road, Bangkok’un Çin Mahallesi olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde uygun fiyatlı yeme-içme ve konaklama mekanları sayesinde düşük bütçeli gezginlerin yuvası olmuş. Sadece gezginlerinde değil bölgenin gençleri tarafından sıklıkla buluşma ve sosyal aktivite mekanı olarak görülen bir yerdir. Özellikle akşam saatleri hareketlenen bu yol’da sizinde damak zevkinize uygun bir şey bulacağınızdan kuşkunuz olmasın.

9. Bangkok’un Yüzen Pazarları

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Bangkok’ta yapılacak şeyler listenizde kesinlikle yer alması gereken Yüzen pazar, Tayland’a özgü lezzetleri, meyve ve sebze çeşitlerini, ucuz hediyelik eşyaların satıldığı ilginç bir yerdir. Yüzen pazarın özelliği, isminden de anlaşılacağı üzere buradaki her şeyin nehir üzerinde yüzmesi. Sadece siz değil aynı zamanda satıcılarda sandalda gezerek müşteri arıyorlar.

Kent merkezine uzaklığı 100 kilometre olan pazarı ziyaret etmek isteyen gezginler genellikle tur şirketlerin düzenlediği sefere katılmakta. Sabahtan öğlene kadar kurulan bu pazara genellikle 07.00 civarında başlayan turlar sizi otelinizden alıyorlar. Dilerseniz kendiniz de yüzen çarşının olduğu alana gidebilirsiniz. Lakin kent merkezine uzak olması ve ulaşımın kolay olmadığını göz önünde bulundurursak tur şirketleri en iyi seçenek diyebilirim.

10. Çin Mahallesi

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Çin Mahallesi, özellikle Uzak Doğu’ya özgü lezzetlerin tadına bakmak isteyen gastronomi tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Çin’den gelen hediyelik eşyalar ve şifalı olduğuna inanılan bitkilerin satıldığı dükkanlarıyla Bangkok gezilecek yerler arasında.

Akşam ışıklandırması ve kalabalığın ortaya çıkmasıyla kendine özgü atmosferi ortaya çıkıyor. Hijyen şartları pek yüksek olmasa da, ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bir şeyler yemek istediğinizde, önünde kalabalık olan satıcıları tercih etmenizi tavsiye ederim. Şubat ayının ilk haftasında burada olursanız, Çin Yeni Yıl Kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinliklere katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bangkok Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Bangkok Gezilecek Yerler Haritası

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Bangkok Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Sadece gezilecekyollar.com dan edinebileceğiniz bu haritayı kullanmak için Google Map uygulamasını cihazınıza indirin, seyahatinizde rahat edin.