Bali Havaalanı Ulaşım Rehberi

Bali Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Bali’de yer alan Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Bali şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.

Bali Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı adanın başkenti Denpasar şehir merkezinin yaklaşık 20 dakika uzaklığında yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, Grap, araç kiralama ya da özel transfer araçları kullanılabiliyor.

Bali Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı

Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı

Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı, Denpasar’ın 13 km güneyinde bulunan Bali’deki ana havaalanıdır.  Endonezya’nın üçüncü en işlek havaalanı olan Ngurah Rai Havalimanı’nı her yıl 25 milyonu aşkın yolcu kullanıyor.

Grap

Eğer Bali şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız Grab uygulaması sizin için en iyi seçenek. Adada Grap kullanmanın yasak olduğunu söyleyen taksicilere aldanmayın. Şimdi size altın niteliğinde bir bilgi paylaşacağım. Havaalanına iniş yaptık ve bavulumuzu teslim aldık. Eğer gelen yolcu katına giderek klasik taksilere binerseniz geçmiş olsun. Yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan şehir merkezine 50$ gibi yüksek bir miktar istiyorlar.

Peki, bu tezgahtan nasıl kurtularak şehir merkezine ulaşabilirim diyenleri için formül geliyor. Öncelikle Grap uygulamasını seyahatiniz başlamadan cihazınıza indirin ve üye olun. Havalimanında Grap uygulaması kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken Grap araçları gelen yolcu değil bir üstteki giden yolcu katından sizi alıyor. Giden yolcu katına geldiğinizde havalimanında bulunan ücretsiz Wifi ile bir araç çağırabilirsiniz. Bu yöntem ile sizi şehir merkezine yaklaşık 6$ karşılığında götürecek araçlara ulaşmış olacaksınız.

GO-JEK

Bir diğer alternatif uygulama olarak GO-JEK kullanmanızı tavsiye ederim. Adada çoğu yerde Grab ve GO-JEK yasak gibi yazılar görseniz dahi aldırış etmeyin. Otellerin çoğu kendi araçlarının kullanılmasını istediğinden bu araçların otellerinin önüne gelmesini istemiyorlar. Ubud’un kendi yerel taksi ağı var ve yerel taksi şoförleri tarafından baskı uygulanıyor. GO-JEK çalışanları sizden genellikle çok merkezi bir yerde durmanızı istemiyorlar.

Motosiklet

Hem Grap hemde GO-JEK uygulaması motor kullanmanıza olanak sağlıyor. İki uygulama arasında fazla fiyat farkı yok. Bu nedenle 2 uygulamayı’da cihazınızda bulundurmakta fayda var. Konumunuza en yakın ve uygun olan araç hangi uygulamada varsa onu kullanabilirsiniz.

Bunların yanında günübirlik motosiklet en yaygın kullanılan araçlardan ve bunları hemen her yerden kiralamak mümkün. Günlük motosiklet kiralama ücreti 6$ civarında ve benzin fiyatları gayet makul bir seviyede.

Taksi

Bali Havaalanı Ulaşım Rehberi

Ada halkının ana geçim kaynağı turistler diyebiliriz. İşini hakkı ile yapanlar dışında herkes mi şoför olmuş diyebileceğiniz bir yoğunlukta trafiği var. Adadaki en güvenilir ulaşım araçlarından bir tanesi Blue Bird logolu taksiler. Orjinal Blue Bird taksiler taksimetre kullanıyorlar içiniz rahat olsun fazla ücret talep edemiyorlar.

Burada dikkat etmeniz gereken detay taksinin Blue Bird Group logosu var mı ve bu gerçek bir logo mu? Adadaki bir çok taksi benzer logoyu kullanıyor ve bu taksilere sakın binmeyin tamamen para hırsızları diyebilirim. Benim başıma gelmedi ama turistlerin anlattıkları hikayeler hiç deciç açıcı bir durum değil.