Bali Gezilecek Yerler Listesi

Endonezya topraklarına bağlı 17.000 ada içerisinde en büyüleyici, egzotik ve kendine özgü tropik bir cennet gibidir. Tanrılar adası olarak da anılan Bali’de kültür çok büyük bir Hinduizm etkisi altında bulunuyor. Nüfusun yüzde 93’ünün Budist olan adada, turistlerin uğrak noktalarının başında tapınaklar geliyor. Masmavi denizi, el değmemiş altın rengi kumsalları, doğa harikası şelaleleri, mağaraları, otantik pazarları ve tapınakları ile en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor.

Bali Gezilecek Yerler Listesi

1. Kutsal Maymun Ormanı

2. Pirinç Tarlaları, Ubud

3. Ubud Sarayı

4. Tanah Lot

5. Pura Ulun Danu Bratan

6. Pura Besakih

7. Tirta Gangga

8. Bali Kuş Parkı

9. Sanur Plajı

10. Nusa Penida Adası

Bali Havaalanı Ulaşım Rehberi

İstanbul’dan Bali adasına aktarmasız uçuş sadece Türk Hava Yolları tarafından günde tek sefer olarak düzenlenmekte. Aktarmasız uçuşun olmadığı dönemlerde Bali’ye gitmek isteyenler genellikle İstanbul – Changi ya da İstanbul – Dubai aktarmalı uçuşlarıyla Bali adasına ulaşabilir. İstanbul’dan direk olarak 12 saat, aktarmalı yolculuklarda ise 15 saat gibi uzun bir sürede ulaşıyorsunuz.

Şehir içi ulaşımda önceden söyleyelim herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Bir yerden diğerine gitmenin en yaygın yolu motorsiklet kullanmak. Ngurah Rai Uluslararası Havaalanından şehir merkezine nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz konusunda detaylı bir rehber hazırladık. Bali Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Bali şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Kutsal Maymun Ormanı

Bali Kutsal Maymun Ormanı

Ubud’ta yosun kaplı koruyucu heykeller ile antik tapınaklar, yüzlerce maymuna doğal bir yaşam alanı sağlıyor. Bölgede yer alan ormanın içinde, taşlarla döşenmiş yollar boyunca uzun bir yolculuk yapıyorsunuz. Daha içeri girmeden bile sizi kapıda bir sürü maymun karşılıyor.

Burada bulunan maymunları beslemek için muz satın alabilirsiniz, ancak bir hücum ettiklerinde durdurabilene aşk olsun. Gözlerine bakmayın çünkü bunu agresif bir davranış olarak algılıyorlar ve saldırıya geçiyorlar. Şapkalarınızı, gözlüklerinizi, küpe gibi parlak eşyalarınızı saklayın her an bir sürprize maruz kalabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 50.000 IDR.

2. Pirinç Tarlaları, Ubud

Bali Gezilecek Yerler Listesi

Bali’nin ana besin kaynağı pirinç olduğu için adanın her yerinde pirinç tarlaları bulunmakta. Yağışlı zamanlarda pirinç tarlaları arasında yürümek oldukça zor olabilir. Bu nedenle böyle bir döneme denk geldiyseniz kötü bir ayakkabı tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bazı noktalarda geçmek isterseniz 10.000 IDR bahşiş vermeniz gerekiyor. Gezerken pirinç eken bir çiftçiye denk gelirseniz nasıl ekip, hasat ettiklerini sorabilirsiniz. Bölgenin insani gayet güler yüzlü ve sevecen tavırla size yaklaşacaktır. Tarlalar çok büyük bir alanı kaplar, gün doğumu veya gün batımı saatleri giderseniz fotoğraf çekmek için en uygun saatlerdir.

3. Ubud Sarayı

Bali Gezilecek Yerler Listesi

Ubud’un tam ortasında, yerel sanat pazarının hemen karşısında yer alan Ubud Sarayı, uzun süredir bölgenin sanat ve kültür merkezi konumunda. Ubud sarayı günümüze kadar iyi korunmuş Bali mimarisine ve büyüleyici bir bahçe ortamına sahiptir. Sarayın ön kısmı halka açıktır ama tamamına ziyaret izni verilmiyor. Çünkü Ubud kraliyet ailesi halen bu sarayda ikame ediyor. Her akşam burada özel bir performans sergileniyor, eğer şanslıysanız bu dansı izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

4. Tanah Lot

Bali Gezilecek Yerler Listesi

Bali’de gezilecek yerler arasında en güzel yerlerden biri olan Tanah Lot, özellikle gün batımında en güzel manzaraya sahip oluyor. Okyanusta açık bir kayanın üzerinde yer alan tapınak, Tabanan bölgesinde kıyıları süsleyen birçok deniz tapınağından Bali’nin en ikonik olanıdır.  Deniz çekildiğinde yürüyerek ulaşabileceğiniz hindu tapınağına ne yazık ki giriş izni verilmiyor. Açıkçası turistlerde tapınaktan çok buranın mükemmel manzarası için geliyor diyebilirim.

  • Giriş Ücreti 60.000 IDR.

5. Pura Ulun Danu Bratan

Bali Gezilecek Yerler Listesi

Bali Gezilecek Yerler Listesi her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilen etkileyici bir Hindu tapınağı ile devam ediyor. Bu yapı 1663 yılında Mengwi Kralı tarafından ırmak ve göl tanrıçası Dewi Danu için yaptırılmış. Pura Ulun Danu Bratan tapınağı Bali mitolojisinde önemli yere sahip yedi deniz tapınağından bir tanesidir.

Bratan Gölü bölgesi 1239 metre yükseklikte yer aldığından yılın genelinde serin oluyormuş. Adanın kuzeyinde dağların arasında kalan bu bölgenin serin olması sebebiyle dağların tepesine sıkça çöken sis, çevreye otantik bir atmosfer katıyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-17.00 arasında.

Bali Gezilecek Yerler Listesi

6. Pura Besakih

Pura Besakih

3000 metre yüksekliği sahip Gununh Agung Dağı’nın yamaçlarında bulunan Pura Besakih, üst üste sıralanmış yedi terasta bulunan 28 binadan oluşuyor. Tapınak ismini dağın derinliklerinde yaşadığı inanılan ejderha tanrısından alıyor. Tapınak her yıl Hindu dinine inananların katıldığı 70’ten fazla kutlamaya ev sahipliği yapıyor.

Tapınağın bahçesine girdiğiniz anda yerel bir rehber yanınıza gelip size tapınakla ilgili bilgiler vermeye başlıyor, 50.000 IDR gibi küçük bir miktara rehber edinmeniz gezinize anlam katacaktır.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 60.000 IDR.
  • Web sitesi

7. Tirta Gangga

Bali Gezilecek Yerler Listesi

Hinduizm inanışında kutsal sayılan Ganj nehrinin adını taşıyan, Karangasem’e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan eski bir kraliyet sarayıdır. Karangasem kraliyet ailesi için 1946 yılında inşa edilen bu saray 1200 dönümlük geniş bir alanı kapsar. 1963 yılındaki yanardağ patlamasında büyük hasar görmüştür. Ancak geçirdiği kısa süreli bir restorasyon sonrası aslına uygun şekilde yenilenip ziyarete açılmıştır. Tropikal bahçelerin içinde yer alan basamaklı taşlar ve benzerine zor rastlanır heykeller ile en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 30.000 IDR.

8. Bali Kuş Parkı

Bali Kuş Parkı

Bali Kuş Parkı, tropikal bir iklime sahip doğal yaşam alanlarında 250’ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapmakta. 1994 yılında açılan park’ta çok sayıda egzotik kuş türü bulunmaktadır. Tüm park 60 bölgeye ayrılmış ve burada her türün doğal yaşam alanı yeniden yaratılmıştır. Her habitat için yerli bitki yaşamı ziyaret ederken dikkat etmeniz gereken bir başka şeydir. Parkın asıl amacı, Cennet Kuşları ve Bali Sığırcıkları gibi soyu tükenmekte olan kuşların üremesi için uygun ortam sağlamaktır. Parkın içerisinde nesli tehlike altında olduğu bildirilen çeşitli su kuşları türlerine ev sahipliği yapan 4 tane göl bulunmakta. Park çalışanları kuşları omuzlarında taşıyarak tüm turistlerin yanına geliyorlar ve kuşlara etkileşim sağlamamıza olanak sağlıyorlar.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 340.000 IDR. Online bilet almak için tıklayın.

9. Sanur Plajı

Sanur Plajı

II. Dünya Savaşı sırasında Sanur, Japon kuvvetlerinin Bali adasını işgal etmek için adaya ilk ayak bastıkları noktasıydı. Bali’nin güneydoğusundaki Denpasar kasabasında bulunan Sanur Plajı huzur arayanları ortak plajı olarak bilinir.  Plaj boyunca turistlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir çok restoran ve mağaza bulunuyor. Sanur ayrıca, dalış yapmak ve yakındaki Nusa Lembongan adasının ihtişamını keşfetmek isteyen ziyaretçiler uğrak noktaları arasında yer alır.

10. Nusa Penida Adası

Nusa Penida Adası

Bali’nin bir parçası ancak güneydoğu kıyısının biraz açığında bulunan küçük bir ada olan Nusa Penida adası, 3 adadan en büyük olanıdır. Bali adasının Sanur Plajından hızlı tekneler ile 40 dakika’da Nusa Penida adasına ulaşabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz Kelingking Beach burada görmeye değer en önemli nokta diyebilirim. Bu plaja ulaşmak için yüzlerce basamak aşağı inmek zorundasınız.

Ada oldukça büyük ve mesafeler uzak bu nedenle turistler genellikle motosiklet kiralıyor. Zaten Ada genelinde zorlu yol koşullarından dolayı erişim oldukça zorludur, bu nedenle motosiklet en iyi seçenek. Burası aynı zamanda dalış yapmak, Manta Ray gibi büyük deniz canlılarını gözlemlemek için de ideal noktalar arasında gösteriliyor.

Bali Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Bali Gezilecek Yerler Haritası

Bali Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Bali Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.