Auckland Havaalanı Ulaşım Rehberi

Auckland Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Auckland’da yer alan Auckland Uluslararası Havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Auckland şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Tren, otobüs, taksi, Ola, shuttle ve rent a car gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Auckland Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Auckland Metro Haritası

Auckland Şehir içi ulaşım bilgileri ve Auckland metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Auckland şehrinde ATHop kart adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.

Auckland Gezi Rehberi

Sınırsız ATHop Kartı: 19 AUD ücret karşılığında 24 saat.

Sınırsız Otobüs ve Tren Kartı: 215 AUD ücret karşılığında 30 gün.

Feribotlar, Auckland şehir merkezi, Kuzey Kıyısı ve Doğu Auckland ile Auckland adaları arasında çalışır. Ücretler 6,20 (ATHop ile 4,50)

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off otobüslerinde Auckland rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler’de, gittiğiniz yerler hakkında rehber cihazları kullanabilirsiniz. Auckland Müzesi ve Skytower da dahil olmak üzere şehirdeki tüm önemli cazibe noktalarına uğramakta. Dilediğiniz durakta inip dilediğinizden binebiliyorsunuz. 24-Saat Hop-Hop Otobüsü hizmeti için ödemeniz gereken miktar 30 AUD.

Auckland Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Auckland Uluslararası Havaalanı

Ülkenin en işlek ve kalabalık havalimanı olan Auckland Havalimanı, Şehir merkezinin 21 kilometre güneyinde yer alıyor.

SkyBus

Auckland Otobüsleri

Auckland Havalimanı’ndan şehir merkezine en kolay ulaşım, SkyBus isimli otobüsler. Hafta’nın her günü 12 dakikada bir kalkan bu otobüsler en çok kullanılan seçenek diyebilirim. Auckland kent merkezine yaklaşık 50 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Otobüslerin 24 saat seferlerini düzenli olarak yaptığını belirtelim. Bu hizmet için ödemeniz gereken 17 AUD. Online biletler satın alma tarihinden itibaren üç ay geçerlidir. Online bilet alarak yerinizi ayırtmak için buraya tıklayın.

Ola

Kalabalık bir grup veya ailecek tatile çıktıysanız Ola ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Klasik taksilere kıyasla hem daha konforlu hemde daha uygun hizmet veriyor. Yolculuk öncesi Ola uygulamasını cihaza indirin ve üye olun. Auckland şehrine ulaştığınızda havalimanı’nda bulunan ücretsiz wifi ile Ola taksilerini çağırmanız mümkün. Terminal çıkışından başlayan yolculuk 25 dakika içerisinde şehir merkezinde son buluyor. Bu seçenek için ödeyeceğiniz miktar 40-50 AUD.

Taksi

Her terminalin dışında bulunan taksiler şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek olarak listeledik. Trafik durumuna göre ortalama 25 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız muhtemel. Auckland’ta taksiye yaklaşık 80-90 AUD ödeyerek, şehir merkezine konforlu bir ulaşım yapabilirsiniz.