Auckland Gezilecek Yerler Listesi

Yeni Zelanda’nın kuzey ucunda bulunan şehir, 50’ye yakın volkanik tepenin üstüne kurulmuş. Ülkenin 4,5 milyonluk nüfusunun üçte biri Auckland’da yaşıyor. Eşsiz plajları, subtropikal ormanları, müzeleri, festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile turistlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Şehrin büyük bir bölümü, ağırlıklı olarak İngiliz kökenli Avrupalılar oluşturuyor. Dünyanın en kalabalık Polinezyalı nüfusuna ev sahipliği yapan Auckland, ülkenin en kozmopolit şehri olarak bilinir.

Auckland Gezilecek Yerler Listesi

1. Sky Tower

2. Auckland Savaş Müzesi

3. Auckland Domain

4. Auckland Sanat Galerisi

5. Auckland Hayvanat Bahçesi

6. Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

7. Ulaştırma ve Teknoloji Müzesi

8. One Tree Hill

9. Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi

10. Auckland Botanik Bahçeleri

Auckland Havaalanı Ulaşım Rehberi

Auckland Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Auckland Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Metro, Otobüs, Taksi, Ola ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Auckland şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Auckland Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Auckland şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Sky Tower

Sky Tower

328 metre yüksekliğiyle şehrin her yerinden göze çarpan Sky Tower, aynı zamanda Güney Yarım Küre’nin de en yüksek yapıları arasında yer alıyor. Kule’de bulunan 360 derecelik teras gözlem noktası Auckland’ın muhteşem panoramik görüntüsüne hayran bırakıyor. Binanın 192. katında gerçekleştirilen “sky walk” ve “sky jump” etkinlikleri heyecan arayanlar için muhteşem bir deneyim sunmakta. Eşsiz şehir manzarasıyla göz kamaştıran bu kule, bünyesinde kumarhane, restoran, tiyatro, spor merkezi, otel başta olmak üzere birçok bölümden oluşmakta.

  • Ziyaret Saatleri 08.30–22.30 arasında ve Giriş Ücreti NZ$ 32. Online bilet almak için tıklayın.

2. Auckland Savaş Müzesi

Auckland Savaş Müzesi

Yeni Zelanda’nın yerli halkı olan Maoriler hakkında ilginç bilgilerin ve II. Dünya savaşındaki olayları konu alan savaş temalı bir müzedir. II. Dünya Savası boyunca hayatlarını kaybeden Yeni Zelanda askerinin Gelibolu gibi klasik savaş trajedisini yansıtacak şekilde tasarlayan müzenin, Yunanistan’daki Parthenon’dan ilham alınarak yapıldığı söyleniyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $25. Online bilet almak için tıklayın.

3. Auckland Domain

Auckland Domain

Yaklaşık 80 hektarlık alanı kapsayan bu yeşil alan, birçok yürüyüş ve koşu parkuruna ev sahipliği yapmaktadır. 1845 yılında inşa edilen parkta yapay göller, kış bahçesi, seralar ve heykeller yer almaktadır. Binlerce yıl önce volkanik faaliyetlerinin yarattığı tüf halkalarını gözlemleyebilir, asırlık ağaçlar altında oturabilirsiniz.

4. Auckland Sanat Galerisi

Auckland Sanat Galerisi

Yeni Zelanda’nın en önemli sanat galerisi olarak kabul edilen Auckland Sanat Galerisi, Maori kültürüne ait tarihi sanat eserlerinin ve koloni dönemi eserler de dahil 16.000 parça koleksiyon parçası ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında. Galeri 1988 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze’de bulunan kalıcı koleksiyonların yanı sıra geçici sergiler ile sürekli aktif bir yapısı bulunmakta.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $20.

5. Auckland Hayvanat Bahçesi

Auckland Hayvanat Bahçesi

Auckland Hayvanat Bahçesi, 126 farklı türden 1000 hayvana ev sahipliği yapıyor. Hayvanları kafeslerde sergilemek yerine doğalarına uygun yaşam alanları yaratılmıştır. Bu nedenle yerli halk ve turistler Auckland Hayvanat Bahçesi hakkında övgü ile bahsederler. Aynı zamanda tesis içinde bulunan bir alanda, düğünler, kutlamalar veya çeşitli organizasyonlar için mükemmel bir ortam yaratılmış.

  • Ziyaret Saatleri 09.30–17.30 arasında ve Giriş Ücreti NZD $20. Online bilet almak için tıklayın.

Auckland Gezilecek Yerler Listesi

6. Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

Kelly Tarlton's Sea Life Aquarium

1985 yılında Yeni Zelandalı ünlü kaşif ve dalgıç Kelly Tarlton tarafından kurulan tesis, dünyanın en büyük Antarktika penguen kolonisine ev sahipliği yapıyor. Tesis bünyesinde 80 farklı türü görebileceğiniz, 13 farklı bölüm ile eşsiz bir Güney Okyanus deneyimi sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.30–17.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $39. Online bilet almak için tıklayın.

7. Ulaştırma ve Teknoloji Müzesi

Ulaştırma ve Teknoloji Müzesi

Yeni Zelanda’daki türünün en büyük müzesi olan Ulaştırma ve Teknoloji Müzesi, her yaştan ziyaretçiye eğlenceli ve interaktif bir öğrenme deneyimi sunuyor. Müze iki bina’dan oluşan 40 dönüme yayılmış büyük bir araziye sahip. Western Springs parkından geçen tarihi tramvaya binebilir, elektrikten önce yaşam hakkında bilgi edilebilirsiniz. 1900’lerin köy yaşamında kullanılan çeşitli tarihi aletleri, eşyaları ve oyuncakları yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Müzede görülecek bir diğer nokta, at arabalarından modern arabaya kadar Yeni Zelanda’nın karayolu taşımacılığını gösteren Road Collection diyebilirim. Kısacası bu müze klasik sıkıcı müzelerden çok daha farklı.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $19. Online bilet almak için tıklayın.

8. One Tree Hill

One Tree Hill

Zirvesinden muhteşem kent manzarasını izleyebileceğiniz tepe, 3 adet volkanik kraterden oluşmakta. Deniz seviyesinden 182 metre yüksekte bulunan tepe, Kent merkezine 8,2 kilometre uzaklıktaki One Tree Hill, şehirden kırsal kesime geçiş yaparak doğaseverlerin mutlu olacakları bir yer diyebilirim.

9. Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi

Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi

Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi, Auckland Liman Yönetimi ve United Steamship Company üyelerinden oluşan bir grup tarafından 1980 yılında kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya gelen ilk Polinezyalılardan, Avrupalı kaşifler tarafından keşfine kadar denizcilik temalı bir müze görmek isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $20. Online bilet almak için tıklayın.

10. Auckland Botanik Bahçeleri

Auckland Botanik Bahçeleri

64 hektarın üzerinde bir alanda kurulan Auckland Botanik Bahçeleri, dünyanın dört bir yanından gelen 10.000’in üzerinde bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bahçe’de etkileyici süs bitkileri ve türü tükenmekte olan bitki koleksiyonu ile ziyaretçilere güzel vakit geçirmelerini vaad ediyor. Tesis bünyesinde bulunan modern kafe, dinlenmek ve bahçe manzarasının keyfini çıkarmak için alternatif.

  • Ziyaret Saatleri 08.00–20.00 arasında ve Giriş Ücreti NZD $18.

Auckland Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Auckland Gezilecek Yerler Haritası

Auckland Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Auckland Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.

  • Booking Kupon Kodu
Popüler Şehirler