Auckland Gezi Rehberi

Yeni Zelanda’nın en büyük şehri olan Auckland, yaklaşık 1.8 milyon nüfusu ile aynı zamanda ülkenin üçte birlik kısmını oluşturur. Yeni Zelanda’nın kültürel ve ticari yaşamının merkezi konumundaki Auckland, 48 volkan ve 50 ada üzerine kurulmuş bir şehirdir. Dünyanın en yaşanılır kentleri arasında hemen her yıl zirveye oynayan Auckland, doğal güzellikleri, modern şehir yaşantısı ve kültürel zenginlikleri ile kozmopolit bir  yapıya sahiptir. Şehir Yeni Zelanda’nın kuzey adasında bulunuyor ve iki doğal liman arasın’da konumlanmış.

Auckland’da Gezilecek Yerler

Auckland’da Gezilecek Yerler

M.Ö 1200 yılarında Maori yerlilerinin ataları kanolarla Polinezya’dan Yeni Zelanda’ya gelerek yerleşmeye başlamıştır. 1642 yılında Hollandalı kaşif Abel Tasman Yeni Zelanda ve Tazmanya adalarını keşfeden ilk Avrupalı kaşiftir.

1815 yılında ilk İngiliz misyoner kafilesi Hristiyanlığı yaymak için Yeni Zelanda’ya ulaşmış. Yeni Zelanda, İngiltere’ye binlerce asker taahhüt etmiş ve Osmanlı devleti ile savaşmaya giden Anzak askerleri evlerine geri dönememiştir. 20. yüzyılın başından beri Auckland, Ülke’nin en hızlı büyüyen şehri ve ana sanayi merkezi olmuştur

Auckland gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Auckland Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Auckland Gezi Rehberi

Auckland’da Ulaşım

Auckland’da Ulaşım

Türkiye’den Auckland kentine doğrudan uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir havaalanlarından aktarmalı uçuşlarla Auckland şehrine ulaşabilirsiniz. Qutar Airways, Türk Hava Yolları, Emirates, Thai Airways gibi firmalar bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar. Auckland kentine ulaşmak için ortalama 22-24 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir.

Şehre geldiğinizde aklınıza gelen ilk soru şehir merkezine nasıl ulaşırım olacaktır. Hava alanındaki terminalin ana kapısından çıkar çıkmaz pek çok alternatifle karşılaşırsınız. Şehir merkezine SkyBus, Ola, Taksi gibi seçenekleri kullanarak ulaşmanız mümkün.

Auckland’da otobüs, tramvay ve vapur gibi pek çok toplu taşıma aracı eş zamanlı olarak hizmet vermekte. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız raylı hatlar ilk tercihiniz olsun.

Auckland’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Auckland Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Auckland Gezi Rehberi

Auckland’da Gezilecek Yerler Haritası

Auckland Google Haritası

Seyahat öncesi Google Map üzerinden Auckland offline haritasını indirin. Her zaman söylediğim gibi ”Güzel bir seyahat güzel bir plan ile başlar.” Auckland şehrinde görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Konaklama konumuna ve ulaşım tercihlerine göre plan oluşturmanız daha kolay seyahat etmenize olanak sağlar.

Auckland’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Auckland Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.