Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi

Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Antalya’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Antalya şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Antalya havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Bu seçenekleri ve Antalya Şehir İçi Ulaşım hakkında tüm bilgileri değerlemeye çalıştık.

Antalya Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Antalya Tramvay Haritası

Antalya Tramvay Haritası

Antalya Şehir içi ulaşım bilgileri ve Antalya tramvay haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için Antalya Kart adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Aksi takdirde şoförler tarafından tek kullanımlık bilet satışı yapılmakta fakat daha yüksek bir miktar ödemeniz gerekiyor. Açıkçası belediye tarafından belirlenmiş ücretin daha fazlasına satış yapan araç şoförlerine nasıl izin veriliyor anlamış değilim. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma duraklarından ve bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz.
Antalya Havalimanı merkeze çok uzak olmaması, tramvay, taksi, Havaş ve belediye otobüsü gibi alternatifleri barındırması açısından ulaşımın rahat olduğu havalimanlarından biridir. Ulaşım rahatlığını artırmak ve yolculuğunuza biraz da konfor katmak isterseniz Antalya Havalimanı (Antalya) Rent A Car ile araç kiralayabilirsiniz.

Antalya’da aktarma hakkı 60 dakika içinde yaptığınız seyahatlerde sadece ilk biniş için ödeme alınır ve sonraki binişler ücretsizdir.

Antalya Kart (Boş) : 7.5 TL

Tek Biniş Bilet: 3.20 TL

Temassız Özellikli Kredi Kartı: 3.20 TL

Öğrenci Bilet : 1,80 TL

Daha fazla seçenek ve aktarma gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Antalya Havalimanı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Antalya Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye’nin en işlek üçüncü havalimani konumunda olan Antalya havaalanı’ndan şehir merkezine hiç bir zorluk yaşamadan ulaşabilirsiniz.

Tramvay

Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi

Antalya’da Nostalji Tramvayı ve Antray olmak üzere 2 ayrı tramvay hattı bulunmaktadır. Travmayı kullanarak ister otobüs terminalinden isterseniz şehir içi bir rotadan kolayca havalimanına gidebilirsiniz. Şehre yeni geldiyseniz Travmay durağı, 1. Dış Hatlar Terminali ile İç Hatlar Terminali’nin hemen karşı tarafında bulunuyor. Havalimanı’ndan şehir merkezine ilk hareket eden ANTRAY 05.27 başlıyor ve gece 23.20’e kadar hizmet veriyor.

Havaş

İç Hatlar Terminali önünden düzenlediği seferler ile Havaş işletmesi bir başka seçenek olarak önümüze çıkıyor. Dış Hatlar yolcusuları ise İç Hatlara gelerek Havaş otobüslerinden faydalana​bilirler. Şehir Merkezi, Kepez Belediyesi, 5M Migros, Akdeniz Üniversitesi ve Otogar’a gitmek için Havaş Havaalanı otobüsleri 12 TL karşılığında hizmet vermekte. Trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösteren yolculuğumuz yaklaşık 40 dakika sürmekte.

Daha fazla ayrıntıyı ve sefer bilgilerine buradan alabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi

Eğer Antalya havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek istiyorsanız uygun fiyatlı ve pratik halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Gece 01.15 ile 03.45’teki hareket saatleri haricinde sabah saat 6’dan itibaren yarım saatte bir havalimanından 600 numaralı otobüsü kullanarak Antalya şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bir diğer hat üzerinden giden 800 numaralı otobüsler ile AKM Migros’a, daha sonra Sarısu’ya ulaşabilirsiniz. 600 ve 800 numaralı otobüsler için çift bilet uygulaması yapılmaktadır.

Taksi

Antalya’da taksiyle ulaşım diğer ulaşım araçlarına göre pahalıdır. Ancak kalabalık bir grup veya ailecek tatile çıktıysanız hem daha konforlu hem de daha ucuza gelecektir. Antalya taksilerinde taksimetre açılış ücreti 5 TL, kilometre ücreti ise 3,60 TL olarak hesaplanır. Antalya Havalimanı – 5M Migros arasında ortalama 85 TL ödemeniz beklenmekte.

Antalya Havalimanı’ndan Antalya’nın ilçelerine nasıl gidilir?

Antalya havaalanı’ndan şehir merkezine ve ilçelere ulaşım konusunda oldukça kolay ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı’na indiğinizde taksi veya belediye otobüsleri ile Antalya Otobüs Terminaline geliyorsunuz. Havalimanından her yarım saatte bir hareket eden 600 numaralı otobüslerle Antalya Otogarı’na gitmek ortalama 60 dakika sürüyor. Terminal’de Kaş, Kemer, Manavgat, Finike gibi ilçelere hareket eden otobüsleri kullanarak dilediğiniz noktaya gitmeniz mümkün.