Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Akdeniz bölgesinde 630 km kıyı şeridiyle güneş, deniz, doğa ve tarihin bütünleştiği Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir. Hem deniz ve güneşe doymak hem de kültürel aktivitelerle dolu bir tatil geçirmek isterseniz Antalya tam da böyle bir şehir. Türkiye’de yaz turizmi denildiğinde akla gelen ilk yer Antalya, yılda 13 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi oluştururken özellikle şehrin merkezi yerlerini seçtik. Antalya yüzölçümü bakımından çok geniş bir alana sahip olduğu için insanlar yolda çok fazla zaman kaybetmek istemiyorlar. Bu nedenle merkezi konumda görülmesi gereken yerleri listemize dahil ederken, merkeze uzak konumda bulunan görülmesi gereken yerleri farklı bir yazıda listeledik.

Antalyada Görülecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

1. Kaleiçi

2. Yivli Minare

3. Düden Şelalesi

4. Lara Plajı

5. Hadrian Kapısı

6. Kurşunlu Şelalesi

7. Perge Antik Kenti

8. Karaalioğlu Parkı

9. Antalya Hayvanat Bahçesi

10. Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi

Antalya ve Gazipaşa olmak üzere Antalya’da 2 tane havaalanı bulunmaktadır. Antalya merkez, Kemer ve Tekirova bölgesine gelecekler Antalya Havalimanı, Alanya ve Side çevresine ulaşmak isteyenler Gazipaşa Havalimanı’nı kullanmaları tavsiye edilir. Her iki havaalanında ulaşım hizmeti veren bir çok seçeneğiniz mevcut. Tüm Havaalanı seçenekleri için Antalya şehir merkezine nasıl ulaşırım sorusuna yanıt olacak bir rehber hazırladık.

Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Antalya şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Kaleiçi

Antalya Gezilecek Yerler Listesi: Kaleiçi

Eski Antalya olarak bilinen Kaleiçi, antik çağ kalıntıları içeren önemli bir turizm noktasıdır. Bölgeyi saran eski surları, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait ortak eserdir ve Antalya’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Surlar içinde kalan tarihi binaların karakteristik yapıları Antalya’nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtır.

Antalya’dan ayrılmadan önce mutlaka bir gece Kaleiçi bölgesine gelerek güzel bir akşam geçireceğiniz restoran bulun. Günümüzde önemli bir eğlence merkezi olan bu bölgede butik otel, restoran, bar, kafeterya ve hediyelik eşya dükkanları bulunmakta.

2. Yivli Minare

Yivli Minare

Aleaddin Keykubad tarafından 1219-1236 yılları arasında yaptırılmış olan ve şehirdeki ilk İslami eserler arasında gösterilen cami zamanla şehrin sembolü haline gelmiş. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Türk mimarisinde benzeri olmayan, firuze renkli çinilerle bezeli Yivli Minare ihtişamıyla zamana meydan okuyor. Kare planlı kesme taştan kaide üzerinde sekiz yivli bir gövdeyle yükselen minarenin yüksekliği 39 metredir. Anadolu çok kubbeli cami tipinin en eski örneği olarak biliniyor. 1972 yılına kadar Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan yapı 2010 yılında restore edilmiş ve asli işlevine döndürülmüş.

3. Düden Şelalesi

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Düden Şelalesi, Yukarı ve Aşağı Düden olarak iki bölümden oluşmakta. Yukarı Düden olarak adlandırılan kısım, eşine az rastlanır manzarası ve yeşilliklerin arasında yaklaşık 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsüyle hayranlık uyandırıyor. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkan şelale, saat 08.00-19:30 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Aşağı Düden Şelalesi ise Lara yakınlarında denize dökülüyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-19:30 arasında ve Giriş Ücreti 5 TL.

4. Lara Plajı mı yoksa Konyaaltı mı?

Lara Plajı mı yoksa Konyaaltı mı?

Çevresinde birçok lüks otelin bulunduğu Lara Plajı, yılın 300 günü güneşli ve denize girmeye elverişlidir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya deniz tatili yapmak isteyenler için harika seçenekler sunuyor. Antalya merkezde tatil düşünenlerin aklına gelen ilk soru Lara Plajı mı yoksa Konyaaltı mı?

Bana göre Lara Plajını 2 bölümü ayırmak gerekirse ilk olarak lüks otellerin kendilerine ayrılmış özel plajları ki, burada konaklama yapmanız gerekmekte. İkinci bölüm Halk plajı ve bazı işletmelerin özel plajları. Antalya’daki Mavi Bayrak sahibi plajlar arasında yer alan Lara Plajı piknik yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği yerler arasında. Ağaçların arasında mangal keyfi yaptıktan sonra kendinizi Akdeniz’in berrak sularına bırakabilirsiniz. Turistlerden çok yöre halkının tercih ettiği bu yöntemi sizde yapabilirsiniz. Lara Plajı’nın en önemli avantajıysa geniş bir kumsala sahip olması.

Sadece Antalya’nın değil ülkemizin en gözde plajları arasında yer alan Konyaaltı ise hem ulaşım kolaylığı hem de uzun sahili ile öne çıkıyor. Dezavantaj olarak taşlık plajı ve kalabalığı sevmeyenler için ilk aklıma gelen kriterler. Ama sahilde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi havlunuzu kuma serip hiçbir ücret ödemeden deniz keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Hadrian Kapısı

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Roma İmparatoru Hadrianus’un M.Ö. 130 yılında kenti ziyareti sırasında, ona hitaben inşa edilmiş olan Hadrian Kapısı, Halk arasında Üçkapılar olarak da bilir. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapadığı için yıllarca kullanılmamış bu sayede günümüze kadar tahrip olmadan ulaşmayı başarmıştır. Sur kalıntılarının yıkılması ile kapı ortaya çıkarılmıştır. Sütunları hariç tamamı beyaz mermerden yapılmış yapı, muhteşem oyma ve kabartma tekniğiyle süslenmiştir. Kapı üzerinde muhtemelen imparator ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı. Ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

6. Kurşunlu Şelalesi

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya Gezilecek Yerler Listesi doğa harikası bir başka nokta ile devam ediyor. Antalya’da 1986 yılında tabiat parkı haline getirilen Kurşunlu Şelalesi, yemyeşil derin bir vadinin içinde patika yollar arasından yürüyerek ulaşılabilen saklı bir cennet diyebilirim. Kurşunlu Şelalesinin bütün çevresini kaplayan patika yol yarım saatlik bir yürüyüşle gezilebilir. Yaklaşık iki kilometrelik bir kanyon içinde kalan şelale,  kent merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Kurşunlu Şelalesi, yeşilin ve mavinin ahenkle buluştuğu büyüleyici doğal güzelliği ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-18:00 arasında ve Giriş Ücreti 7 TL.

7. Perge Antik Kenti

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma Dönemi‘nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biri olmuştur. Romalılar döneminde barış, huzur ve refaha kavuşan Perge’de günümüzde görülen kalıntıların çoğu yine bu döneme aittir. Mimarisi ve mermer heykeltıraşlığı ile ünlü olan antik kentte yapılan kazılarda ortaya çıkarılan heykeller Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Kentin antik çağdaki heybetini yansıtan sosyal ve kültürel yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, 15.000 kapasiteli tiyatro, yüksek kuleler, anıtsal çeşmeler, stadyum, hamamlar ve sütunlu caddeler yer alır.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-17:00 arasında ve Giriş Ücreti 42 TL. Online bilet almak için tıklayın.

8. Karaalioğlu Parkı

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya Gezilecek Yerler Listesi yeşil alanlarda vakit geçirmeden düşünülemez. Karaalioğlu parkı 1940’lı yılların başında 7.000 metrekarelik bir alana dönemin Antalya valisi Haşim İşcan tarafından inşa ettirilmiş. Antalya’nın merkezinde stadyum ve Kaleiçi arasında yer alan park, denize uzanan Mirador olarak adlandırılan yerde Beydağı ve Konyaaltı sahilini seyredebilirsiniz.

9. Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi

Yaklaşık 650 dönümlük arazide, 127 türden 1500 hayvanın bulunduğu Antalya Hayvanat Bahçesi, 1989 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile kurulmuş. Parkın doğal yapısıyla park içerisinde yer alan yapay ve doğal su kaynakları, hayvanların doğal ortamına uygun olarak hazırlanmış.

Dünyanın farklı yerlerindeki hayvanları bir arada görebileceğiniz keyifli bir gün geçirmek isterseniz Antalya Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca nesli tükenmekte olan hayvanları  hayvanat  bahçesine  kazandırmak, bakımlarını, korunmalarını ve nesillerinin devam etmesi için üremelerini sağlamak gibi hedefleri misyon edinmiş.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-19:00 arasında ve Giriş Ücreti 5 TL.

10. Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi

Konyaaltı bölgesinde yer alan Antalya Arkeoloji Müzesi, I. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kurulmuştur. Öğretmen Süleyman Fikri Erten 1922 yılında eski eserleri toplamaya başlayarak müzenin ilk temellerini atmaya başlar.

İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Camin’de, daha sonra Yivli Cami’de yer alan Müze son olarak 1972 yılında bugünkü binasına taşındı. Antalya Arkeoloji Müzesi 30.000 metre karelik bir alanda 14 sergi salonu ile eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşmaktadır. Koleksiyondaki eserlerin büyük bölümü bölgede yapılan kazılardan elde edilmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-19:00 arasında ve Giriş Ücreti 36 TL. Online bilet almak için tıklayın.

Antalya Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Antalya Gezilecek Yerler Haritası

Antalya Gezilecek Yerler Haritası

Her gezi öncesi tavsiye ettiğim uygulamaların başında Google Harita gelmekte. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Antalya Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Cihazınıza Google Map uygulaması edindikten sonra haritanıza işaretli yerleri ekleyerek tatilinizi kolay bir şekilde organize edebilirsiniz.