Antalya Gezi Rehberi

Antalya gerek tarihi yapıları gerekse sahip olduğu doğal güzellikleri ve uzun kumsalları ile turistlerin rağbet ettiği bölgelerin başında gelir. Ülkemizde en fazla antik kentine sahip olan Antalya, büyük bir sahil şehri olması özelliğiyle dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist çeker.  Şehir’de deniz tatili için çok sayıda güzel plaj bulunmasının yanında, doğal güzelliği ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmakta.

Yıl içerisinde gezginlerin akın akın geldiği kentte görülecek yerlerin ve yapılacak aktivitelerin sayısının fazla olması, güzel bir planlama gerektiriyor. Antalya’da turizm sezonunun açılmasıyla gece kulüpleri, barlar, çılgın dans gösterilerine kadar pek çok seçenek sunuyor.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya Seyahat Rehberi

Yapılan arkeolojik kazılarda Antalya ve bölgesinde, günümüzden 40 bin yıl önce insanların yaşadığı kanıtlanmıştır. Milattan Önce 2. yüzyılda Bergama Kralı II. Attalos‘un bana bir yeryüzü cenneti bulun emri üzerine kurulan şehir adını da II Attalos’dan alıyor. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız kalan kent, daha sonra korsanların eline geçmiştir. Komutan Servilius Isauricus tarafından M.Ö. 77’de Roma topraklarına katılmıştır.

Bizanslılar da Roma hakimiyeti sırasında, bölgede yapılan koruyucu kale ve garnizon binalarını kullanarak aynı sistemi devam ettirmişlerdir. Şehir Bizanslıların hâkimiyeti altındayken, 1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına katıldı.

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet’in bölgede başlattığı seferler sonucu Osmanlı Egemenliği altına girmiştir.  Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtalyan işgaline uğrayan şehir, Kurtuluş Savaşı sırasında İtalyanlardan temizlenir ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Antalya gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Antalya Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Antalya Gezi Rehberi

Antalya’da Ulaşım

Antalya Gezi Rehberi

Antalya şehrinde 2 adet havaalanı bulunuyor. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Tramvay, Havaş, Belediye Otobüsleri, Taksi ve Rent a Car gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Şehrin yüz ölçümü göz önüne alındığında tüm noktalara toplu taşıma araçları ile direk ulaşmanız mümkün gözükmüyor.

Eğer Antalya’nın ilçelerine seyahat etmek istiyorsanız, minibüsler otogar’dan kalkıyor ve birçok ilçeye kadar sefer düzenliyorlar. Bir diğer ulaşım seçeneğiniz de deniz otobüsüdür. Antalya’da deniz otobüsü Antalya Kemer arası sefer düzenlemektedir.

Antalya’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Antalya Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Antalya Gezi Rehberi

Antalya’da Gezilecek Yerler Haritası

Antalya Google Haritası

Harita’da fark edilmese dahi Antalya yüzölçümü çok geniş bir alana yayılmıştır. Özellikle kentin turistlik ilçeleri arasında yapacağınız seyahatin yarım gününüzü alabileceğini hatırlatmakla başlıyorum. Bu nedenle gideceğiniz yerleri harita üzerinden belirleyerek bir plan yapmanızı tavsiye ederim. Antalya’da görülmesi gereken yerleri 2 bölüme ayırmak daha mantıklı. İlk olarak şehir merkezine yakın noktaları tamamlayın ve daha sonra yada bir başka sefere ilçelerdeki gezilmesi gereken yerleri ziyaret edin.

Antalya’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Antalya Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.