Ankara Havaalanı Ulaşım Rehberi

Ankara Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Ankara’da yer alan havaalanı hakkında genel bilgileri ve havaalanı’ndan Ankara şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Başkentin tek havalimani olan Esenboğa havaalanından Kızılay Meydanına kadar olan yolcuğumuz ve alternatif ulaşım seçeneklerini listeledik.

Ankara Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Ankara Metro Haritası

Ankara Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Ankara Şehir içi ulaşım bilgileri ve Ankara metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Ankara şehir içi ulaşımda trafiğin yoğun olduğu saatlerde kesinlikle ilk tercihiniz metro olsun. Şehrin bir çok uzak noktasına kadar giden metro hattı ile kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tek Biniş Bilet: 4 TL

Ego Kart Tek Biniş Bilet: 3.25 TL

Temassız Özellikli Kredi Kartı: 4 TL

Daha fazla seçenek ve aktarma, metrobüs gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

Ankara Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre mesafededir. Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezi ulaşım için pekte zengin seçenekler olduğunu söyleyemem. Maalesef şehir merkezi ile havalimanı arasında metro hattı bulunmamaktadır. Başkent gibi kritik öneme sahip şehirlerde görmeye alıştığımız demir-yolu ulaşımı umarım en yakın zamanda Ankara’da görmemiz mümkün olur.

Belediye Otobüsleri

Ankara Havaalanı Ulaşım Rehberi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Mansur Yavaş seçilmesi ile yeni bir döneme başladı. Ankara’nın merkezlerinden Esenboğa Havaalanı’na artık belediye otobüsleri de hizmet verecek. Ankara elektronik ulaşım kartı olan EGO kartıyla tek sefer de gidiş ücreti sadece 3 TL olarak belirlenmiş. 442 numaralı Belediye Otobüslerine hem iç hatlar hemde dış hatlar’dan binebilirsiniz. Yolculuğumuz trafik durumuna göre 40-50 dakika sürüyor.

Belko Air

AŞTİ –  Esenboğa Havalimanı arası gidecek olan yolcular gelen yolcu katı 120-121-122-123 nolu peronlardan hareket etmektedir. Belkoair otobüs seferleri 05:00-24:00 arası her 30 dakikada bir, 24:00-05:00 e kadar her 60 dakikada bir sefer düzenlemekte. Bu yolculuk için 11 TL ücret ödemeniz isteniyor. Yolculuk yaklaşık olarak 60 dakika sürüyor. Daha fazla ayrıntıyı buradan alabilirsiniz.

Taksi

Taksiler İç ve Dış hat gelen ve giden yolcu katlarında ayrılmış taksi alanlarında 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir. Esenboğa Havalimanı’ndan gideceğiniz yere taksi ile ulaşmak istediğinizde yaklaşık km üzerinden taksi şoförlerinden fiyat bilgisi alabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı Kızılay arası Taksi Ücreti ortalama 130 TL bir ücret ödenmeniz bekleniyor.