Ankara Gezi Rehberi

Ankara gezilecek yerler rehberinde başkentte gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri detaylıca anlatacağım. Ülkemizin başkenti, Cumhuriyet tarihimizle ilgili  müzeler başta olmak üzere birçok gezilecek yer sunuyor. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında küçük bir şehir olan Ankara, başkent olması ile beraber geçen yıllar ile birlikte büyük gelişim göstermiştir. Yaklaşık 5.5 milyonu aşkın insanın yaşadığı Ankara, Türkiye’nin en büyük ikinci şehridir. Ankara aynı zamanda, renkli kafelerin ve keyifli alışveriş mağzaların sıralandığı caddeleri ile de şehri tanımak isteyenlere farklı yönlerini gösteriyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara Gezi Rehberi

Ankara ve çevresinde yapılan arkeoloji kazıları sonucunda tarihi Bronz çağındaki Hatti uygarlığına kadar gider. M.Ö 2000’li yıllarda yöredeki ilk yerleşme merkezinin Anadolu’da ilk siyasal birliği sağlayan Hititler döneminde kurulduğu sanılmaktadır. Helenistik Dönem’de Galat boylarından Tektosag’ların başkenti olan Ankara, Roma Dönemi’nde taşra örgütünün başkenti, Bizans Dönemi’nde imparatorların konakladığı önemli bir kent, Osmanlı döneminde ise Anadolu Eyaleti’nin merkezi olmuştur.

Hititlerden sonra yöreye Friglerin hâkim oldukları görülmektedir. Şehir merkezi Ulus’ta yapılan kazılarda, Friglerin oturduğuna dair kesin bilgiler elde edilmiştir. Hatta eski çağ kaynaklarındaki bir efsaneye göre de Ankara’yı büyük Frig kralı Midas kurmuştur. Batı Anadolu’daki Sardeis ile İran’daki Susa kentleri arasında uzanan Kral yolu üstünde yer alan Ankara, Persler döneminde önemli bir konaklama ve ticaret merkezi haline gelmiştir. İslamiyetin doğuşuyla birlikte şehir Pers ve Arap akımlarına maruz kalmıştır. Ankara Osmanlılara ilk olarak Orhan Bey zamanında geçse de kısa bir süre sonra kaybedilmiş. Ancak 1414’de kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girer.

Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve on dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı ve kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu.

Ankara gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Ankara Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Ankara Gezi Rehberi

Ankara’da Ulaşım

Ankara Havalimani

Sizler için şehrin ana havaliman’nda bulunan tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Diğer büyük şehirlerin aksine başkent havaliman’ndan şehir merkezine çok fazla seçeneğimiz bulunmuyor. Belediye Otobüsleri, Belko Air ve Taksi gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 30 km mesafede bulunur. Trafik durumuna göre değişen yolcuğumuz genellikle 45 dakika sürmekte. Uçuşa en az iki saat öncesinden yola çıkmanızı öneriyorum.

Rehberimize sizin için Ankara Metro Haritası ve Ego kart biniş ücretlendirmesi hakkında bilgiler verdik. Ego kart Ankara’da kullanılan elektronik toplu ulaşım kartına verilen isim. Bu kartı temin ederek aktarma ve normal biletten daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Kızılay ve çevresinde yürüyerek ilerlemek kolay olacaktır. Ama Ankara hiç kolay bir şehir değildir. Şehirde o kadar çok fazla tümsek var ki birçok yerde yürümek için büyük bir efor harcamanız gerekmekte.

Ankara’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Ankara Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Ankara Gezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler Haritası

Ankara google Haritası

Ankara Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Ankara Gezilecek Yerler Haritası da oluşturduk. Böylece liste’de bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Cihazınıza Google Map uygulamasını indirmeniz kolay bir seyahat geçirmenize yardım olacaktır. Harita’da gezilecek yerleri kayıt ettikten sonra istediğiniz gibi ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz. Kalacağınız yere göre gezinizi bir plana kavuşturun ve daha çok zaman kazanın.

Ankara’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Ankara Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.