Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Yüzün üzerinde kanalın böldüğü ve doksana yakın adacıktan oluşan şehir, adını kentin kuzeyinden gelip denize dökülen Armstel Nehri’nden alır. Hollanda’nın en kalabalık kenti olan Amsterdam’da 400.000 civarında bisiklet, 1.281 köprü ve 165 tane kanal bulunmakta. Hollanda turizminin kalbini oluşturan Amsterdam, yılda 8 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor. Zaman kaybetmeden Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

1. Red Light District

2. Dam Meydanı

3. Rijksmuseum

4. Amsterdam Centraal İstasyonu

5. Anne Frank Evi

6. Amsterdam Kanalları

7. Oude Kerk

8. Vondelpark

9. Van Gogh Museum

10. NEMO

Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi

Amsterdam Schiphol Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Amsterdam havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Tren, otobüs, shuttle, uber, taksi, rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Amsterdam şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Amsterdam şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Red Light District

Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en karakteristik yer olan Red Light District, yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Özellikle yetişkinlere yönelik eğlence imkanları ile Avrupa’nın simge yerleri arasında gösterilen Kırmızı Fener Mahallesi’nde birçok bar, gece kulübü, randevu evi, seks mağazaları ve hatta seks müzeleri de bulunmaktadır. Bölge adını pencerelerde kullanılan kırmızı neon ışıklarından ve pencerelerin arkasında kendilerini sergileyen seks işçilerinden almaktadır. Sadece hafif uyuşturucuların satışına izin verilen bölgede, asıl eğlence saat 22.00‘den sonra başlıyor. Sokaklarda alkol tüketimi yasak olduğu için sevdiğiniz mekanı seçerek alkol tüketimi yapabilirsiniz

2. Dam Meydanı

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam’ın ana ve en ünlü meydanı olan Dam Meydanı, kentin en önemli noktası diyebilirim. Meydanda Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussaud’s Müzesi ve National Monument’ı görmeniz mümkün. Yıl boyunca gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği Meydanın, her bir köşede hünerlerini gösteren sanatçılar, sokak ressamları ve gösteri ustaları bulunmakta.
Meydan’da bulunan Ulusal Anıt ise II. Dünya Savaşında hayatlarını kaybedenler anısına dikilmiş. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz Kalverstraat Caddesi tam olarak bu meydanın civarında konumlanmış. Cadde boyunca birçok mağaza ve çok katlı alışveriş merkezi bulabilirsiniz.

3. Rijksmuseum

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Müzeler Bölgesi’nde yer alan Rijksmuseum’da 20. yüzyıla kadar uzanan resimler, heykeller başta olmak üzere birçok eser bulunmaktadır. 1876-1885 yılları arasında inşa edilen bina, dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta. Müzenin en öne çıkan eserleri Rembrandt, Frans Hals ve Vermeer’in resimleri ile Van Gogh’un meşhur oto portresidir. Müzenin hemen arka kısmında yer alan I Amsterdam, favori fotoğraf çektirme mekanlarından biridir. Daha sonra biraz soluklanabileceğiniz geniş bir alan bulunmakta. Vaktiniz varsa burada biraz vakit geçirilebilir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 21 €. Online bilet almak için tıklayın.

4. Amsterdam Centraal İstasyonu

Amsterdam Centraal İstasyonu

Amsterdam Centraal İstasyonu sadece adıyla değil, aynı zamanda en büyük toplu taşıma aktarma noktası olarak, sadece Amsterdam’a değil aynı zamanda şehirler arası yolculuk yapanlar için önemli bir nokta.  Dam Meydanı’na yürüyerek yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta olan Amsterdam Centraal Station, her gün 250.000 kişiye hizmet vermekte. Şehrin neredeyse tüm tramvay ve otobüs güzergahları, Amsterdam Centrum’a bakan istasyonun önünden başlar veya biter.

5. Anne Frank Evi

Anne Frank Evi

Müze, II. Dünya Savaşı sırasında bu evin gizli odasında saklanan çok genç bir Alman günlük yazarı Anne Frank’ın anısına 1960 yılında kurulmuştur. Nazilerden Yahudi oldukları için kaçan Anne Frank ve ailesi Amsterdam’a gelmişler. Hitlerin şehri işgal etmesi üzerine 2 yıl bu evde saklanmak zorunda kalmışlar. Anne Frank 1942-1944 yılları arasında burada saklandığı süre boyunca yaşadıklarını günlüğüne kaydetmiş. Anne Frank’ın babası Otto Frank hayatta kalmayı başarmış ve kızının günlüğünü kitap olarak bastırmış. Günlükler 1947’deki ilk basımının ardından dünya çapında milyonlarca insan tarafından okunmuş ve büyük bir ilgi görmüş. Odaları o dönemin kasvetini yansıtacak şekilde korunmaya devam edilen Anne Frank Evinde orijinal günlük sayfaları sergileniyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–22.00 arasında ve Giriş Ücreti 10,50 €. Online bilet almak için tıklayın.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

6. Amsterdam Kanalları

Amsterdam tarihi merkezi katman katman çevreleyecek şekilde inşa edilen simetrik kanallar günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunmuş. Toplam 100 kilometre uzunluğundaki kanallar Amsterdam’ın “Kuzeyin Venedik’i olarak anılmasını sağlar. Üzerinden yaklaşık 1500 köprü geçen kanallar şehri 90 adaya bölüyor. Ana kanallar 17. yüzyılda su taşkınlarını önlemek ve kurak bölgelere su taşımak için inşa edilmiş. O döneme ait olan bu bölgenin tamamı, 2010 yılından itibaren UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Amsterdam kanal gezintisi, şehrin tarihi yüzünü ve cazibe merkezlerini keşfetmek için en iyi yollardan biridir. Benim tercihim akşam turlarına katılmanız yönünde.

7. Oude Kerk

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

1306 yılında inşa edilen Oude Kerk, Amsterdam’ın en eski yapıları arasında gösterilmekte. Başlangıçta Katolik bir ibadet yeri olarak inşa edilmiş, ancak daha sonra Hollanda Protestanlığının karakterini ifade eden eşsiz binalardan biri haline gelmiştir. Ahşap paneller 14. yüzyılın sonlarından kalmadır ve Oude Kerk’e Avrupa’nın en iyi akustiğini verdiği söylenir. Rehberli turun bir parçası olarak kilise kulelerine tırmanabilir ve şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 15 €. Online bilet almak için tıklayın.

8. Vondelpark

Amsterdam Gezilecek Yerler

1865 yılında Nieuwe Parkı olarak açılan bu alan, 17. yüzyıl oyun yazarı Joost van den Vondel’i onurlandırmak için Vondelpark olarak yeniden adlandırıldı. Amsterdam’ın en büyük ve en ünlü parkı yemyeşil 45 hektarlık büyük bir alana kurulmuş. Ayrıca paten kiralama merkezi, açık hava tiyatrosu ve parkta 70’den fazla gül çeşidi içeren bir gül bahçesi bulunmakta. Parka hazırlıkla gelerek sandviç ve soğuk bir içecek ile pinkik yapmanız tavsiye edilir. Güneşli bir günde koşan, yürüyüş veya evcil hayvanlarını gezmeye çıkaran birçok insanı görebilirsiniz.

9. Van Gogh Museum

Van Gogh Museum

Vincent Van Gogh, tartışmasız tüm zamanların en ünlü sanatçılarından biridir. Sadece on yıl süren bir kariyerinde sanat tarihinde büyük bir iz bıraktı ve resimleri dünyaca bir üne sahiptir. Müze’de üç kata yayılmış 200 tablo ve 550 çizim sergiliyor. Ayrıca sanatçının mektupları, fotoğraflar ve çok sevdiği Japon baskı koleksiyonu ziyaretçiler ile buluşuyor. Van Gogh Müzesi için genellikle uzun kuyruklar vardır, bu nedenle ziyaretinizi sabah erkenden yapmanızı öneririm çünkü gün boyunca daha yoğunlaşır.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 21 €. Online bilet almak için tıklayın.

10. NEMO

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam Centraal İstasyonu’nun doğusunda sadece 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan müze, bir geminin gövdesine benzeyen farklı tasarımı ile merak uyandırıyor. Bilim Müzesi Nemo, 1997’den beri Renzo Piano’nun tasarlamış olduğu binada hizmet vermektedir. Beş katlı bina Hollanda’daki en büyük bilim merkezidir. Müzede yer çekimi, statik elektrik, ses, ışık gibi doğa kanunlarına ayrılmış giriş katı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yer diyebilirim. Müzenin beşinci katında ise kafeterya ve üst güverte kısmında şehrin muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz alan bulunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 17.50 €. Online bilet almak için tıklayın.

Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası

Batum Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.