Amsterdam Gezi Rehberi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, çoğu Avrupa ülkesinin de olduğu gibi tam bir açık hava müzesi diyebilirim. Kuzey Denizine kanalla bağlanmış olan şehir, 90’a yakın adadan oluşmaktadır. Amsterdam gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Kent yaklaşık 7.000 tescilli tarihi bina ile Avrupa’nın en büyük tarihi şehir merkezlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Çılgın ve bir o kadar renkli gece hayatı diğer Avrupa şehirlerinde deneyim fırsatı bulamayacağınız birçok eğlence seçenekleri ile tüm yıl boyunca turistlerin akınına uğruyor.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam ılıman bir iklime sahiptir, fakat hava yazın bile son derece değişkendir. Yaz dönemi gündüz sıcaklıkları 25 derece civarındayken gece 15 derece seyreder. Çiçek soğanlarının tamamen çiçeklenmesi sebebiyle ilkbahar mevsimi Hollanda’yı ziyaret etmek için en iyi zamandır. Nergisler için en iyi ay Nisan ayıdır, laleler için ise Mayıs ayı en iyi aydır.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam 12. yüzyılda Amstel Nehri’nin kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Zamanla Baltık denizinden gelip Avrupa’nın geri kalan kısmında amstel nehri üzerinden ulasan ticaret mallarını vergiye bağlayıp para kazanmanın yolunu keşfettiler. Amsterdam’da zamanın en büyük gemi tersaneleri acildi ve civardaki ormanlardan kesilen ağaçlarla en kaliteli ahşap gemiler burada yapılmaya başlandı. Bu alanda kat ettikleri başarası sayesinde Hollandalılar hem gemileri satıyordu hem de gemilerin bazılarını kullanarak denizaşırı ticaret yapıyordu. Kısa sürede büyük bir gelişim gösteren ekonomik faaliyetler aynı zamanda şehrin hızla gelişmesinde büyük rol oynadı.

1400’lu yıllarda İspanyollar hem kendi topraklarında hem de civardaki Yahudileri öldürmeye ve hapsetmeye başlayınca kuzeye kaçan Yahudilere Hollandalılar kucak açtılar. 1516 yılında İspanya Kralı I.Charles, Hollanda’yı yönetimi altına almış ve Kutsal Roma Cermen İmparatoru olmuştur. Fakat 65 yıl süren bu saltanat 1581 yılında Hollanda Cumhuriyeti’nin kurulması ile son bulmuştur.

Kurulduğu ilk zamanlardan itibaren hoşgörünün merkezi olarak anılan kent, çok kültürlü yapısı sayesinde 1900’lü yılların sonlarına doğru Kuzey Avrupa’nın en önemli cazibe noktası olmayı başarmış.

Amsterdam gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’da Ulaşım

Amsterdam Schiphol Havalimanı

Türkiye’den Amsterdam’a ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta. İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir havaalanlarından direk uçuşlarla Amsterdam şehrine ulaşabilirsiniz. Amsterdam’a ulaşmak için ortalama 3 saat 30 dakika uçak yolculuğu yapmak gerekir. Türk Hava Yolları, Pegasus, KLM bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar.

Şehir merkezinde acelesi olmayan insanlar toplu taşıma araçlarını çok fazla kullanmadığını gözlemledim. Amsterdam, yaşadığı şehirde bisikleti ile işe rahatça gidip gelmek isteyenler için oldukça müsait bir ortam sunuyor. Şehrin geneline yayılan bisiklet yolları, bisikletlilere özel trafik ışıkları ve park yerleri bulunmakta. Dünyada bisiklet kullanımı açısından en uygun şehrin Amsterdam olduğu son yıllarda sıklıkla dile getiriliyor. Amsterdam’da trafikte öncelik bisikletlilerindir, daha sonra yayalar ve araçlar geliyor. Bisiklet kiralamaya karar verirseniz Dam Meydanı ve Amsterdam Centraal çevresinde günlük 10 Euro karşılığında hizmet veren firmalar bulunmakta.

Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını da tercih edebilirsiniz. Şehirde toplu taşıma araçlarında kullanmak için GVB Card adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Amsterdam şehir içi ulaşımında tren, otobüs, tramvay, taksi ve uber gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Amsterdam’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Amsterdam Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’da Gezilecek Yerler Haritası

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası ve Amsterdam Tramvay haritasını da hazırladık. Böylece listede bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok.  Merkezi bölümde kalan yerleri Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz. Bunlar dışında kalan bölümlere toplu taşıma araçları ile ulaşmanız çok kolay.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.